W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury

14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuraturyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W czarnym scenariuszu szykuje się dyscyplinarka dla prokuratora w stanie spoczynku. Za to, że spotkał się z uczniami i opowiadał o konstytucji. Ale prokurator Wojciech Sadrakuła nie będzie sam - donosy piszą na siebie inni uczestnicy takich spotkań.

Wśród prawników krąży żart, że dla władzy brzydkie słowo na "k", to "konstytucja". Ale chyba w przypadku prokuratora Wojciecha Sadrakuły to nie tylko zabawna gra słowna.

Wojciech Sadrakuła przyjął zaproszenie Stowarzyszenia imienia profesora Zbigniewa Hołdy na szkolną pogadankę o konstytucji. Tylko tyle i aż tyle. Rzecznik dyscyplinarny, czyli prokurator dla prokuratorów, właśnie ustala, czy odpowiadanie na pytania młodzieży o konstytucję nie nosi znamion przewinienia dyscyplinarnego. W tym celu prosi, by Stowarzyszenie przekazało mu listę szkół, w których prokurator w stanie spoczynku odpowiadał na pytania młodzieży.

- Wynika z tego, że moje poglądy, tak przypuszczam, były niezgodne z poglądami kierownictwa Prokuratury Krajowej. No i stąd, jak widać, mnie nie lubią - ocenia Wojciech Sadrakuła.

Prokuratura ustala

- Moja wyobraźnia do pewnego momentu nie sięgała tak daleko, aby sobie imaginować, że za pójście do szkoły też można być pociąganym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - komentował sprawę w "Kropce nad i" sędzia SN Stanisław Zabłocki.

- Sytuacja ta byłaby śmieszna, gdyby nie to, że jest prawdziwa - dodaje dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski.

Prokuratura Krajowa na pytania "Faktów" o zastrzeżenia wobec prokuratora Sadrakuły odpowiedziała, że rzecznik dyscyplinarny nie wszczął wobec niego ani postępowania wyjaśniającego, ani dyscyplinarnego.

To, co w języku prawników nazywa się "ustalaniem znamion przewinienia" nie oznacza, że przewinienie było, ale - i tego prokuratura już w swojej odpowiedzi nie dodała - że według prokuratora jest prawdopodobne, że przewinienie było.

To wystarczy, by inni, którzy biorą udział w takich lekcjach, odczytali sygnał, że "to może się skończyć co najmniej nieprzyjemnościami".

- To się fachowo nazywa "efektem mrożącym" - mówi Sadrakuła. - Jest to wszystko, by zniechęcić do uczenia o standardach demokracji - dodaje adwokat Jacek Dubois.

Prawnicy donoszą

Mecenas Dubois także opowiadał w szkołach o konstytucji. Jako pierwszy napisał do prokuratury oświadczenie, które sam zatytułował "Samodenuncjacja". "Lekcje odbywały się w sposób zorganizowany, a zatem należałoby rozważyć, czy poza deliktem dyscyplinarnym nie mamy tu do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą (...), do tego zbrojną, bo posługującą się słowem" - czytamy w oświadczeniu.

Mecenas Anna Rakowska-Trela złożyła już oficjalne zawiadomienie do prokuratury. Na siebie samą. "Ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP w ramach wspomnianej akcji, zarówno z młodzieżą licealną, jak i gimnazjalną, jak i - o zgrozo - rozmawiałam z przedszkolakami na temat Konstytucji RP i praw dziecka" - napisała. - Jeśli prokuratura poszukuje osób, które popełniły takie przewinienia, to jest ich znacznie więcej. Jedną nich jestem ja - przyznaje.

W sumie w pięciu edycjach "Tygodnia Konstytucyjnego", które Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy organizuje w celu edukowania uczniów o konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego, brało udział nawet 2 tysiące prawników.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego.

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS