Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

W centrach miast, na skwerach, osiedlach i w parkach. W sobotę wszędzie tam mówiono o profilaktyce raka piersi. - To jest taka nasza misja, żeby po prostu uchronić inne panie - powiedziała Sylwia Perlikowska ze Stowarzyszenia Amazonek Warszawa-Targówek "Feniks". To właśnie Amazonki zorganizowały akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy”.

- Mama ma córki i to one, jeszcze niepodlegające badanom mammograficznym, już badając się, one się nie boją. Dotykają swoje piersi i mogą wykryć już tę zmianę - informuje Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".

Na początku rak nie boli

Cieszył widok mam i córek, ale też każdego, kto przyszedł się czegoś dowiedzieć. - Ja na przykład takich badań nigdy nie wykonywałam sama sobie. Profilaktycznie chodzę na badania, to tak, ale być może zainteresuję moją sąsiadkę - powiedziała pani Teresa.

Samobadanie piersi zaleca się robić już po ukończeniu 20. roku życia, regularnie, raz w miesiącu. - Najczęściej jest tak, że na początku rak nie boli, więc każde zgrubienie, wciągniecie skóry, zmiana koloru, to już jest ten moment, że trzeba pójść do lekarza - mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolożka kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy o możliwym przełomie w leczeniu raka piersi. "Zmienia zasady gry"

W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"
W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"TVN24

Samobadanie piersi jest uzupełnieniem takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety w wieku 45-74 mogą i powinny wykonać raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Nic mnie nie bolało, poszłam po prostu na kontrolne USG i okazało się, że w piersi są już cztery guzy - zdradziła Agnieszka Pomarańska. Pani Agnieszka miała podczas pandemii dwa lata przerwy w badaniach. Przeszła cztery operacje, trzy chemioterapie i naświetlenia. Gdy leczyła się, jej mąż w geście solidarności zgolił sobie włosy. - Gdybym wtedy nie poszła na to USG, to mogłoby mnie tutaj dzisiaj nie być - przyznała Agnieszka Pomarańska.

Obecnie wyzwaniem jest nie tylko namówienie jak największej liczby osób do regularnych badań. Chodzi również o to, by nie brakowało onkologów.

Mało rezydentów na onkologii

- W województwie mazowieckim w tym roku przystąpiło do realizacji specjalizacji w dziedzinie onkologicznej klinicznej tylko pięciu rezydentów na 52 miejsca - informuje dr Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Dlatego, żeby poprawić statystyki i zachęcić do wyboru tej specjalizacji, powstało Studenckie Onko-Forum. W promocji onkologii ma pomóc konferencja z udziałem studentów i lekarzy.

- Ten postęp jest ogromny i coraz łatwiej, coraz częściej, jesteśmy w stanie kontrolować choroby nowotworowe - mówi Paulina Kalman, studentka kierunku lekarskiego i organizatorka studenckiego Onko-Forum.

Przy tym wszystkim ważne jest też wczesne wykrycie choroby. W raku piersi wczesne wykrycie jest szansą na wyleczenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS