"Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"

08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"
08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"
Maciej Knapik | Fakty TVN
08.02.2021 | "Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki"Maciej Knapik | Fakty TVN

Adam Bielan radzi politykom Porozumienia, by ochłonęli, a Kamil Bortniczuk oskarża Jarosława Gowina o spiskowanie z opozycją. Konflikt w Porozumieniu się zaostrza. W ofensywie są przeciwnicy Jarosława Gowina, a on sam wciąż milczy.

Gdy w siedzibie Porozumienia redakcja "Faktów" TVN zapytała, czemu wymieniono zamek w drzwiach, pani z recepcji tłumaczyła, że nie chodziło o polityczny spór, ale o zwykłą awarię.

Nie zmienia to faktu, że konflikt w Porozumieniu trwa, co może to być zagrożeniem dla większości sejmowej, bo partia Jarosława Gowina ją współtworzy.

- Prezes Jarosław Kaczyński jest pragmatycznym politykiem, który doskonale wie, kto zapewnia większość w polskim parlamencie - podkreśla jednak rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka.

Zwraca uwagę, że po stronie Jarosława Gowina jest trzynastu posłów. Taka liczba - jak podkreśla poseł Porozumienia Michał Wypij - stanowi o większości w Sejmie i to kończy sprawę.

Sam Jarosław Gowin na razie zawiesił swój udział w posiedzeniu Rady Koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy, które miało odbyć się w tym tygodniu. - Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości, to w takim układzie (Jarosław Gowin - przyp. red.) zaczeka, aż te wątpliwości z tamtej strony ustaną - tłumaczy decyzję lidera Michał Wypij.

Konflikt w Porozumieniu

Ostatnie dni minęły pod znakiem konfliktu i rozłamu w Porozumieniu. Adam Bielan - powołując się na wewnętrzne procedury partii - ogłosił, że Jarosław Gowin już nie jest już prezesem partii. Funkcje prezesa miał zacząć pełnić on sam, aż do wyboru nowego szefa partii.

Ze względu na pandemię wybory nowego prezesa mogłyby zostać odłożone w czasie, co osłabiłoby pozycję Jarosława Gowina.

Opozycja ocenia, że Adam Bielan dokonał nieudanej próby wrogiego przejęcia koalicjanta. Zdaniem polityków Bielan zrobił to na prośbę Jarosława Kaczyńskiego.

- Znamy scenariusz z lat 2005-2007, jak Jarosław Kaczyński pożerał przystawki - przypomina poseł Koalicji Obywatelskiej Jan Grabiec.

- Jarosław Kaczyński chce mieć wszystkich pod swoim butem - dodaje Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy.

W Porozumieniu z kolei słychać, że to zdrada ze strony Bielana. - Po tym, jak zdradził Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina, to musi sobie znaleźć trzeciego Jarosława do zdradzenia - mówi wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

- Nie będę komentował nonsensownych wypowiedzi zdenerwowanych kolegów. Mam nadzieję, że ochłoną - odpowiada eurodeputowany Adam Bielan.

Co zrobi Gowin?

Pojawiają się pytania, co zrobi sam Jarosław Gowin, który od kilku dni milczy. Jego przeciwnicy zarzucają mu konszachty z opozycją i to prowadzone już od wiosny.

- Wówczas (w kwietniu - przyp. red.) wiedziałem, że jest szykowane jakieś porozumienie Jarosława Gowina z opozycją - powiedział Kamil Bortniczuk, który kilka dni temu został wykluczony z Porozumienia.

Gowin rozmawiał z opozycja jawnie w towarzystwie - sugerującego teraz jego nielojalność - posła Bortniczuka.

Tymczasem w opozycji słychać, że Gowin powinien zerwać koalicje i zakończyć władzę Prawa i Sprawiedliwości. - Im szybciej rozpadnie się rząd PiS-u, tym dla Polski po prostu lepiej - uważa Cezary Tomczyk, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej.

Zdaniem części polityków Zjednoczonej Prawicy koniec koalicji, to koniec Jarosława Gowina.

- Myślę, że skazywałby swoją partię na polityczny niebyt, bo przecież sami żadnych wyborów nie wygrają, do Sejmu nie wejdą - ocenił wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

To nie czas na politykierstwo - pada odpowiedź. - Gowin powinien zajmować się dzisiaj gospodarką, powinien zajmować się tym, jak ulżyć przedsiębiorcom, którzy próbują się odbudować - podkreśla Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Autor: Maciej Knapik / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Teraz powstaje "Dom dobry". Lepiej nie zakładać jednak, że tym razem będzie inaczej. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS