"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"

Źródło:
Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
Marek Nowicki/Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"Marek Nowicki/Fakty TVN

Liczba jest imponująca, a jeszcze bardziej fakt, że to nie koniec. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu przeszczepili już sto serc. Są w czołówce transplantacyjnej w Polsce, choć to nie jest wyścig. Statystyka jest ważna, ale najważniejsze jest dobro pacjenta. 

49-letni Miłosz Kadziewicz przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego życie radykalnie zmieniło się. - Trafiłem tu tydzień temu zupełnie niespodziewanie przy okazji wizyty lekarskiej dotyczącej infekcji płucnej. Okazało się, że problem jest dużo poważniejszy. Na tyle poważny, że prawdopodobnie będzie wymagał transplantacji serca - mówi Miłosz Kadziewicz. Przeszczep serca dla pana Miłosza będzie zabiegiem ratującym życie. W Szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu lekarze uratowali już w ten sposób ponad stu pacjentów. To gigantyczny sukces młodego ośrodka transplantacyjnego. - Za sukcesem moim zdaniem stoi przede wszystkim entuzjazm i gigantyczna praca szeregu ludzi. Oprócz ekspertyzy ludzi, którzy wiedzą, umieją, chcą, potrzeba entuzjazmu, potrzeba charyzmy - przekonuje profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dyrektor tamtejszego Instytutu Chorób Serca.

Potrzeba ekspertyzy i charyzmy, żeby przebijać się przez korki na sygnale i jechać albo nawet lecieć setki kilometrów po serce do przeszczepu. W 2022 roku przywiezione zostało nowe serce dla pana Rafała Paczkowskiego, rolnika z gminy Legnickie Pole. Zanim wystartowało do nowego życia, lekarze wcześniej odłączyli stare serce, które odmówiło posłuszeństwa po infekcji grypowej. - Szedłem przed operacją, to dwa stopnie do pierwszego piętra, na czwarte piętro wchodziłem, no to musiałem z 10 razy co najmniej stanąć. Po prostu nie szło iść. Po operacji to już jest całkiem inaczej - przyznaje pan Rafał.

26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"
26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nadprogramowe przeszczepy

Ośrodek we Wrocławiu zaczął przeszczepiać serca raptem dwa lata temu i od razu wskoczył na drugie miejsce w kraju co do liczby przeszczepianych narządów, ustępując jedynie Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Gdy myśmy zaczęli transplantacje, żaden ośrodek nie zmniejszył w tym roku swojej aktywności. Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem - wyjaśnia profesor Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego we Wrocławiu. Oprócz Wrocławia i Zabrza serca przeszczepiają w Polsce także lekarze z Gdańska, Poznania, Krakowa oraz z dwóch szpitali w Warszawie. W tej chwili na taką transplantację czeka prawie czterysta osób w całym kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Modrzejewski/UWM

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS