Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet? Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Najciężej chorują najmniejsze dzieci, teraz chronić je mogą ich mamy. - Zaszczepienie matki pomaga uzyskać ochronę dla dziecka - wskazuje Justyna Szwed, pielęgniarka z Przychodni Szczecińskiej.

Od 15 października każda kobieta w ciąży może bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi. Zbieżność dat raczej nieprzypadkowa. 15 października mija rok, odkąd władzę przejęła koalicja, która obiecała poprawić sytuację kobiet w Polsce.

- To są takie znaki, że sprawa bezpieczeństwa, zdrowia kobiet jest ważna. Z tego się bardzo cieszę, było to bardzo potrzebne w związku z rządami PiS-u i tego, że kobiety się nie czuły bezpiecznie - mówi Joanna Pietrusiewicz z Fundacji "Rodzić po ludzku".

In vitro, badania prenatalne, znieczulenia okołoporodowe

- Na pewno in vitro - wskazuje ministra zdrowia Izabela Leszczyna, zapytana o największy sukces w kobiecej kwestii.

Rzeczywiście. W cztery i pół miesiąca, odkąd obecny rząd przywrócił refundację in vitro, do programu zakwalifikowano niemal 15 tysięcy par. Ponad trzy tysiące kobiet jest już w ciąży.

- Ten program zmienił bardzo dużo, dlatego że on jest bardzo szeroki. To jest jeden z lepszych programów refundacji in vitro w Europie - ocenia Marta Górna ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Od czerwca każda kobieta - a nie, tak jak wcześniej, tylko w określonym wieku i tylko z określonymi wskazaniami - może bezpłatnie zrobić w ciąży badania prenatalne. Ciąża ma się kończyć porodem, który nie boli.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

- Znieczulenia okołoporodowe to jest jeden z naszych konkretów - wskazuje Izabela Leszczyna. Było ich skandalicznie mało, ma być więcej, a sposobem rządu na to są pieniądze. Od lipca NFZ za znieczulenia płaci więcej.

Rok temu w lipcu znieczulonych było 18 procent porodów naturalnych, w lipcu tego roku - 24 procent. Podobnie było w sierpniu.

- Kto znieczula, ten dostaje premię finansową, natomiast kto zupełnie nie znieczula, ten ma porody rozliczane po niższej stawce - wskazuje Sebastian Krystek z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu.

Nowe propozycje na nowe życie po porodzie

Na nowe życie po porodzie też są nowe propozycje. Rodzice wcześniaków mają dostać dłuższe urlopy. - O to apelowaliśmy przez wiele, wiele lat do minionych rządów i nikt nas nie chciał słuchać - komentuje Elżbieta Brzozowska, wiceprezeska Fundacji "Koalicja dla wcześniaka".

Rodzice wracający do pracy dostaną wsparcie finansowe na opiekę nad dzieckiem - dotychczas złożono o to wsparcie 300 tysięcy wniosków.

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób
Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osóbStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

- Każde działanie, które wspiera pracujących rodziców, jest krokiem we właściwą stronę - mówi Sylwia Ziemacka z Fundacji Share the Care.

Gorzej jest z tematami mniej przyjemnymi dla koalicji rządzącej. - Wszystkie działania, które robi rząd czy też większość sejmowa to działania pozorowane - mówi Dominika Ćwiek z Kolektywu "Legalna Aborcja".

Nowa definicja gwałtu

Udało się zmienić definicję gwałtu, która od lutego będzie chronić ofiary, a nie sprawców. - Na pewno jest to równanie do międzynarodowych standardów - komentuje Julia Karwan-Jastrzębska z Fundacji FEDERA.

Jednak z obiecaną dostępnością antykoncepcji awaryjnej nie jest najlepiej, bo od ręki sprzedaje ją co dziewiąta apteka w kraju. - Jedni mogą powiedzieć, że to porażka, a ja uważam, że to jest sukces - mówi Izabela Leszczyna.

Sukcesu nie ma w kwestii realizacji jednej z tych obietnic, którymi koalicja wygrała wybory. Legalnej aborcji do 12. tygodnia nie ma i nie będzie.

- Oczywiste niedotrzymanie obietnic wyborczych. Duże nadzieje były pokładane w działaniach koalicji w zakresie praw reprodukcyjnych kobiet. Mogło być lepiej - ocenia Julia Karwan-Jastrzębska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS