Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet? Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Najciężej chorują najmniejsze dzieci, teraz chronić je mogą ich mamy. - Zaszczepienie matki pomaga uzyskać ochronę dla dziecka - wskazuje Justyna Szwed, pielęgniarka z Przychodni Szczecińskiej.

Od 15 października każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. Zbieżność dat raczej nieprzypadkowa. 15 października mija rok, odkąd władzę przejęła koalicja, która obiecała poprawić sytuację kobiet w Polsce.

- To są takie znaki, że sprawa bezpieczeństwa, zdrowia kobiet jest ważna. Z tego się bardzo cieszę, było to bardzo potrzebne w związku z rządami PiS-u i tego, że kobiety się nie czuły bezpiecznie - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

In vitro, badania prenatalne, znieczulenia okołoporodowe

- Na pewno in vitro - wskazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zapytana o największy sukces w kobiecej kwestii.

Rzeczywiście. W cztery i pół miesiąca, odkąd obecny rząd przywrócił refundację in vitro, do programu zakwalifikowano niemal 15 tysięcy par. Ponad trzy tysiące kobiet jest już w ciąży.

- Ten program zmienił bardzo dużo, dlatego że on jest bardzo szeroki. To jest jeden z lepszych programów refundacji in vitro w Europie - ocenia Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Od czerwca każda kobieta - a nie, tak jak wcześniej, tylko w określonym wieku i tylko z określonymi wskazaniami - może bezpłatnie zrobić w ciąży badania prenatalne. Ciąża ma się kończyć porodem, który nie boli.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

- Znieczulenia okołoporodowe to jest jeden z naszych konkretów - wskazuje Izabela Leszczyna. Było ich skandalicznie mało, ma być więcej, a sposobem rządu na to są pieniądze. Od lipca NFZ za znieczulenia płaci więcej.

Rok temu w lipcu znieczulonych było 18 procent porodów naturalnych, w lipcu tego roku - 24 procent. Podobnie było w sierpniu.

- Kto znieczula, ten dostaje premię finansową, natomiast kto zupełnie nie znieczula, ten ma porody rozliczane po niższej stawce - wskazuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Nowe propozycje na nowe życie po porodzie

Na nowe życie po porodzie też są nowe propozycje. Rodzice wcześniaków mają dostać dłuższe urlopy. - O to apelowaliśmy przez wiele, wiele lat do minionych rządów i nikt nas nie chciał słuchać - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Rodzice wracający do pracy dostaną wsparcie finansowe na opiekę nad dzieckiem - dotychczas złożono o to wsparcie 300 tysięcy wniosków.

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób
Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osóbStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które wspiera pracujących rodziców, jest krokiem we właściwą stronę - mówi Sylwia Ziemacka z Fundacji Share the Care.

Gorzej jest z tematami mniej przyjemnymi dla koalicji rządzącej. - Wszystkie działania, które robi rząd czy też większość sejmowa to działania pozorowane - mówi Dominika Ćwiek z Kolektywu "Legalna Aborcja".

Nowa definicja gwałtu

Udało się zmienić definicję gwałtu, która od lutego będzie chronić ofiary, a nie sprawców. - Na pewno jest to równanie do międzynarodowych standardów - komentuje Julia Karwan-Jastrzębska z Fundacji FEDERA.

Jednak z obiecaną dostępnością antykoncepcji awaryjnej nie jest najlepiej, bo od ręki sprzedaje ją co dziewiąta apteka w kraju. - Jedni mogą powiedzieć, że to porażka, a ja uważam, że to jest sukces - mówi Izabela Leszczyna.

Sukcesu nie ma w kwestii realizacji jednej z tych obietnic, którymi koalicja wygrała wybory. Legalnej aborcji do 12. tygodnia nie ma i nie będzie.

- Oczywiste niedotrzymanie obietnic wyborczych. Duże nadzieje były pokładane w działaniach koalicji w zakresie praw reprodukcyjnych kobiet. Mogło być lepiej - ocenia Julia Karwan-Jastrzębska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS