Kiedy na co dzień coraz trudniej związać koniec z końcem, jeszcze trudniej myśleć o Wielkanocy. W tym roku Święta będziemy obchodzić pod dyktando drożyzny. Skromniej i oszczędniej będzie w wielu domach. Ale w wielu nie będzie wcale, jeśli zabraknie solidarności.
Zbliżająca się Wielkanoc będzie dla wielu wyjątkowo droga. Wędliny, tradycyjne ciasta i ozdoby są poza zasięgiem osób takich jak te, które na co dzień gorący posiłek zawdzięczają jadłodajni wrocławskiego Caritasu. W tym miejscu - każdego dnia - wolontariusze wydają ponad pół tysiąca zup. - Coraz więcej osób mamy nie tyle w kryzysie bezdomności, co "domnych" ludzi, którzy mają mieszkania, ale sobie już nie radzą. Potrzebują przyjść na zupę Caritas - mówi Paweł Trawka, Caritas we Wrocławiu.
Pracownicy instytucji charytatywnych zauważają, że od roku z ich pomocy korzysta więcej osób młodych - w wieku produkcyjnym, którzy proszą o jedzenie albo możliwość umycia się w łaźni.
Najwyższa od 27 lat inflacja uderzyła też w tych, którym już wcześniej było ciężko: w osoby starsze, którym emerytura nie wystarcza na życie. - Po pół chleba widzę w sklepie kupują. Jak brali dwa mleka, to biorą jedno - przekonuje Lilia, mieszkanka Białegostoku.
By takie osoby w Wielkanoc nie były same, na wspólne, świąteczne śniadanie dla tysiąca osób - także w tym roku - zaprasza Stowarzyszenie "Mali Bracia Ubogich". - To spotkanie będzie największym do tej pory, bo w tym roku jesteśmy w dziesięciu miastach już w Polsce. W zeszłym roku byliśmy jeszcze w dziewięciu. Planujemy obecność w kolejnych i to chociażby świadczy o tym, że jesteśmy po prostu tam wszędzie potrzebni - wyjaśnia Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia "Mali Bracia Ubogich".
Ogrom pomocy
Samotnym seniorom - także w Wielkanoc - za pośrednictwem stowarzyszenia może pomóc każdy z nas: fundując im wielkanocny koszyczek. Na osoby samotne i tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na świąteczny posiłek - 9 kwietnia w Katowicach będą czekali też wolontariusze Fundacji "Wolne Miejsce". - O godzinie ósmej otwieramy drzwi Międzynarodowego Centrum Kongresowego i przyjmujemy naszych gości - zapowiada Sandra Blacha, koordynatorka Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego, Fundacja "Wolne Miejsce".
Już teraz - w piątek i sobotę - w 1500 sklepach na terenie całej Polski każdy z nas może wesprzeć Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Na darczyńców czekają wolontariusze Banku Żywności z koszami na artykuły spożywcze, które staną się częścią świątecznych paczek dla potrzebujących. - W zasadzie wszystko z długim terminem przydatności, łatwo przechowywalne - wyjaśnia Justyna Liptak z Banku Żywności w Krakowie.
Taka pomoc to też tradycja polskich świąt.
Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24