Polska konstytucja gwarantuje mediom wyjątkową pozycję i wolność. Jakie intencje stoją za projektem ustawy anty-TVN? - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - powiedział 4 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński. Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau unikają odpowiedzi na pytanie, jak lex TVN wpłynie na relacje polsko-amerykańskie.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji od 17 miesięcy nie przyznała nowej koncesji stacji TVN24, chociaż wniosek spełnia wszystkie wymogi i wszystko w nim - jak zawsze - jest zgodne z obowiązującymi przepisami.
- Obowiązuje tak zwana zasada ochrony uprawnionych oczekiwań. Jeżeli podmiot składający wniosek o koncesję kieruje się obowiązującym prawem, to nie można tych reguł zmieniać w trakcie - ocenił Adam Bodnar, były rzecznik praw obywatelskich.
- Należy tylko zbadać, czy coś się nie zmieniło, czy nie ma zakazu, czy nadal emituje, czy nie narusza ustawy i tak dalej - skomentował adwokat profesor Maciej Gutowski.
Wola polityczna Prawa i Sprawiedliwości dotycząca mediów jest jasna, także ta dotycząca TVN24. - W mediach, niestety, w internecie, o to będziemy musieli jeszcze zabiegać, żeby tę sytuację zmienić, przewagę ma druga strona - powiedział 4 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński. W 2008 roku stwierdził, że "młodych ludzi należy zbliżyć do rzeczywistości i nauczyć tę rzeczywistość oceniać niezależnie od tego, co usłyszą w TVN24".
Opinię na ten temat TVN24 można było usłyszeć również na antenie TVP 1. - My nawet nie mamy wpływu i nie wiemy, czy nie doszło do zmian właścicielskich. Nie wiemy na przykład, czy nie zmienił się właściciel i na przykład właścicielem TVN-u są Rosjanie teraz - powiedział w TVP 1 publicysta Jerzy Bielewicz.
Właścicielem TVN S.A. nie są Rosjanie. Takie brednie to najlepszy dowód na to, ile mogą stracić widzowie skazani na jeden przekaz. Amerykanie również reagują na działania wymierzone w ich największą inwestycję w Polsce i wolne media.
- To jest bardzo znacząca amerykańska inwestycja tutaj w Polsce i ewentualne nieprzyznanie koncesji będzie miało swoje skutki dla przyszłych, amerykańskich inwestycji. Ale jest to też kwestia wartości - wskazał Derek Chollet, doradca amerykańskiego sekretarza stanu.
Ustawa anty-TVN a relacje polsko-amerykańskie
TVN24 jak zawsze - również w temacie, który naszej stacji dotyczy bezpośrednio - pokazuje wszystkie punkty widzenia i opinie. Zarówno premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, jak i ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi, zostało zadane pytanie o to, jak bardzo projekt ustawy anty-TVN i brak koncesji dla TVN24 szkodzą relacjom na linii Polska-USA.
- Szanowni państwo, dzisiaj z Ministerstwa Spraw Zagranicznych dostałem bardzo ciekawą informację (...). U naszych przyjaciół w Danii przyjęta została ustawa o możliwości kontrolowania, zapobiegania, braku zgody na inwestycje zagraniczne - powiedział Mateusz Morawiecki, omijając zasadniczą część pytania.
Minister Rau też nie odpowiedział na zadane pytanie. Na temat relacji na linii Warszawa-Waszyngton konkretniej wypowiedzieli się eksperci.
- To, co widzimy, co się dzieje w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, czyli niemożność podjęcia jakiejkolwiek decyzji, mimo że wcześniej nie było problemów z koncesją dla TVN, pokazuje, że również ten organ konstytucyjny państwa został podporządkowany władzy - powiedział doktor Piotr Kładoczny, wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
Ustawa anty-TVN ma wymiar dotyczący wolności informacji i wolności biznesu - zwrócił uwagę profesor Andrzej Rychard, socjolog z PAN.
Koncesja TVN24 wygasa 26 września.
Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: tvn24