"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"

Źródło:
Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
Marek Nowicki/Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"Marek Nowicki/Fakty TVN

Liczba jest imponująca, a jeszcze bardziej fakt, że to nie koniec. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu przeszczepili już sto serc. Są w czołówce transplantacyjnej w Polsce, choć to nie jest wyścig. Statystyka jest ważna, ale najważniejsze jest dobro pacjenta. 

49-letni Miłosz Kadziewicz przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego życie radykalnie zmieniło się. - Trafiłem tu tydzień temu zupełnie niespodziewanie przy okazji wizyty lekarskiej dotyczącej infekcji płucnej. Okazało się, że problem jest dużo poważniejszy. Na tyle poważny, że prawdopodobnie będzie wymagał transplantacji serca - mówi Miłosz Kadziewicz. Przeszczep serca dla pana Miłosza będzie zabiegiem ratującym życie. W Szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu lekarze uratowali już w ten sposób ponad stu pacjentów. To gigantyczny sukces młodego ośrodka transplantacyjnego. - Za sukcesem moim zdaniem stoi przede wszystkim entuzjazm i gigantyczna praca szeregu ludzi. Oprócz ekspertyzy ludzi, którzy wiedzą, umieją, chcą, potrzeba entuzjazmu, potrzeba charyzmy - przekonuje profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dyrektor tamtejszego Instytutu Chorób Serca.

Potrzeba ekspertyzy i charyzmy, żeby przebijać się przez korki na sygnale i jechać albo nawet lecieć setki kilometrów po serce do przeszczepu. W 2022 roku przywiezione zostało nowe serce dla pana Rafała Paczkowskiego, rolnika z gminy Legnickie Pole. Zanim wystartowało do nowego życia, lekarze wcześniej odłączyli stare serce, które odmówiło posłuszeństwa po infekcji grypowej. - Szedłem przed operacją, to dwa stopnie do pierwszego piętra, na czwarte piętro wchodziłem, no to musiałem z 10 razy co najmniej stanąć. Po prostu nie szło iść. Po operacji to już jest całkiem inaczej - przyznaje pan Rafał.

26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"
26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nadprogramowe przeszczepy

Ośrodek we Wrocławiu zaczął przeszczepiać serca raptem dwa lata temu i od razu wskoczył na drugie miejsce w kraju co do liczby przeszczepianych narządów, ustępując jedynie Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Gdy myśmy zaczęli transplantacje, żaden ośrodek nie zmniejszył w tym roku swojej aktywności. Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem - wyjaśnia profesor Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego we Wrocławiu. Oprócz Wrocławia i Zabrza serca przeszczepiają w Polsce także lekarze z Gdańska, Poznania, Krakowa oraz z dwóch szpitali w Warszawie. W tej chwili na taką transplantację czeka prawie czterysta osób w całym kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Modrzejewski/UWM

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS