W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury

14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuratury
Krzysztof Skórzyński | Fakty TVN
14.09.2018 | W szkołach mówili o konstytucji, donoszą na siebie do prokuraturyKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

W czarnym scenariuszu szykuje się dyscyplinarka dla prokuratora w stanie spoczynku. Za to, że spotkał się z uczniami i opowiadał o konstytucji. Ale prokurator Wojciech Sadrakuła nie będzie sam - donosy piszą na siebie inni uczestnicy takich spotkań.

Wśród prawników krąży żart, że dla władzy brzydkie słowo na "k", to "konstytucja". Ale chyba w przypadku prokuratora Wojciecha Sadrakuły to nie tylko zabawna gra słowna.

Wojciech Sadrakuła przyjął zaproszenie Stowarzyszenia imienia profesora Zbigniewa Hołdy na szkolną pogadankę o konstytucji. Tylko tyle i aż tyle. Rzecznik dyscyplinarny, czyli prokurator dla prokuratorów, właśnie ustala, czy odpowiadanie na pytania młodzieży o konstytucję nie nosi znamion przewinienia dyscyplinarnego. W tym celu prosi, by Stowarzyszenie przekazało mu listę szkół, w których prokurator w stanie spoczynku odpowiadał na pytania młodzieży.

- Wynika z tego, że moje poglądy, tak przypuszczam, były niezgodne z poglądami kierownictwa Prokuratury Krajowej. No i stąd, jak widać, mnie nie lubią - ocenia Wojciech Sadrakuła.

Prokuratura ustala

- Moja wyobraźnia do pewnego momentu nie sięgała tak daleko, aby sobie imaginować, że za pójście do szkoły też można być pociąganym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - komentował sprawę w "Kropce nad i" sędzia SN Stanisław Zabłocki.

- Sytuacja ta byłaby śmieszna, gdyby nie to, że jest prawdziwa - dodaje dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu prof. Maciej Gutowski.

Prokuratura Krajowa na pytania "Faktów" o zastrzeżenia wobec prokuratora Sadrakuły odpowiedziała, że rzecznik dyscyplinarny nie wszczął wobec niego ani postępowania wyjaśniającego, ani dyscyplinarnego.

To, co w języku prawników nazywa się "ustalaniem znamion przewinienia" nie oznacza, że przewinienie było, ale - i tego prokuratura już w swojej odpowiedzi nie dodała - że według prokuratora jest prawdopodobne, że przewinienie było.

To wystarczy, by inni, którzy biorą udział w takich lekcjach, odczytali sygnał, że "to może się skończyć co najmniej nieprzyjemnościami".

- To się fachowo nazywa "efektem mrożącym" - mówi Sadrakuła. - Jest to wszystko, by zniechęcić do uczenia o standardach demokracji - dodaje adwokat Jacek Dubois.

Prawnicy donoszą

Mecenas Dubois także opowiadał w szkołach o konstytucji. Jako pierwszy napisał do prokuratury oświadczenie, które sam zatytułował "Samodenuncjacja". "Lekcje odbywały się w sposób zorganizowany, a zatem należałoby rozważyć, czy poza deliktem dyscyplinarnym nie mamy tu do czynienia ze zorganizowaną grupą przestępczą (...), do tego zbrojną, bo posługującą się słowem" - czytamy w oświadczeniu.

Mecenas Anna Rakowska-Trela złożyła już oficjalne zawiadomienie do prokuratury. Na siebie samą. "Ja także prowadziłam zajęcia na temat Konstytucji RP w ramach wspomnianej akcji, zarówno z młodzieżą licealną, jak i gimnazjalną, jak i - o zgrozo - rozmawiałam z przedszkolakami na temat Konstytucji RP i praw dziecka" - napisała. - Jeśli prokuratura poszukuje osób, które popełniły takie przewinienia, to jest ich znacznie więcej. Jedną nich jestem ja - przyznaje.

W sumie w pięciu edycjach "Tygodnia Konstytucyjnego", które Stowarzyszenie im. prof. Zbigniewa Hołdy organizuje w celu edukowania uczniów o konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego, brało udział nawet 2 tysiące prawników.

Autor: Krzysztof Skórzyński / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS