"Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"

15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"
15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"
Arleta Zalewska | Fakty TVN
15.08.2022 | "Po tej katastrofie ekologicznej cały rząd nadaje się do dymisji"Arleta Zalewska | Fakty TVN

Trwa przerzucanie się odpowiedzialnością polityczną w sprawie Odry. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski był na urlopie, kiedy sprawa nabierała tempa. Opozycja nie przebiera w słowach i domaga się dymisji premiera i całego rządu.

Przed niedzielną konferencją w sprawie Odry minister środowiska i klimatu Anna Moskwa nie spotkała się z miłym powitaniem. Były okrzyki protestujących, prośba o rozmowę i bardzo konkretne pytania posłów opozycji.

- Dlaczego rząd tak długo zwlekał z poinformowaniem mieszkańców o tym, że nadciąga do województwa zachodniopomorskiego katastrofa ekologiczna? - pytała Katarzyna Kotula, posłanka Lewicy.

Jednak minister Anna Moskwa ani przed, ani po konferencji nie uznała za zasadne, by z niewielką grupką osób przez chwilę porozmawiać. Nie odpowiedziała też na pytanie, kiedy dowiedziała się o skażeniu Odry.

- Nie zrobiono nic. Żadnych działań nie podjęto przez dwa tygodnie, chociaż był czas, żeby zminimalizować efekty tego, co się dzieje - wskazuje Przemysław Słowik z partii Zielonych, radny Szczecina.

Protestujący wskazywali na skalę problemu. - Jedyną rzeczą, jakiej żałuje, jest to, że nie mogę przez telewizję, przez internet, przekazać tego zapachu, który tam czuliśmy. To był po prostu zapach śmierci, to zostanie z nami na długo - powiedział jeden z nich.

Minister środowiska i klimatu w rejon katastrofy ekologicznej pojechała po prawie trzech tygodniach. Nie chodzi o to, że w ostatnim czasie była na urlopie, ale o to, że do 9 sierpnia - jak twierdzi premier - nikt nie przekazał mu informacji o tym, jaki dramat rozgrywa się na Odrze.

- Teraz po tej katastrofie ekologicznej cały rząd się nadaje do dymisji. Tu już nie ma co wskazywać jednego ministra. Ten cały rząd na czele z jego szefem jest po prostu beznadziejny - uważa Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dymisja wojewody dolnośląskiego?

Jacek Ozdoba to jeden z aż 7 zastępców minister środowiska i klimatu Anny Moskwy w resorcie. Ozdoba nadzorował zdymisjonowanego przez premiera prezesa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jego zdaniem zdymisjonowanego niesłusznie.

- Wojewoda dolnośląski powinien natychmiast zwołać sztab kryzysowy na poziomie wojewódzkim i następnie powinien poinformować o zagrożeniu - uważa Ozdoba, ale nie zaprzecza, że po skażeniu Odry powinny być dymisje.

Ozdoba twierdzi, że nie on i nie Ministerstwo Środowiska i Klimatu, ale między innymi wojewoda dolnośląski ponosi odpowiedzialność za brak informacji oraz zbyt późną reakcję.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w poniedziałek o wojewodę, odpowiedział, że na ewentualne decyzje potrzebuje więcej czasu. - Muszę wiedzieć dokładnie, co zrobił urząd wojewody, a takiej pełnej wiedzy jeszcze nie posiadam - zaznaczył.

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, co potwierdził nam jego zastępca, przez cały czas przebywał na urlopie. Czyli wtedy, kiedy wędkarze sami, bez wsparcia służb i bez informacji o skali i o rodzaju zagrożenia, wyciągali z Odry tony martwych ryb.

Wicewojewoda winy po swojej stronie nie dostrzega. - Wiele sztabów kryzysowych, wiele spotkań. Naprawdę działo się bardzo dużo - powiedział dziennikarzom Jarosław Kresa.

Marek Drabiński, wędkarz i lokalny działacz Platformy Obywatelskiej, już 1 sierpnia próbował skontaktować się z wojewodą. - Pracownik wojewody zakomunikował, żebym zgłosił się do centrum zarządzania przy starostwie - wspomina.

Sprawa rtęci

Premier odniósł się też do słów ministra środowiska Brandenburgii w sprawie rtęci odkrytej w niemieckich laboratoriach. - Donald Tusk podchwycił go bardzo ochoczo, oni chyba trzymali kciuki za tę rtęć i zdziwili się później temu dementi - powiedział szef rządu.

- W Odrze jest rtęć, to jest prawda. Pytanie brzmi: w jakim zakresie. (...) Jednak na obecną chwilę możemy wykluczyć, że ryby wymarły z powodu rtęci - przekazał Axel Vogel, minister rolnictwa i środowiska Brandenburgii.

Na słowa niemieckiego polityka powoływała się marszałek województwa lubuskiego, mówiąc o przyczynach katastrofy na Odrze.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN