Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet? Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Najciężej chorują najmniejsze dzieci, teraz chronić je mogą ich mamy. - Zaszczepienie matki pomaga uzyskać ochronę dla dziecka - wskazuje Justyna Szwed, pielęgniarka z Przychodni Szczecińskiej.

Od 15 października każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. Zbieżność dat raczej nieprzypadkowa. 15 października mija rok, odkąd władzę przejęła koalicja, która obiecała poprawić sytuację kobiet w Polsce.

- To są takie znaki, że sprawa bezpieczeństwa, zdrowia kobiet jest ważna. Z tego się bardzo cieszę, było to bardzo potrzebne w związku z rządami PiS-u i tego, że kobiety się nie czuły bezpiecznie - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

In vitro, badania prenatalne, znieczulenia okołoporodowe

- Na pewno in vitro - wskazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zapytana o największy sukces w kobiecej kwestii.

Rzeczywiście. W cztery i pół miesiąca, odkąd obecny rząd przywrócił refundację in vitro, do programu zakwalifikowano niemal 15 tysięcy par. Ponad trzy tysiące kobiet jest już w ciąży.

- Ten program zmienił bardzo dużo, dlatego że on jest bardzo szeroki. To jest jeden z lepszych programów refundacji in vitro w Europie - ocenia Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Od czerwca każda kobieta - a nie, tak jak wcześniej, tylko w określonym wieku i tylko z określonymi wskazaniami - może bezpłatnie zrobić w ciąży badania prenatalne. Ciąża ma się kończyć porodem, który nie boli.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

- Znieczulenia okołoporodowe to jest jeden z naszych konkretów - wskazuje Izabela Leszczyna. Było ich skandalicznie mało, ma być więcej, a sposobem rządu na to są pieniądze. Od lipca NFZ za znieczulenia płaci więcej.

Rok temu w lipcu znieczulonych było 18 procent porodów naturalnych, w lipcu tego roku - 24 procent. Podobnie było w sierpniu.

- Kto znieczula, ten dostaje premię finansową, natomiast kto zupełnie nie znieczula, ten ma porody rozliczane po niższej stawce - wskazuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Nowe propozycje na nowe życie po porodzie

Na nowe życie po porodzie też są nowe propozycje. Rodzice wcześniaków mają dostać dłuższe urlopy. - O to apelowaliśmy przez wiele, wiele lat do minionych rządów i nikt nas nie chciał słuchać - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Rodzice wracający do pracy dostaną wsparcie finansowe na opiekę nad dzieckiem - dotychczas złożono o to wsparcie 300 tysięcy wniosków.

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób
Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osóbStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które wspiera pracujących rodziców, jest krokiem we właściwą stronę - mówi Sylwia Ziemacka z Fundacji Share the Care.

Gorzej jest z tematami mniej przyjemnymi dla koalicji rządzącej. - Wszystkie działania, które robi rząd czy też większość sejmowa to działania pozorowane - mówi Dominika Ćwiek z Kolektywu "Legalna Aborcja".

Nowa definicja gwałtu

Udało się zmienić definicję gwałtu, która od lutego będzie chronić ofiary, a nie sprawców. - Na pewno jest to równanie do międzynarodowych standardów - komentuje Julia Karwan-Jastrzębska z Fundacji FEDERA.

Jednak z obiecaną dostępnością antykoncepcji awaryjnej nie jest najlepiej, bo od ręki sprzedaje ją co dziewiąta apteka w kraju. - Jedni mogą powiedzieć, że to porażka, a ja uważam, że to jest sukces - mówi Izabela Leszczyna.

Sukcesu nie ma w kwestii realizacji jednej z tych obietnic, którymi koalicja wygrała wybory. Legalnej aborcji do 12. tygodnia nie ma i nie będzie.

- Oczywiste niedotrzymanie obietnic wyborczych. Duże nadzieje były pokładane w działaniach koalicji w zakresie praw reprodukcyjnych kobiet. Mogło być lepiej - ocenia Julia Karwan-Jastrzębska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ostatni raz widziano je w 1943 roku. To najsłynniejsze dzieło utracone na Śląsku w czasie II wojny światowej. Niemcy wywozili wtedy dzieła sztuki z okupowanych Katowic. Dobra wiadomość jest taka, że teraz będzie można je oglądać w Muzeum Śląskim. Obraz Józefa Brandta wrócił na swoje miejsce.

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Obraz "Wyjazd na polowanie" Józefa Brandta był symbolem dzieł utraconych. Po 81 latach wrócił do muzeum

Źródło:
Fakty TVN

53-letniej kobiecie w Nowym Jorku przeszczepiono nerkę świni, wcześniej zmodyfikowaną genetycznie. Przeszczep przeprowadzono w listopadzie i na razie wszystko jest w porządku. 53-letnia kobieta nie miała innego wyjścia. Cieszy się, że żyje.

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

53-latce przeszczepiono nerkę świni. Nie było innego wyjścia

Źródło:
Fakty TVN

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ubrań najlepiej nie wyrzucać, tylko je segregować. Od 1 stycznia 2025 roku będzie to obowiązek. Miasta będą musiały wdrożyć selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To może nas zmotywować, by niepotrzebnym rzeczom nadać drugie życie.

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Kolejny rodzaj śmieci do segregacji. Wchodzą nowe przepisy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

- Dziś Budapeszt, jutro Moskwa. Wiadomo, gdzie dziś są Węgry na mapie politycznej Europy - powiedział w "Faktach po Faktach" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak, odnosząc się do udzielenia byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w rządzie PiS Marcinowi Romanowskiemu ochrony międzynarodowej przez rząd Viktora Orbana. - Węgry mają tak fatalną reputację, jeśli chodzi o stan demokracji, o stan praworządności, że azyl na Węgrzech to jak azyl na Białorusi - ocenił.

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Siemoniak o Romanowskim i ochronie międzynarodowej na Węgrzech. "Dziś Budapeszt, jutro Moskwa"

Źródło:
TVN24

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kraje członkowskie mają obowiązek wykonania prawa europejskiego - komentuje sucho Komisja Europejska. Viktor Orban na łamaniu zasad zbudował swoją polityczną pozycję w Europie. Unijne fundusze wykorzystał do wsparcia lojalnych oligarchów, a ci odwdzięczyli mu się, przejmując nieprzychylne mu media. Obniżając ceny przed wyborami, zapewnił jego partii - Fideszowi - większość potrzebną, by zmienić konstytucję. Wtedy mógł już podporządkować sądownictwo władzy wykonawczej. Nie jest tajemnicą, że podobną ścieżką w Polsce kroczyło Prawo i Sprawiedliwość, a Marcin Romanowski na czele Funduszu Sprawiedliwości taki układ zależności właśnie finansował.

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Korupcja, nepotyzm i nieprawidłowości przy wydawaniu unijnych funduszy - liczne zarzuty Brukseli wobec Węgier

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS