"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"

Źródło:
Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"
Marek Nowicki/Fakty TVN
"Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem"Marek Nowicki/Fakty TVN

Liczba jest imponująca, a jeszcze bardziej fakt, że to nie koniec. Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego we Wrocławiu przeszczepili już sto serc. Są w czołówce transplantacyjnej w Polsce, choć to nie jest wyścig. Statystyka jest ważna, ale najważniejsze jest dobro pacjenta. 

49-letni Miłosz Kadziewicz przebywa na oddziale intensywnej terapii. Jego życie radykalnie zmieniło się. - Trafiłem tu tydzień temu zupełnie niespodziewanie przy okazji wizyty lekarskiej dotyczącej infekcji płucnej. Okazało się, że problem jest dużo poważniejszy. Na tyle poważny, że prawdopodobnie będzie wymagał transplantacji serca - mówi Miłosz Kadziewicz. Przeszczep serca dla pana Miłosza będzie zabiegiem ratującym życie. W Szpitalu Uniwersyteckim we Wrocławiu lekarze uratowali już w ten sposób ponad stu pacjentów. To gigantyczny sukces młodego ośrodka transplantacyjnego. - Za sukcesem moim zdaniem stoi przede wszystkim entuzjazm i gigantyczna praca szeregu ludzi. Oprócz ekspertyzy ludzi, którzy wiedzą, umieją, chcą, potrzeba entuzjazmu, potrzeba charyzmy - przekonuje profesor Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dyrektor tamtejszego Instytutu Chorób Serca.

Potrzeba ekspertyzy i charyzmy, żeby przebijać się przez korki na sygnale i jechać albo nawet lecieć setki kilometrów po serce do przeszczepu. W 2022 roku przywiezione zostało nowe serce dla pana Rafała Paczkowskiego, rolnika z gminy Legnickie Pole. Zanim wystartowało do nowego życia, lekarze wcześniej odłączyli stare serce, które odmówiło posłuszeństwa po infekcji grypowej. - Szedłem przed operacją, to dwa stopnie do pierwszego piętra, na czwarte piętro wchodziłem, no to musiałem z 10 razy co najmniej stanąć. Po prostu nie szło iść. Po operacji to już jest całkiem inaczej - przyznaje pan Rafał.

26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"
26.04.2023 | Po przeszczepie serca urodziła dwójkę dzieci. "Gdyby nie transplantacja, to żadnego z nas by tu dzisiaj nie było"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nadprogramowe przeszczepy

Ośrodek we Wrocławiu zaczął przeszczepiać serca raptem dwa lata temu i od razu wskoczył na drugie miejsce w kraju co do liczby przeszczepianych narządów, ustępując jedynie Śląskiemu Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Gdy myśmy zaczęli transplantacje, żaden ośrodek nie zmniejszył w tym roku swojej aktywności. Te 40 transplantacji serca, które wykonaliśmy w pierwszym roku naszej działalności, było naddatkiem - wyjaśnia profesor Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego we Wrocławiu. Oprócz Wrocławia i Zabrza serca przeszczepiają w Polsce także lekarze z Gdańska, Poznania, Krakowa oraz z dwóch szpitali w Warszawie. W tej chwili na taką transplantację czeka prawie czterysta osób w całym kraju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Modrzejewski/UWM

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS