Święta pod dyktando drożyzny. Organizacje charytatywne przygotowują pomoc dla potrzebujących

24
24
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
Wiele osób nie stać na wyprawienie Wielkanocy. Z pomocą organizacje charytatywneMaria Mikołajewska | Fakty TVN

Kiedy na co dzień coraz trudniej związać koniec z końcem, jeszcze trudniej myśleć o Wielkanocy. W tym roku Święta będziemy obchodzić pod dyktando drożyzny. Skromniej i oszczędniej będzie w wielu domach. Ale w wielu nie będzie wcale, jeśli zabraknie solidarności.

Zbliżająca się Wielkanoc będzie dla wielu wyjątkowo droga. Wędliny, tradycyjne ciasta i ozdoby są poza zasięgiem osób takich jak te, które na co dzień gorący posiłek zawdzięczają jadłodajni wrocławskiego Caritasu. W tym miejscu - każdego dnia - wolontariusze wydają ponad pół tysiąca zup. - Coraz więcej osób mamy nie tyle w kryzysie bezdomności, co "domnych" ludzi, którzy mają mieszkania, ale sobie już nie radzą. Potrzebują przyjść na zupę Caritas - mówi Paweł Trawka, Caritas we Wrocławiu.

Pracownicy instytucji charytatywnych zauważają, że od roku z ich pomocy korzysta więcej osób młodych - w wieku produkcyjnym, którzy proszą o jedzenie albo możliwość umycia się w łaźni.

Najwyższa od 27 lat inflacja uderzyła też w tych, którym już wcześniej było ciężko: w osoby starsze, którym emerytura nie wystarcza na życie. - Po pół chleba widzę w sklepie kupują. Jak brali dwa mleka, to biorą jedno - przekonuje Lilia, mieszkanka Białegostoku.

By takie osoby w Wielkanoc nie były same, na wspólne, świąteczne śniadanie dla tysiąca osób - także w tym roku - zaprasza Stowarzyszenie "Mali Bracia Ubogich". - To spotkanie będzie największym do tej pory, bo w tym roku jesteśmy w dziesięciu miastach już w Polsce. W zeszłym roku byliśmy jeszcze w dziewięciu. Planujemy obecność w kolejnych i to chociażby świadczy o tym, że jesteśmy po prostu tam wszędzie potrzebni - wyjaśnia Joanna Mielczarek ze Stowarzyszenia "Mali Bracia Ubogich".

Ogrom pomocy

Samotnym seniorom - także w Wielkanoc - za pośrednictwem stowarzyszenia może pomóc każdy z nas: fundując im wielkanocny koszyczek. Na osoby samotne i tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na świąteczny posiłek - 9 kwietnia w Katowicach będą czekali też wolontariusze Fundacji "Wolne Miejsce". - O godzinie ósmej otwieramy drzwi Międzynarodowego Centrum Kongresowego i przyjmujemy naszych gości - zapowiada Sandra Blacha, koordynatorka Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego, Fundacja "Wolne Miejsce".

Już teraz - w piątek i sobotę - w 1500 sklepach na terenie całej Polski każdy z nas może wesprzeć Wielkanocną Zbiórkę Żywności. Na darczyńców czekają wolontariusze Banku Żywności z koszami na artykuły spożywcze, które staną się częścią świątecznych paczek dla potrzebujących. - W zasadzie wszystko z długim terminem przydatności, łatwo przechowywalne - wyjaśnia Justyna Liptak z Banku Żywności w Krakowie.

Taka pomoc to też tradycja polskich świąt.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS