"Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie

16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej Europie
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
16.09.2019 | "Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni". Policyjna akcja w całej EuropieDariusz Prosiecki | Fakty TVN

Policjanci z lornetkami przeciwko kierowcom z telefonami. W całej Europie ruszyła akcja policji, która polega na specjalnym zwracaniu uwagi na kierowców, którzy w czasie jazdy nie mogą się oderwać od telefonu.

W całej Europie, również na polskich drogach, trwa policyjna akcja "Telefony". Funkcjonariusze szczególnie zwracają uwagę na tych, którzy rozmawiają przez telefon, prowadząc samochód. Tych, którzy nie korzystają z zestawów głośnomówiących, piszą wiadomości lub przeglądają internet.

- Tacy kierowcy przede wszystkim są bardzo niebezpieczni w rejonie przejść dla pieszych - stwierdził asp. sztab. Paweł Czernek z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

- My też uświadamiamy, jakie skutki może mieć taka sytuacja - dodaje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Jak podkreśla, używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy przyczyniło się do co czwartego wypadku drogowego.

Kilka sekund robi różnicę

Za używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy grozi dwustuzłotowy mandat i pięć punktów karnych. Kierowców to nie odstrasza. Każdego dnia za to wykroczenie karanych jest około 280 osób. Podczas akcji takich jak "Telefony" liczba wystawionych mandatów jest nawet dziesięciokrotnie większa.

- To osłabia naszą koncentrację przede wszystkim, osłabia naszą motorykę. Skupiając się na rozmowie telefonicznej, trzymając telefon w ręku, jedną rękę mamy zajętą. Drugą ręką nie jesteśmy w stanie dobrze kierować samochodem - przestrzega Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego.

W ITS w specjalnym symulatorze możemy się przekonać, jak telefon trzymany w dłoni wpływa na naszą koncentrację podczas jazdy.

Przeczytanie SMS-a zajmuje około 5-6 sekund. To może być za mało, by zareagować na nagłą zmianę sytuacji na drodze.

Warto pamiętać, że zakaz trzymania telefonu przy uchu w czasie jazdy dotyczy nie tylko kierowców, ale także rowerzystów.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS