Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u

Źródło:
Fakty TVN
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-u
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Komisja śledcza, specjalne audyty, prokuratura. Opozycja kreśli plan rozliczenia nadużyć PiS-uArleta Zalewska/Fakty TVN

Nowy Sejm może utworzyć komisję śledczą do zbadania afery Pegasusa. W jej najnowszej odsłonie chodzi o inwigilację polityków opozycji tuż po wyborach, o którą pytał publicznie Paweł Wojtunik. Jednak to tylko jeden z tematów, które wymagają zbadania. Inne wymagają audytu, jeszcze inne wniosków do prokuratury.

W tej jednej kwestii przyszła koalicja rządowa jest zgodna - rozliczenie rządów PiS-u to jej plan na kolejne miesiące. Na razie nie ma konkretnych decyzji, ale jest za to bardzo konkretny plan. - Będziemy na ten temat się zastanawiać. Jeżeli dobrze będzie działała prokuratura, to szybko te zmiany będą następować - wskazuje Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej, dodając, że będzie to polegać na "rozliczeniu złodziejstwa, nepotyzmu i wszystkiego tego złego, co PiS robił".

Na stole, jak wynika z naszych informacji, leży kilka pomysłów. W każdej instytucji i ministerstwie po zmianie władzy nowi szefowie mają przeprowadzić audyty, które - jeśli wykażą złamanie prawa - będą skutkować wnioskami do prokuratury. W Sejmie natomiast ma powstać komisja śledcza i tu są dwie możliwości: albo jedna duża badająca wszystkie afery i nadużycia władzy dotyczące wykorzystania przez PiS publicznych pieniędzy, albo na początek jedna komisja zajmująca się wyłącznie wykorzystaniem przez PiS służb specjalnych.

- Państwo, które chcemy pokazać obywatelom, jest zimne, konsekwentne w stosunku do tych, którzy popełnili nadużycia. Inaczej, jeżeli nie dojdzie do rozliczenia tej ekipy, ta hydra wróci - uważa Szymon Hołownia, lider Polski 2050 i jeden z przewodniczących Trzeciej Drogi.

Zobacz również: Zamówienia na niszczarki przez ABW. "Dużo ludzi zgłasza, że mają dokumenty"

Poseł Koalicji Obywatelskiej Robert Kropiwnicki wskazuje, że rozliczeniem spraw "czysto kryminalnych" powinna zająć się prokuratura, a komisja śledcza między innymi zakupem i wykorzystaniem Pegasusa. Senator Trzeciej Drogi Kazimierz Michał Ujazdowski dodaje, że komisje śledcze powoływane są "w sprawach szczególnych, w których opinia publiczna powinna być precyzyjnie poinformowana".

Kropiwnicki: CBA to taka osobista służba Mariusza Kamińskiego
Kropiwnicki: CBA to taka osobista służba Mariusza KamińskiegoTVN24

Zarzut: inwigilacja opozycji

Komisja śledcza miałaby też zająć się najnowszymi doniesieniami Pawła Wojtunika o działaniach służb wobec opozycji. Z informacji byłego szefa CBA wynika, że służby miały podsłuchiwać polityków opozycji - głównie Trzeciej Drogi - tuż po wyborach. - To jest informacja, która dla bezpieczeństwa polskiej demokracji powinna być jak najszybciej wyjaśniona - zaznacza Wojtunik.

Minister MSWiA Mariusz Kamiński twierdzi, że to kłamstwo. CBA oskarża Wojtunika o zniesławienie, a prokuratura wszczyna w tej sprawie śledztwo.

Czytaj także: Odprawa w Lucieniu, kontrola operacyjna opozycji? Pytania do szefa MSWiA. Reakcja jego zastępców

W stu konkretach Koalicji Obywatelskiej zapisano nazwiska polityków, których Donald Tusk chce postawić przed Trybunałem Stanu. To nie jest zadanie na miesiąc lub dwa, ale na lata - mówią politycy przyszłej koalicji. - Każdy, kto jest na stanowisku i publicznie, świadomie, z premedytacją, z taką polityczną bufonadą, bezwzględnością łamie konstytucję, powinien wiedzieć, że prędzej czy później będzie za poważnie ukarany - zaznacza Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej.

Nazwisko Zbigniewa Ziobry w kontekście Trybunału Stanu pojawia się w związku ze sprawą wykorzystania do celów partyjnych środków z Funduszu Sprawiedliwości.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS