Rządzący planują ujawnić część nazwisk osób inwigilowanych Pegasusem

Źródło:
Fakty TVN
Rządzący planują ujawnić część nazwisk osób inwigilowanych Pegasusem
Rządzący planują ujawnić część nazwisk osób inwigilowanych Pegasusem
Michał Tracz/Fakty TVN
Rządzący planują ujawnić część nazwisk osób inwigilowanych PegasusemMichał Tracz/Fakty TVN

W poniedziałek w Sejmie odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie komisji śledczej do spraw inwigilowania przez rząd PiS-u systemem szpiegowskim Pegasus. Jak się dowiedział reporter "Faktów" TVN Michał Tracz, obecny rząd postanowił odtajnić niektóre nazwiska z listy inwigilowanych - tam, gdzie sprawa wygląda politycznie.

To bardzo jednoznaczna deklaracja i zapowiedź rządu w sprawie Pegasusa. Chodzi o listę osób inwigilowanych Pegasusem przez poprzednią władzę. Z informacji "Faktów" TVN wynika, że w rządzie zapadła już decyzja, by listę odtajnić. O szczegółach zdecydują razem minister sprawiedliwości i koordynator służb specjalnych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Brejza: komisja ma odpowiedzieć, w jaki sposób PiS stworzył mechanizm, który miał niszczyć przeciwników politycznych

W pierwszej kolejności specjalny zespół śledczych ma ustalić, wobec których osób działania były jednoznacznie polityczne, a także sprawdzić, czy dokumenty nie są tajne, czy nie zawierają informacji szczególnie wrażliwych. W niebudzących wątpliwości prawnych przypadkach nazwiska mają zostać ujawnione. Dokumenty chce otrzymać także komisja śledcza do spraw Pegasusa. Posłowie, którzy w niej zasiadają, kończą właśnie ostatnie przygotowania. W poniedziałek w samo południe komisja spotka się na pierwszym merytorycznym posiedzeniu. - Chcemy, żeby obywatele zobaczyli, jak zgniłe było państwo pod rządami Prawa i Sprawiedliwości - zaznacza Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Konwiński: obawiacie się, że Pegasus wfrunął na Nowogrodzką i stał się koniem trojańskim
Konwiński: obawiacie się, że Pegasus wfrunął na Nowogrodzką i stał się koniem trojańskimTVN24

W stronę jawności

Wśród świadków komisji będzie premier Beata Szydło. Zostanie zapytana o pomysł zakupu Pegasusa. Zbigniew Ziobro ma zostać zapytany o przekazanie na ten cel 25 milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Byli posłowie Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik mają wyjaśnić, kto był inwigilowany i na czyje zlecenie. - Byli gotowi zrobić wszystko, byle zachować swoją władzę, między innymi inwigilując zarówno opozycję, jak i osoby niewygodne, albo niepewne we własnych szeregach - przekonuje Marcin Bosacki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa z PO.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Posłowie prześwietlą Pegasusa. Kogo pogrąży "polska Watergate"?

Jarosław Kaczyński znów powtarza, że choć nie ma pełnej wiedzy, to wie, że politycy nie byli inwigilowani, że byli inwigilowani szpiedzy i przestępcy. Krzysztof Brejza nie jest gangsterem. Jacek Karnowski, Michał Kołodziejczak i inni też nie. Nikomu z nich nawet nie postawiono zarzutów. Byli za to niewygodni. - Wszelkie procedury dotyczące działań operacyjnych, które zgodnie z przepisami prawa mogą podejmować służby, były realizowane w ramach przepisów, które obowiązywały - podkreśla Piotr Müller z PiS-u. - To są ludzie totalnie bezwzględni, niemoralni, gotowi posunąć się do największych łajdactw i świństw, byle tylko utrzymać władzę i zniszczyć przeciwników politycznych - zaznacza Krzysztof Brejza, poseł PO.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Polskie góry nie są najwyższe na świecie, ale mogą być też niebezpieczne - dla dorosłych, a już na pewno dla najmłodszych. Siedmioletnia dziewczynka spadła z sześciu metrów podczas wspinaczki na Świnicę. Na szczęście dotarli do niej ratownicy. Teraz apelują, byśmy wędrując z dziećmi, byli naprawdę rozsądni wybierając trasę.

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Dzieci na trudnych szklakach w Tatrach. Naczelnik TOPR apeluje do rodziców

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS