Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet? Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Najciężej chorują najmniejsze dzieci, teraz chronić je mogą ich mamy. - Zaszczepienie matki pomaga uzyskać ochronę dla dziecka - wskazuje Justyna Szwed, pielęgniarka z Przychodni Szczecińskiej.

Od 15 października każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. Zbieżność dat raczej nieprzypadkowa. 15 października mija rok, odkąd władzę przejęła koalicja, która obiecała poprawić sytuację kobiet w Polsce.

- To są takie znaki, że sprawa bezpieczeństwa, zdrowia kobiet jest ważna. Z tego się bardzo cieszę, było to bardzo potrzebne w związku z rządami PiS-u i tego, że kobiety się nie czuły bezpiecznie - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

In vitro, badania prenatalne, znieczulenia okołoporodowe

- Na pewno in vitro - wskazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zapytana o największy sukces w kobiecej kwestii.

Rzeczywiście. W cztery i pół miesiąca, odkąd obecny rząd przywrócił refundację in vitro, do programu zakwalifikowano niemal 15 tysięcy par. Ponad trzy tysiące kobiet jest już w ciąży.

- Ten program zmienił bardzo dużo, dlatego że on jest bardzo szeroki. To jest jeden z lepszych programów refundacji in vitro w Europie - ocenia Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Od czerwca każda kobieta - a nie, tak jak wcześniej, tylko w określonym wieku i tylko z określonymi wskazaniami - może bezpłatnie zrobić w ciąży badania prenatalne. Ciąża ma się kończyć porodem, który nie boli.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

- Znieczulenia okołoporodowe to jest jeden z naszych konkretów - wskazuje Izabela Leszczyna. Było ich skandalicznie mało, ma być więcej, a sposobem rządu na to są pieniądze. Od lipca NFZ za znieczulenia płaci więcej.

Rok temu w lipcu znieczulonych było 18 procent porodów naturalnych, w lipcu tego roku - 24 procent. Podobnie było w sierpniu.

- Kto znieczula, ten dostaje premię finansową, natomiast kto zupełnie nie znieczula, ten ma porody rozliczane po niższej stawce - wskazuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Nowe propozycje na nowe życie po porodzie

Na nowe życie po porodzie też są nowe propozycje. Rodzice wcześniaków mają dostać dłuższe urlopy. - O to apelowaliśmy przez wiele, wiele lat do minionych rządów i nikt nas nie chciał słuchać - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Rodzice wracający do pracy dostaną wsparcie finansowe na opiekę nad dzieckiem - dotychczas złożono o to wsparcie 300 tysięcy wniosków.

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób
Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osóbStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które wspiera pracujących rodziców, jest krokiem we właściwą stronę - mówi Sylwia Ziemacka z Fundacji Share the Care.

Gorzej jest z tematami mniej przyjemnymi dla koalicji rządzącej. - Wszystkie działania, które robi rząd czy też większość sejmowa to działania pozorowane - mówi Dominika Ćwiek z Kolektywu "Legalna Aborcja".

Nowa definicja gwałtu

Udało się zmienić definicję gwałtu, która od lutego będzie chronić ofiary, a nie sprawców. - Na pewno jest to równanie do międzynarodowych standardów - komentuje Julia Karwan-Jastrzębska z Fundacji FEDERA.

Jednak z obiecaną dostępnością antykoncepcji awaryjnej nie jest najlepiej, bo od ręki sprzedaje ją co dziewiąta apteka w kraju. - Jedni mogą powiedzieć, że to porażka, a ja uważam, że to jest sukces - mówi Izabela Leszczyna.

Sukcesu nie ma w kwestii realizacji jednej z tych obietnic, którymi koalicja wygrała wybory. Legalnej aborcji do 12. tygodnia nie ma i nie będzie.

- Oczywiste niedotrzymanie obietnic wyborczych. Duże nadzieje były pokładane w działaniach koalicji w zakresie praw reprodukcyjnych kobiet. Mogło być lepiej - ocenia Julia Karwan-Jastrzębska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS