Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów

Źródło:
Fakty TVN
Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów
Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodów
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Fatalne dane NFZ na temat znieczuleń podczas porodówKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Na więcej niż połowie polskich porodówek znieczulenia do porodu nie podano ani razu przez cały 2022 rok. Dla setek kobiet to oznacza potworny ból, którego wcale nie powinno być.

W krakowskim Szpital Ginekologiczno-Położniczym im. Rafała Czerwiakowskiego znieczulenie do porodu w 2022 roku dostało 83 procent kobiet. To najlepszy wynik w Polsce. - Nie wyobrażam sobie, że jakiejś pacjentce mogłabym odmówić tego znieczulenia do porodu - mówi doktor Paulina Marcinek-Tyburska, ginekolożka ze Szpitala Ginekologiczno-Położniczyego imienia Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie.

Krakowski szpital to chlubny wyjątek. W skali kraju sytuacja jest fatalna. Na blisko 348 porodówek w całym kraju 195 nie wykonało w 2022 roku ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego. Wykonywały je 153 porodówki, ale 50 z nich zrobiło tych znieczuleń ledwie po kilka. To oficjalne dane NFZ. - Kobiety powinny takie szpitale po prostu omijać. W XXI wieku to jest wstyd dla systemu i dla lekarzy, dla szpitali, że kobiety rodzą w bólach - jest zdania Zbigniew Swoboda, kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Zespoli Szpitali Miejskich w Chorzowie.

CZYTAJ TAKŻE: Pani Izabela opowiedziała o traumatycznym porodzie. "Mam depresję poporodową i zespół stresu pourazowego"

- Ból porodowy niestety jest porównywany do ciężkiego urazu. W dawnych czasach operowano również bez znieczulenia i część pacjentów przeżywała - mówi profesor Mirosław Czuczwar, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym numer 1 w Lublinie.

Nie każda kobieta będzie chciała znieczulenie, niektóre będą miały do niego przeciwwskazania. Ale każda kobieta powinna mieć do niego dostęp. - Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje taką procedurę - zapewnia Marta Żbikowska-Cieśla, wielkopolski oddział wojewódzki NFZ. - W prawie mamy dostęp, natomiast w realizacji zero - dodaje Monika Piekarek, Fundacja "Rodzić po Ludzku".

W skali kraju odsetek znieczuleń to 14 procent. Są województwa, gdzie jest wyższy. Ale w większości znieczulenie dostaje kilka procent kobiet. Dwa w zachodniopomorskim i lubelskim, jeden procent w kujawsko-pomorskim i poniżej procenta w Wielkopolsce, gdzie w 2022 roku na blisko siedemnaście tysięcy porodów znieczulenie zewnątrzoponowe dostało 39 kobiet. - Jak jej (pacjentce - przyp. red.) odmówimy (znieczulenia - przyp. red.), to ona i tak urodzi, bo taka jest kolej rzeczy. A ten poród będzie dla niej traumą, strasznym przeżyciem - wyjaśnia profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii z przychodni lekarskiej "Dębski Clinic".

PiS chciało zwiększyć dzietność Polaków. Nie udało się. "Wiadomo, kto te dzieci musi urodzić"
PiS chciało zwiększyć dzietność Polaków. Nie udało się. "Wiadomo, kto te dzieci musi urodzić"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Poza znieczuleniem zewnątrzoponowym są też inne metody - leki, masaże i gaz rozweselający. - Niestety nie mogą się równać pod względem skuteczności i bezpieczeństwa ze znieczuleniem zewnątrzoponowym - przyznaje profesor Czuczwar.

Różne standardy

Znieczulenia nie daje się kobietom i w małych szpitalach powiatowych i w dużych ośrodkach wojewódzkich, gdzie rodzi się najwięcej dzieci - jak w Toruniu. - Niestety w całej Polsce jest ten problem z dostępnością anestezjologów. W związku z tym znieczulenie to możemy zaoferować wtedy, kiedy anestezjolog jest dostępny - tłumaczy profesor Małgorzata Świątkowska-Freund z Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu. W tej placówce anestezjolog musiał nie być dostępny ani razu, bo w 2022 roku nie wykonano tam ani jednego znieczulenia zewnątrzoponowego.

Brak anestezjologów to nie jedyny problem. Musi być też przeszkolony personel, przekonany do znieczuleń lekarz i dyrekcja, która znajdzie sposób na zbyt niską wycenę. Udało się to w Chorzowie, szpitalu z drugim najlepszym odsetkiem znieczuleń w kraju. - Na tym się nie da zarobić przy tych realiach NFZ. To jest decyzja dyrekcji szpitala, dalekowzroczna, nacechowana na standardy - przyznaje Zbigniew Swoboda.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN