Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów

19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów
19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ów
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
19.12.2017 | Setki godzin lotów, ćwiczeń i wykładów. Tak szkolą się piloci MiG-ówDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Od razu po wypadku wojskowego samolotu pod Warszawą, wszystkie MiG-i zostały uziemione. Te myśliwce latają w polskiej armii od 1989 roku. Stale są remontowane i będą służyć jeszcze kolejnych 10 lat. Dotąd nie było żadnego wypadku z ich udziałem.

To pierwszy w historii polskiego lotnictwa wojskowego taki wypadek. Jak dotąd żaden z MiG-ów 29, które od blisko trzydziestu lat latają z biało-czerwoną szachownicą, nie rozbił się w katastrofie. Wielokrotnie modernizowane, dostosowane do standardów NATO myśliwce teraz zostaną w hangarach.

- Podjąłem decyzje o wstrzymaniu w naszej bazie eksploatacji samolotów do momentu przynajmniej wstępnego określenia przez komisje przyczyny - poinformował płk Piotr Iwaszko, dowódca 23 bazy Lotnictwa taktycznego w Mińsku Mazowieckim.

Baza w Mińsku to jedno z dwóch miejsc, w których stacjonują MiG 29. Drugą bazą jest Malbork. Do wczoraj polska armia miała 32 takie myśliwce. Jedno z ich głównych zadań to tak zwane loty w parze dyżurnej, czyli patrolowanie polskiej przestrzeni powietrznej.

Ale MiG-i służą też w zagranicznych misjach m.in. Litwie, strzegąc nieba nad państwami bałtyckimi. - Jest to samolot myśliwski do wykonywania zadań z zakresu obrony powietrznej, czyli typowe działania myśliwskie. Polegające na tym by polecieć w powietrze, przechwycić dany cel. Ewentualnie udzielić pomocy, jeżeli to jest czas pokoju. A na wojnie po prostu zestrzelić - tłumaczy nam kpt. Witold Sokół, były pilot samolotów MiG 29.

Od orlików po F-16

Pierwsze tego typu samoloty pojawiły się w Polsce w 1989 roku. To właśnie na nich szkoliły się i zapewne będą się szkolić kolejne pokolenia lotników. Bo ich resurs, czyli zdolność do użytku, kończy się za 10-12 lat.

Ten wczorajszy, pechowy lot również służył doskonaleniu umiejętności pilotażu, w tym wypadku w warunkach nocnych.

- Piloci szkolacy latają i muszą latać w rożnych warunkach. Właśnie po to, aby się do tych warunków adoptować. Natomiast to dowódca, kierownik lotów, instruktor decyduje o tym kto kto, na jakim poziomie, w jakich warunkach może polecieć - ocenia Tomasz Białoszewski, publicysta lotniczy. Pierwsze loty podwaja się na takich szkoleniowych Orlikach. Później przychodzi czas nieco większe Iskry. A dopiero na końcu przyszli piloci mogą wsiąść do myśliwców. Dotyczy to wszystkich - także tych, którzy latają na myśliwcach F-16.

Przed wypadkiem maszyna była sprawna

Średnio wyszkolenie pilota bojowego trwa około 8-10 lat. - Przychodzi młody człowiek po zdaniu matury do dęblińskiej Szkoły Orląt. Tam jest 5-letni cykl nauki, w którym uczy się teorii i praktyki. I po tej praktyce ma około 180-200 godzin nalotu na samolotach - wskazuje generał brygady Tomasz Drewniak, ekspert fundacji STRATPOINTS i były Inspektor Sił Powietrznych.

Szkolenie to nie tylko latanie. To setki godzin wykładów i ćwiczeń, bo każdy z pilotów musi być przygotowany na sytuacje awaryjne. Fotele wyrzucane to tak zwane katapulty. Te montowane w myśliwcach MiG-29 uznawane są za jedne z najlepszych na świecie.

Ogromna siła wyrzutu nie powoduje u pilotów większych urazów. Co więcej - w fotelach montowane są specjalne systemy łączności. - Ta radiostacja nie uruchamia się nad lądem automatycznie. Tę radiostację musi uruchomić pilot ręcznie - dodaje kpt. Witold Sokół.

Według dowódcy bazy W Mińsku w poniedziałek, jak przed każdym wylotem, samolot był dokładnie sprawdzony i nie wykryto w nim żadnych usterek.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN