Gowin kontra Bielan. "To już graniczy z szaleństwem"

16.02.2021 | Gowin kontra Bielan. Spór o Porozumienie skończy się w sądzie?
16.02.2021 | Gowin kontra Bielan. Spór o Porozumienie skończy się w sądzie?
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
16.02.2021 | Gowin kontra Bielan. Spór o Porozumienie skończy się w sądzie?Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Wciąż nie ma decyzji, czy z rządu odejdą trzej politycy stojący po stronie Adama Bielana, a których dymisji oczekuje Jarosław Gowin. Głosu w sprawie wewnętrznego konfliktu w Porozumieniu nie zabrał także prezes PiS Jarosław Kaczyński, który wciąż nie powiedział publicznie, kogo uznaje za szefa partii.

Historia drzwi do siedziby Porozumienia jest humorystyczna tylko z pozoru. O klucze za chwilę może zacząć się sądowy spór między Adamem Bielanem a Jarosławem Gowinem. Poważny, nie humorystyczny.

Europoseł miał wystosować do wicepremiera i dotychczasowego lidera Porozumienia wezwanie do opuszczenia i przekazania siedziby partii wraz z całą dokumentacją.

- To jest klasyczne wezwanie do przekazania kompletu dokumentów. Oczywiście nie zamierzamy przychodzić ze ślusarzami, usuwać kogoś z lokalu, choć słyszałem, że Jarosław Gowin pierwsze, co zrobił, to zmienił zamki - powiedział Adam Bielan w programie "Sedno sprawy" w Radiu Plus.

- Osobie, która sobie uzurpuje prawo do tego, nie możemy wydać kluczy z dostępem do danych osobowych - powiedział w rozmowie z "Faktami" TVN Michał Wypij, poseł Porozumienia.

Adam Bielan i osoby, które idąc za nim, odeszły od Jarosława Gowina, mają czas do czwartku na złożenie wniosku do sądu, jeśli chcą, by to sąd rozstrzygnął, kto jest szefem Porozumienia.

- Można by równie dobrze podnosić kwestię renegocjacji umowy koalicyjnej, w ramach której Jarosław Gowin powinien dostać odpowiednio mniej - uważa usunięty z Porozumienia Kamil Bortniczuk.

Takie wypowiedzi stronników Adama Bielana de facto wykluczają podanie sobie rąk na zgodę.

"To nie jest rząd, który ma stabilną większość"

Dla części Polaków spór w Porozumieniu może być po prostu kolejnym odcinkiem wojny w obozie władzy. Jednak, by zrozumieć jego wagę, trzeba mieć z tyłu głowy, że w centrum tego konfliktu jest wicepremier, który odpowiada za gospodarkę w czasie pandemii - za tarcze finansowe, za odmrażanie lub ponowne zamrażanie branż.

Istotą tego sporu jest również to, czy rząd dalej ma większość w Sejmie, bo bez 13 posłów, którzy zostali przy Gowinie, w każdej chwili może ją stracić.

- To jest wewnętrzna sprawa Porozumienia. O tyle nas to dotyczy, że zwrócono się o cofnięcie rekomendacji dla ministrów - powiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Dopytywany przez dziennikarzy, jakie decyzje zapadną w tej sprawie, odpowiedział, że "kierownictwo partii się zbierze pewnie w najbliższych dniach".

- Oni siebie wzajemnie już nie tolerują. To nie jest rząd, który ma stabilną większość, to nie jest rząd, który ma jakąkolwiek stabilność - ocenia Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Trudno taką wypowiedź nazwać jedynie nieprzychylną opinią opozycji.

Warto więc przypomnieć, że to Jarosław Gowin zażądał zdymisjonowania ministra Michała Cieślaka i dwóch wiceministrów - Jacka Żalka i Zbigniewa Gryglasa, którzy w wojnie o władzę opowiedzieli się po stronie Adama Bielana. Do dziś zdymisjonowani przez premiera nie zostali.

Pojawiają się również informacje, że posłowie lojalni wobec Gowina mieli otrzymywać propozycję wejścia do rządu za przejście na stronę Adama Bielana.

- Była to oferta bardzo atrakcyjna - zdradza poseł Michał Wypij. - To już graniczy z szaleństwem i faktycznie może to doprowadzić do rozbicia, ale koalicji Zjednoczonej Prawicy - dodaje.

Od czasu wybuchu wojny w Porozumieniu nie odbyło się spotkanie kierownictwa koalicji Zjednoczonej Prawicy. Do dziś też Jarosław Kaczyński nie powiedział publicznie, kogo uznaje za szefa partii, z którą cały czas jest w koalicji.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS