Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"

Źródło:
Fakty TVN
Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"
Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Sejm powołał pierwszą komisję śledczą, od wyborów kopertowych. "Trzy-cztery miesiące pracy i raport"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Pierwszą komisją śledczą, która zacznie działać, będzie ta od wyborów kopertowych. Za powołaniem komisji opowiedziało się 446 posłów, nikt nie zagłosował przeciwko. - Wyborcy oczekują wyjaśnień, jak przepalono 80 milionów złotych - argumentuje poseł Krzysztof Brejza, a Szymon Hołownia wskazuje, jak będzie działać komisja.

Obronę wyborów kopertowych, którymi ma się zająć pierwsza w tym sejmie komisja śledcza, wziął na siebie Przemysław Czarnek, który z wyborami nic wspólnego nie miał, bo był wówczas ministrem edukacji. Polityk w trakcie przemówienia posła Sławomira Nitrasa wszedł na mównicę, by zabrać głos. Do porządku przywołała go wicemarszałkini Monika Wielichowska.

Czytaj więcej: Zamieszanie w Sejmie. Czarnek wraca na mównicę. "Odwrócił się pan plecami do wicemarszałka Sejmu"

Sejmowa większość ocenia, że takie zachowanie to efekt strachu przed odpowiedzialnością. PiS natomiast zapewnia, że popiera powołanie komisji, bo ta wykaże odpowiedzialność opozycji za zamieszanie z wyborami. - Pan Trzaskowski, który zamarzył, żeby być prezydentem, zablokował wybory - mówił podczas obrad Przemysław Czarnek.

Przyszła członkini komisji z Lewicy tłumaczy, czym komisja ma się zająć. - Dlaczego nie Państwowa Komisja Wyborcza ze swoim organem wykonawczym, czyli Krajowym Biurem Wyborczym, miała organizować wybory, ale na osobiste polecenie premiera, zanim zakończyły się prace w Senacie, organizacją wyborów miała się zająć Poczta Polska - powiedziała Anita Kucharska-Dziedzic.

Nitras do Jabłońskiego: do zobaczenia przed komisją śledczą
Nitras do Jabłońskiego: do zobaczenia przed komisją śledcząTVN24

Wybory, które się nie odbyły

Wiosną 2020 roku - w pierwszej fali pandemii - PiS parło do wyborów kopertowych. Miało to ułatwić wybór Andrzeja Dudy na prezydenta. Poczta Polska zażądała od samorządów danych wyborców, a te w większości odmówiły. Wojewódzki sąd administracyjny uznał, że premier Morawiecki naruszył prawo.

Do kopertowych wyborów nie doszło, bo nie zgodził się na nie koalicjant Prawa i Sprawiedliwości - Porozumienie Jarosława Gowina. Gotowe pakiety wyborcze poszły do kosza.

- Wyborcy oczekują wyjaśnienia tego, w jaki sposób zmarnowano, czy też przepalono w tak zwanych wyborach kopertowych aż 80 milionów złotych - podkreśla Krzysztof Brejza, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Zobacz również: Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u

Na PiS-ie ta kwota wrażenia nie robi. - Nie można było nie przygotować wyborów, a jak się przygotowuje, to się wydaje środki. One zostały wydane bez celu, wiecie dlaczego? Bo wyście wywalili wybory - argumentował w czwartek poseł Czarnek. Tak zatem wygląda strategia PiS-u, by obronić Mateusza Morawieckiego i Jacka Sasina, i zrzucić winę na innych. To się nie uda - odpowiada sejmowa większość.

- Pan Sasin, pan Morawiecki nie ponieśli żadnej kary - zauważa poseł Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. - Trzeba przede wszystkim pokazać na zimno prawdę taką, jaka była - uważa Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

Sasin: jestem gotowy na przesłuchanie przed komisją śledczą
Sasin: jestem gotowy na przesłuchanie przed komisją śledcząTVN24

Skład komisji w przyszłym tygodniu

W 11-osobowej komisji PiS chce mieć pięć, a przynajmniej czterech członków. - Domagamy się ustawowego procentu w tych komisjach - powiedział Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W 9-osobowej komisji wyjaśniającej aferę Amber Gold, wtedy, gdy większość w Sejmie miała Zjednoczona Prawica, PiS miało aż sześciu członków, Koalicja Obywatelskiego dwóch, a PSL jednego.

Komisja do spraw Amber Gold Fakty TVN

- Takie były ustalenia na Nowogrodzkiej - uważa Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - PiS nie dochowało żadnego parytetu. Zawsze robili tak, żeby w polskim Sejmie wszystko było PiS-owskie - twierdzi Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Na pewno PiS będzie w tej komisji solidnie reprezentowane - zapewnia marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Czytaj też: PiS podważa sens komisji śledczej dotyczącej Pegasusa, ale chce mieć najwięcej członków

Większość w komisji będzie jednak miała nowa koalicja. - Większość parlamentarna będzie rządzić każdą komisją śledczą i to większość parlamentarna będzie decydować, czy ma przyjść Kaczyński, Morawiecki, Ziobro - podkreśla Tomasz Trela, poseł Lewicy.

Skład komisji ma być głosowany w przyszły wtorek i wtedy komisja zacznie działać. - To ma być krótkie, precyzyjne narzędzie. Trzy-cztery miesiące pracy i raport - wyjaśnia Szymon Hołownia.

Kolejne komisje śledcze mają zbadać afery wizową i Pegasusa.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS