Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji

25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji
25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji
Arleta Zalewska | Fakty TVN
25.12.2018 | Pasterki. Z ambon o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycjiArleta Zalewska | Fakty TVN

Wszyscy jesteśmy braćmi w człowieczeństwie - mówi papież Franciszek i błogosławiąc miastu i światu wzywa do pojednania. O otwieranie serc, także wobec uchodźców, apeluje prymas Wojciech Polak. W wielu świątecznych kazaniach padały słowa o dekalogu, ochronie życia, szacunku dla wiary i tradycji. Były też modlitwy za ofiary tragedii.

Tragiczne wydarzenia z kopalni w Karwinie już na stałe wpiszą się w przedświąteczny czas całego regionu. Podczas uroczystej pasterki rodziny i koledzy z kopalni wspominali zmarłych w czwartek górników.

- Będziemy prosili dobrego Pana, aby tych górników, z tej szychty, wprowadził wprost do nieba - mówił ksiądz Ronald Manowski, proboszcz parafii świętej Magdaleny w Stonavie.

O wydarzeniach z kopalni wspominano z wielu polskich ambon. To już tradycja, że z ust najważniejszych polskich biskupów podczas pasterek padają słowa dla Kościoła ważne. Nie da się również uciec od polityki.

- Jakże dzisiaj głęboko boli nas ta agresja, brak jedności - przemawiał arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

W apelach duchownych nie słychać konkretnych nazw partii, ale już stanowisko Kościoła w sprawach dla katolików fundamentalnych wybrzmiało bardzo głośno, jednoznacznie i wyraźnie.

- Bez poszanowania najbardziej podstawowych praw człowieka, każdego człowieka od chwili jego poczęcia, aż do naturalnej śmierci bez poszanowania dekalogu, nie będzie sprawiedliwej ani w pełni wolnej Polski - stwierdził arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Będzie przypominał wszystkim, także tym, którzy stanowią prawo, aby dbali, aby życie każdego człowieka od początku, aż do naturalnej śmierci było bezpieczne - mówił kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

"Człowiek stał się chciwy i żarłoczny"

Bardzo wyraźny komentarz do bieżących sporów mogli usłyszeć wierni w Gdańsku i Poznaniu. Na przykład o szkołach, które chciały organizować świeckie spotkania wigilijne. Metropolita poznański, arcybiskup Stanisław Gądecki zauważył, że zgodnie z Konstytucją RP, każdy ma prawo do wolności sumienia i religii.

W Gdańsku można było usłyszeć o świadectwach osób oskarżających księdza Jankowskiego o pedofilię. Mimo, że nazwisko kapelana Solidarności nie padło, nawiązanie było bardzo wyraźne.

- Często, kiedy godność kapłaństwa, zarówno żyjących jak i zmarłych, przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Często na wyrost, na oślep - przemawiał arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański.

Mówiąc i śpiewając o święcie Bożego Narodzenia, biskupi przypominali o wsparciu dla potrzebujących. Także dla tych spoza Polski. Corocznej, wyjątkowo uroczystej pasterce w Watykanie towarzyszyły bardzo gorzkie i krytyczne słowa papieża.

- Człowiek stał się chciwy i żarłoczny, aż po paradoksy dnia dzisiejszego, gdy nieliczni suto ucztują, a na zbyt wielu nie ma chleba, by żyć - mówił papież Franciszek.

Autor: Arlea Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS