"Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie

16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej EuropieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policjanci z lornetkami przeciwko kierowcom z telefonami. W całej Europie ruszyła akcja policji, która polega na specjalnym zwracaniu uwagi na kierowców, którzy w czasie jazdy nie mogą się oderwać od telefonu.

W całej Europie, również na polskich drogach, trwa policyjna akcja "Telefony". Funkcjonariusze szczególnie zwracają uwagę na tych, którzy rozmawiają przez telefon, prowadząc samochód. Tych, którzy nie korzystają z zestawów głośnomówiących, piszą wiadomości lub przeglądają internet.

- Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni w rejonie przejść dla pieszych - stwierdził asp. sztab. Paweł Czernek z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

- My też uświadamiamy, jakie skutki może mieć taka sytuacja - dodaje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Jak podkreśla, używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy przyczyniło się do co czwartego wypadku drogowego.

Kilka sekund robi różnicę

Za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy grozi dwustuzłotowy mandat i pięć punktów karnych. Kierowców to nie odstrasza. Każdego dnia za to wykroczenie karanych jest około 280 osób. Podczas akcji takich jak "Telefony" liczba wystawionych mandatów jest nawet dziesięciokrotnie większa.

- To osłabia naszą koncentrację przede wszystkim, osłabia naszą motorykę. Skupiając się na rozmowie telefonicznej, trzymając telefon w ręku, jedną rękę mamy zajętą. Drugą ręką nie jesteśmy w stanie dobrze kierować samochodem - przestrzega Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

W ITS w specjalnym symulatorze możemy się przekonać, jak telefon trzymany w dłoni wpływa na naszą koncentrację podczas jazdy.

Przeczytanie SMS-a zajmuje około 5-6 sekund. To może być za mało, by zareagować na nagłą zmianę sytuacji na drodze.

Warto pamiętać, że zakaz trzymania telefonu przy uchu w czasie jazdy dotyczy nie tylko kierowców, ale także rowerzystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN