Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?
Najciężej chorują najmniejsze dzieci, teraz chronić je mogą ich mamy. - Zaszczepienie matki pomaga uzyskać ochronę dla dziecka - wskazuje Justyna Szwed, pielęgniarka z Przychodni Szczecińskiej.
Od 15 października każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. Zbieżność dat raczej nieprzypadkowa. 15 października mija rok, odkąd władzę przejęła koalicja, która obiecała poprawić sytuację kobiet w Polsce.
- To są takie znaki, że sprawa bezpieczeństwa, zdrowia kobiet jest ważna. Z tego się bardzo cieszę, było to bardzo potrzebne w związku z rządami PiS-u i tego, że kobiety się nie czuły bezpiecznie - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".
In vitro, badania prenatalne, znieczulenia okołoporodowe
- Na pewno in vitro - wskazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zapytana o największy sukces w kobiecej kwestii.
Rzeczywiście. W cztery i pół miesiąca, odkąd obecny rząd przywrócił refundację in vitro, do programu zakwalifikowano niemal 15 tysięcy par. Ponad trzy tysiące kobiet jest już w ciąży.
- Ten program zmienił bardzo dużo, dlatego że on jest bardzo szeroki. To jest jeden z lepszych programów refundacji in vitro w Europie - ocenia Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".
Od czerwca każda kobieta - a nie, tak jak wcześniej, tylko w określonym wieku i tylko z określonymi wskazaniami - może bezpłatnie zrobić w ciąży badania prenatalne. Ciąża ma się kończyć porodem, który nie boli.
CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra
- Znieczulenia okołoporodowe to jest jeden z naszych konkretów - wskazuje Izabela Leszczyna. Było ich skandalicznie mało, ma być więcej, a sposobem rządu na to są pieniądze. Od lipca NFZ za znieczulenia płaci więcej.
Rok temu w lipcu znieczulonych było 18 procent porodów naturalnych, w lipcu tego roku - 24 procent. Podobnie było w sierpniu.
- Kto znieczula, ten dostaje premię finansową, natomiast kto zupełnie nie znieczula, ten ma porody rozliczane po niższej stawce - wskazuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.
Nowe propozycje na nowe życie po porodzie
Na nowe życie po porodzie też są nowe propozycje. Rodzice wcześniaków mają dostać dłuższe urlopy. - O to apelowaliśmy przez wiele, wiele lat do minionych rządów i nikt nas nie chciał słuchać - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".
Rodzice wracający do pracy dostaną wsparcie finansowe na opiekę nad dzieckiem - dotychczas złożono o to wsparcie 300 tysięcy wniosków.
- Każde działanie, które wspiera pracujących rodziców, jest krokiem we właściwą stronę - mówi Sylwia Ziemacka z Fundacji Share the Care.
Gorzej jest z tematami mniej przyjemnymi dla koalicji rządzącej. - Wszystkie działania, które robi rząd czy też większość sejmowa to działania pozorowane - mówi Dominika Ćwiek z Kolektywu "Legalna Aborcja".
Nowa definicja gwałtu
Udało się zmienić definicję gwałtu, która od lutego będzie chronić ofiary, a nie sprawców. - Na pewno jest to równanie do międzynarodowych standardów - komentuje Julia Karwan-Jastrzębska z Fundacji FEDERA.
Jednak z obiecaną dostępnością antykoncepcji awaryjnej nie jest najlepiej, bo od ręki sprzedaje ją co dziewiąta apteka w kraju. - Jedni mogą powiedzieć, że to porażka, a ja uważam, że to jest sukces - mówi Izabela Leszczyna.
Sukcesu nie ma w kwestii realizacji jednej z tych obietnic, którymi koalicja wygrała wybory. Legalnej aborcji do 12. tygodnia nie ma i nie będzie.
- Oczywiste niedotrzymanie obietnic wyborczych. Duże nadzieje były pokładane w działaniach koalicji w zakresie praw reprodukcyjnych kobiet. Mogło być lepiej - ocenia Julia Karwan-Jastrzębska.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24