Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u

Źródło:
Fakty TVN
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-uArleta Zalewska/Fakty TVN

Nowy Sejm może utworzyć komisję śledczą do zbadania afery Pegasusa. W jej najnowszej odsłonie chodzi o inwigilację polityków opozycji tuż po wyborach, o którą pytał publicznie Paweł Wojtunik. Jednak to tylko jeden z tematów, które wymagają zbadania. Inne wymagają audytu, jeszcze inne wniosków do prokuratury.

W tej jednej kwestii przyszła koalicja rządowa jest zgodna - rozliczenie rządów PiS-u to jej plan na kolejne miesiące. Na razie nie ma konkretnych decyzji, ale jest za to bardzo konkretny plan. - Będziemy na ten temat się zastanawiać. Jeżeli dobrze będzie działała prokuratura, to szybko te zmiany będą następować - wskazuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej, dodając, że będzie to polegać na "rozliczeniu złodziejstwa, nepotyzmu i wszystkiego tego złego, co PiS robił".

Na stole, jak wynika z naszych informacji, leży kilka pomysłów. W każdej instytucji i ministerstwie po zmianie władzy nowi szefowie mają przeprowadzić audyty, które - jeśli wykażą złamanie prawa - będą skutkować wnioskami do prokuratury. W Sejmie natomiast ma powstać komisja śledcza i tu są dwie możliwości: albo jedna duża badająca wszystkie afery i nadużycia władzy dotyczące wykorzystania przez PiS publicznych pieniędzy, albo na początek jedna komisja zajmująca się wyłącznie wykorzystaniem przez PiS służb specjalnych.

- Państwo, które chcemy pokazać obywatelom, jest zimne, konsekwentne w stosunku do tych, którzy popełnili nadużycia. Inaczej, jeżeli nie dojdzie do rozliczenia tej ekipy, ta hydra wróci - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i jeden z przewodniczących Trzeciej Drogi.

Zobacz również: Zamówienia na niszczarki przez ABW. "Dużo ludzi zgłasza, że mają dokumenty"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki wskazuje, że rozliczeniem spraw "czysto kryminalnych" powinna zająć się prokuratura, a komisja śledcza między innymi zakupem i wykorzystaniem Pegasusa. Senator Trzeciej Drogi Kazimierz Michał Ujazdowski dodaje, że komisje śledcze powoływane są "w sprawach szczególnych, w których opinia publiczna powinna być precyzyjnie poinformowana".

Kropiwnicki: CBA to taka osobista służba Mariusza Kamińskiego
Kropiwnicki: CBA to taka osobista służba Mariusza KamińskiegoTVN24

Zarzut: inwigilacja opozycji

Komisja śledcza miałaby też zająć się najnowszymi doniesieniami Pawła Wojtunika o działaniach służb wobec opozycji. Z informacji byłego szefa CBA wynika, że służby miały podsłuchiwać polityków opozycji - głównie Trzeciej Drogi - tuż po wyborach. - To jest informacja, która dla bezpieczeństwa polskiej demokracji powinna być jak najszybciej wyjaśniona - zaznacza Wojtunik.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński twierdzi, że to kłamstwo. CBA oskarża Wojtunika o zniesławienie, a prokuratura wszczyna w tej sprawie śledztwo.

Czytaj także: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

W stu konkretach Koalicji Obywatelskiej zapisano nazwiska polityków, których Donald Tusk chce postawić przed Trybunałem Stanu. To nie jest zadanie na miesiąc lub dwa, ale na lata - mówią politycy przyszłej koalicji. - Każdy, kto jest na stanowisku i publicznie, świadomie, z premedytacją, z taką polityczną bufonadą, bezwzględnością łamie konstytucję, powinien wiedzieć, że prędzej czy później będzie za poważnie ukarany - zaznacza Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Nazwisko Zbigniewa Ziobry w kontekście Trybunału Stanu pojawia się w związku ze sprawą wykorzystania do celów partyjnych środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Gdy poznali jego historię, nie wahali się ani chwili. Zostali rodziną zastępczą dla skatowanego przez ojca Piotrusia. Niestety, tylko na trzy tygodnie, bo życia chłopca nie udało się uratować. Państwo Krell chcieli Piotrusia pochować, ale prokurator wydał ciało chłopca komuś innemu.

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Rodzicom zastępczym skatowanego Piotrusia nie wydano ciała, żeby mogli pochować chłopczyka

Źródło:
Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej Polaków uważa się za wierzących. Jeszcze mniej regularnie chodzi do kościoła - to wnioski z badania religijności Polaków przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Rośnie także liczba osób niewierzących. Duchowni i świeccy związani z Kościołem mówią o alarmujących sygnałach.

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Rośnie w Polsce liczba osób niewierzących. Zwłaszcza młodzi rekordowo szybko odchodzą od Kościoła

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Najdłużej czeka się na serce i płuca, ale nawet nerek, których transplantacji jest najwięcej, wciąż przeszczepia się za mało. W Polsce obowiązuje zasada domniemanej zgody na pobranie organów od zmarłego, ale dla lekarzy transplantologów kluczowa jest opinia rodziny. Dlatego tak ważne jest świadome wyrażenie zgody, rozmowa z najbliższymi i edukacja.

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Po co oddawać komuś swoje organy? Piotr Polk: ta jedna decyzja jest wieczna

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Anna Hernik jest laureatką nagrody internautów tegorocznego konkursu Grand Press Photo. Fotografka w jednym kadrze uchwyciła życie swoje, ale też innych rodzin, które, tak jak ona, mierzą się z glejakiem. To wyjątkowo złośliwy nowotwór mózgu. Ponad rok temu diagnozę usłyszał mąż pani Anny. 

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Cała rodzina mierzy się z chorobą taty. Zdjęcie Anny Hernik zachwyciło internautów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd Donalda Tuska chciałby zademonstrować światu poprzez dyplomację, że nastąpiła zmiana władzy i temu służy zmiana ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Jak mówił, w sytuacji, kiedy ma miejsce koabitacja, czyli rząd wywodzi się z innej formacji niż prezydent, "wówczas inicjatywa jest po stronie rządu".

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Spór o ambasadora. Czaputowicz: obowiązuje ustawa z 2021 roku, którą podpisał prezydent

Źródło:
TVN24, PAP

Po zapoznaniu się z dzisiejszymi taśmami mam przekonanie, że możemy mieć tu kwalifikację prawną związaną już z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Kwiatkowski. Odniósł się do ujawnionej przez tvn24.pl treści dwóch rozmów, w których udział brali urzędnicy resortu sprawiedliwości oraz były wiceminister Marcin Romanowski.

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Kwiatkowski o nowych taśmach: możliwa kwalifikacja związana z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej

Źródło:
TVN24

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS