Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

W centrach miast, na skwerach, osiedlach i w parkach. W sobotę wszędzie tam mówiono o profilaktyce raka piersi. - To jest taka nasza misja, żeby po prostu uchronić inne panie - powiedziała Sylwia Perlikowska ze Stowarzyszenia Amazonek Warszawa-Targówek "Feniks". To właśnie Amazonki zorganizowały akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy”.

- Mama ma córki i to one, jeszcze niepodlegające badanom mammograficznym, już badając się, one się nie boją. Dotykają swoje piersi i mogą wykryć już tę zmianę - informuje Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".

Na początku rak nie boli

Cieszył widok mam i córek, ale też każdego, kto przyszedł się czegoś dowiedzieć. - Ja na przykład takich badań nigdy nie wykonywałam sama sobie. Profilaktycznie chodzę na badania, to tak, ale być może zainteresuję moją sąsiadkę - powiedziała pani Teresa.

Samobadanie piersi zaleca się robić już po ukończeniu 20. roku życia, regularnie, raz w miesiącu. - Najczęściej jest tak, że na początku rak nie boli, więc każde zgrubienie, wciągniecie skóry, zmiana koloru, to już jest ten moment, że trzeba pójść do lekarza - mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolożka kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy o możliwym przełomie w leczeniu raka piersi. "Zmienia zasady gry"

W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"
W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"TVN24

Samobadanie piersi jest uzupełnieniem takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety w wieku 45-74 mogą i powinny wykonać raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Nic mnie nie bolało, poszłam po prostu na kontrolne USG i okazało się, że w piersi są już cztery guzy - zdradziła Agnieszka Pomarańska. Pani Agnieszka miała podczas pandemii dwa lata przerwy w badaniach. Przeszła cztery operacje, trzy chemioterapie i naświetlenia. Gdy leczyła się, jej mąż w geście solidarności zgolił sobie włosy. - Gdybym wtedy nie poszła na to USG, to mogłoby mnie tutaj dzisiaj nie być - przyznała Agnieszka Pomarańska.

Obecnie wyzwaniem jest nie tylko namówienie jak największej liczby osób do regularnych badań. Chodzi również o to, by nie brakowało onkologów.

Mało rezydentów na onkologii

- W województwie mazowieckim w tym roku przystąpiło do realizacji specjalizacji w dziedzinie onkologicznej klinicznej tylko pięciu rezydentów na 52 miejsca - informuje dr Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Dlatego, żeby poprawić statystyki i zachęcić do wyboru tej specjalizacji, powstało Studenckie Onko-Forum. W promocji onkologii ma pomóc konferencja z udziałem studentów i lekarzy.

- Ten postęp jest ogromny i coraz łatwiej, coraz częściej, jesteśmy w stanie kontrolować choroby nowotworowe - mówi Paulina Kalman, studentka kierunku lekarskiego i organizatorka studenckiego Onko-Forum.

Przy tym wszystkim ważne jest też wczesne wykrycie choroby. W raku piersi wczesne wykrycie jest szansą na wyleczenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24