"Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"

08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"
08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"Maciej Knapik | Fakty TVN

Adam Bielan radzi politykom Porozumienia, by ochłonęli, a Kamil Bortniczuk oskarża Jarosława Gowina o spiskowanie z opozycją. Konflikt w Porozumieniu się zaostrza. W ofensywie są przeciwnicy Jarosława Gowina, a on sam wciąż milczy.

Gdy w siedzibie Porozumienia redakcja "Faktów" TVN zapytała, czemu wymieniono zamek w drzwiach, pani z recepcji tłumaczyła, że nie chodziło o polityczny spór, ale o zwykłą awarię.

Nie zmienia to faktu, że konflikt w Porozumieniu trwa, co może to być zagrożeniem dla większości sejmowej, bo partia Jarosława Gowina ją współtworzy.

- Prezes Jarosław Kaczyński jest pragmatycznym politykiem, który doskonale wie, kto zapewnia większość w polskim parlamencie - podkreśla jednak rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Zwraca uwagę, że po stronie Jarosława Gowina jest trzynastu posłów. Taka liczba - jak podkreśla poseł Porozumienia Michał Wypij - stanowi o większości w Sejmie i to kończy sprawę.

Sam Jarosław Gowin na razie zawiesił swój udział w posiedzeniu Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, które miało odbyć się w tym tygodniu. - Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, to w takim układzie (Jarosław Gowin - przyp. red.) zaczeka, aż te wątpliwości z tamtej strony ustaną - tłumaczy decyzję lidera Michał Wypij.

Konflikt w Porozumieniu

Ostatnie dni minęły pod znakiem konfliktu i rozłamu w Porozumieniu. Adam Bielan - powołując się na wewnętrzne procedury partii - ogłosił, że Jarosław Gowin już nie jest już prezesem partii. Funkcje prezesa miał zacząć pełnić on sam, aż do wyboru nowego szefa partii.

Ze względu na pandemię wybory nowego prezesa mogłyby zostać odłożone w czasie, co osłabiłoby pozycję Jarosława Gowina.

Opozycja ocenia, że Adam Bielan dokonał nieudanej próby wrogiego przejęcia koalicjanta. Zdaniem polityków Bielan zrobił to na prośbę Jarosława Kaczyńskiego.

- Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki - przypomina poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec.

- Jarosław Kaczyński chce mieć wszystkich pod swoim butem - dodaje Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

W Porozumieniu z kolei słychać, że to zdrada ze strony Bielana. - Po tym, jak zdradził Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, to musi sobie znaleźć trzeciego Jarosława do zdradzenia - mówi wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

- Nie będę komentował nonsensownych wypowiedzi zdenerwowanych kolegów. Mam nadzieję, że ochłoną - odpowiada eurodeputowany Adam Bielan.

Co zrobi Gowin?

Pojawiają się pytania, co zrobi sam Jarosław Gowin, który od kilku dni milczy. Jego przeciwnicy zarzucają mu konszachty z opozycją i to prowadzone już od wiosny.

- Wówczas (w kwietniu - przyp. red.) wiedziałem, że jest szykowane jakieś porozumienie Jarosława Gowina z opozycją - powiedział Kamil Bortniczuk, który kilka dni temu został wykluczony z Porozumienia.

Gowin rozmawiał z opozycja jawnie w towarzystwie - sugerującego teraz jego nielojalność - posła Bortniczuka.

Tymczasem w opozycji słychać, że Gowin powinien zerwać koalicje i zakończyć władzę Prawa i Sprawiedliwości. - Im szybciej rozpadnie się rząd PiS-u, tym dla Polski po prostu lepiej - uważa Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem części polityków Zjednoczonej Prawicy koniec koalicji, to koniec Jarosława Gowina.

- Myślę, że skazywałby swoją partię na polityczny niebyt, bo przecież sami żadnych wyborów nie wygrają, do Sejmu nie wejdą - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

To nie czas na politykierstwo - pada odpowiedź. - Gowin powinien zajmować się dzisiaj gospodarką, powinien zajmować się tym, jak ulżyć przedsiębiorcom, którzy próbują się odbudować - podkreśla Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS