Niewiele trzeba, by doszło do tragedii. "Dziecko nie może brać odpowiedzialności za to, jak się zachowuje na drodze"

13.05.2021 | Niewiele trzeba, by doszło do tragedii. "Dziecko nie może brać odpowiedzialności za to, jak się zachowuje na drodze"
13.05.2021 | Niewiele trzeba, by doszło do tragedii. "Dziecko nie może brać odpowiedzialności za to, jak się zachowuje na drodze"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.05.2021 | Niewiele trzeba, by doszło do tragedii. "Dziecko nie może brać odpowiedzialności za to, jak się zachowuje na drodze"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Siedmioletnia dziewczynka zginęła pod kołami samochodu pod Piasecznem koło Warszawy. Jechała na rowerze. Nie wiadomo, dlaczego nagle zjechała na środek jezdni. Od kilku dni ścieżki i ulice są pełne rowerzystów. Także dzieci, na które trzeba szczególnie uważać.

Rodzinna przejażdżka zakończyła się tragedią. - Usłyszałem huk, taki nietypowy, i krzyk kobiety – opowiada pan Eugeniusz Bąk, świadek wydarzenia. Osobą krzyczącą była mama 7-letniej dziewczynki. Obie chwilę wcześniej jechały na rowerach.

- Niestety w pewnym momencie na prostym odcinku drogi dziecko zjechało na środek tej ulicy wprost pod koła nadjeżdżającego opla – relacjonuje nadkom. Jarosław Sawicki z Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie.

Choć na pomoc rzucili się mieszkańcy, choć szybko przyjechało pogotowie, dziewczynki potrąconej pod Piasecznem nie udało się uratować. Kierowca auta, pod którego kołami zginęła dziewczynka, sam jest ojcem. - Dla niego to również jest tragedia. On w tym samochodzie był z całą swoją rodziną, również z dziećmi – mówi nadkom. Jarosław Sawicki.

Zasady bezpieczeństwa

Podczas rodzinnych wycieczek rowerowych rodzice muszą szczególnie uważać na swoich podopiecznych.

- Dziecko nie jest w pełni świadome. Nie może brać całej odpowiedzialności za to, jak się zachowuje na drodze, dlatego tutaj jest duża odpowiedzialność po stronie rodziców – apeluje Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia Zdrowy Rower.

Niewiele potrzeba, aby doszło do tragedii. Podczas jednej z wycieczek pięcioletni chłopiec oddalił się od mamy i dziadka i na rowerku wjechał wprost pod samochód. Kierowca nie miał nawet chwili na reakcję.

- On nie widział tego chłopczyka, bo widok zasłaniały mu pojazdy. Nie spodziewał się tego chłopca w tym miejscu – mówi o zdarzeniu podkom. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Chłopiec trafił do szpitala.

O krok od tragedii

Tragicznie mogła się także skończyć sytuacja, w obliczu której stanął motorniczy we Wrocławiu.

- Mieliśmy to szczęście, że tramwaj dopiero ruszał spod świateł, dzięki temu mógł błyskawicznie zahamować, ale w wielu wypadkach to nie byłoby możliwe i skończyłoby się tragicznie – wyjaśnia Krzysztof Balawejder z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Wrocławiu.

- Prawdopodobnie ta kobieta wraz z pozostającym pod jej opieką dzieckiem wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle – opowiada sierżant sztabowy Krzysztof Marcjan z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Ani czas, ani miejsce nie było zbyt dobre na rodzinną przejażdżkę. Zamiast wielkiego torowiska czy ruchliwej drogi można wybrać po prostu zwykły chodnik.

- Dziecko (na rowerze – red.) do 10. roku życia jest według przepisów traktowane jako pieszy – przypomina Piotr Łuczyński.

Niezależnie od okoliczności należy jednak pamiętać o tym, żeby swoich podopiecznych podczas rowerowej wycieczki mieć zawsze na oku.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN