Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"

Źródło:
Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Dlaczego warto badać piersi? "Gdybym nie poszła wtedy na USG, dziś mogłoby mnie tutaj nie być"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Nie da się policzyć, ile kobiet zbadało w sobotę swoje piersi, ile z nich dowiedziało się, że potrzebna jest pilna wizyta u lekarza. Na pewno wiele, bo aż w 90 miejscowościach polskie Amazonki uczyły chętne osoby, jak robić badania profilaktycznie w kierunku raka piersi. W niedzielę Dzień Matki. Akcja odbyła pod hasłem "Badamy nie tylko Mamy".

W centrach miast, na skwerach, osiedlach i w parkach. W sobotę wszędzie tam mówiono o profilaktyce raka piersi. - To jest taka nasza misja, żeby po prostu uchronić inne panie - powiedziała Sylwia Perlikowska ze Stowarzyszenia Amazonek Warszawa-Targówek "Feniks". To właśnie Amazonki zorganizowały akcję edukacyjną "Badamy nie tylko mamy”.

- Mama ma córki i to one, jeszcze niepodlegające badanom mammograficznym, już badając się, one się nie boją. Dotykają swoje piersi i mogą wykryć już tę zmianę - informuje Krystyna Wechmann, prezeska Federacji Stowarzyszeń "Amazonki".

Na początku rak nie boli

Cieszył widok mam i córek, ale też każdego, kto przyszedł się czegoś dowiedzieć. - Ja na przykład takich badań nigdy nie wykonywałam sama sobie. Profilaktycznie chodzę na badania, to tak, ale być może zainteresuję moją sąsiadkę - powiedziała pani Teresa.

Samobadanie piersi zaleca się robić już po ukończeniu 20. roku życia, regularnie, raz w miesiącu. - Najczęściej jest tak, że na początku rak nie boli, więc każde zgrubienie, wciągniecie skóry, zmiana koloru, to już jest ten moment, że trzeba pójść do lekarza - mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolożka kliniczna z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Naukowcy o możliwym przełomie w leczeniu raka piersi. "Zmienia zasady gry"

W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"
W Polsce rośnie umieralność na raka piersi. "To jest bardzo niepokojące"TVN24

Samobadanie piersi jest uzupełnieniem takich badań jak USG i mammografia, którą kobiety w wieku 45-74 mogą i powinny wykonać raz na dwa lata w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego.

- Nic mnie nie bolało, poszłam po prostu na kontrolne USG i okazało się, że w piersi są już cztery guzy - zdradziła Agnieszka Pomarańska. Pani Agnieszka miała podczas pandemii dwa lata przerwy w badaniach. Przeszła cztery operacje, trzy chemioterapie i naświetlenia. Gdy leczyła się, jej mąż w geście solidarności zgolił sobie włosy. - Gdybym wtedy nie poszła na to USG, to mogłoby mnie tutaj dzisiaj nie być - przyznała Agnieszka Pomarańska.

Obecnie wyzwaniem jest nie tylko namówienie jak największej liczby osób do regularnych badań. Chodzi również o to, by nie brakowało onkologów.

Mało rezydentów na onkologii

- W województwie mazowieckim w tym roku przystąpiło do realizacji specjalizacji w dziedzinie onkologicznej klinicznej tylko pięciu rezydentów na 52 miejsca - informuje dr Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

Dlatego, żeby poprawić statystyki i zachęcić do wyboru tej specjalizacji, powstało Studenckie Onko-Forum. W promocji onkologii ma pomóc konferencja z udziałem studentów i lekarzy.

- Ten postęp jest ogromny i coraz łatwiej, coraz częściej, jesteśmy w stanie kontrolować choroby nowotworowe - mówi Paulina Kalman, studentka kierunku lekarskiego i organizatorka studenckiego Onko-Forum.

Przy tym wszystkim ważne jest też wczesne wykrycie choroby. W raku piersi wczesne wykrycie jest szansą na wyleczenie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sześciolatek zarażony błonicą. To pierwszy taki przypadek w Polsce od dekad, bo obowiązują u nas szczepienia. On nie był szczepiony. Do szpitala we Wrocławiu trafił po wakacjach w Afryce. Jest w ciężkim stanie. To groźna choroba.

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Nieszczepiony sześciolatek trafił do szpitala z błonicą. Na szczęście lekarz pamiętał jeszcze, co to za choroba

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko ratownicy medyczni, ale także pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów i ich rodzin. O atakach na siebie mówi już niemal 80 procent pielęgniarek i położnych - apelują do władz o systemową pomoc.

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Pielęgniarki coraz częściej padają ofiarą agresji pacjentów. Odbija się to na ich zdrowiu psychicznym

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Andrzej Halicki, europoseł KO powiedział, że z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Parlamencie Europejskim, do której należy PiS, tylko polscy deputowani głosowali przeciwko rezolucji uznającej Tarczę Wschód za projekt flagowy Unii Europejskiej. Wyjaśnił też, że przedstawiciele PiS współtworzyli unijny dokument. Jego zdaniem decyzja o głosowaniu przeciwko "zapadła w Warszawie".

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Europosłowie PiS współtworzyli rezolucję, a potem zagłosowali przeciw. "Decyzja zapadła w Warszawie"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS