Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościamiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Ogromny wysiłek, adrenalina i zacięta rywalizacja. Sobotnie zawody crossfit dla osób z niepełnosprawnościami dostarczyły wielu emocji. W pięciu kategoriach rywalizowali zawodnicy z całej Polski.

- Na pewno dają dużo fajnej adrenaliny, świetnej zabawy, też można nawiązać fajne znajomości poprzez ten sport - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - Rywalizacja jest bardzo fajna i zacięta, co bardzo cieszy, że z roku na rok jest coraz większy poziom. Chciałem się sprawdzić, jak tam moja forma i jak tam innych forma, czy dalej są szanse na wygraną, czy raczej będzie ciężko - dodaje drugi uczestnik.

Crossfit w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także w środowisku osób z niepełnosprawnościami.

- Zauważyliśmy, że crossfit jest coraz bardziej popularny wśród osób pełnosprawnych również, i chcieliśmy to właśnie przełożyć na osoby z niepełnosprawnością ruchową. Już od sześciu lat organizujemy w Krakowie treningi, no i zawody - to trzecia edycja - komentuje Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

Crossfit to świetna forma rehabilitacji

Uczestnicy, żeby wziąć udział w zawodach, ćwiczyli regularnie. Część z nich ze sportem związana jest od lat. - Ćwiczyłam trzy razy w tygodniu, raz na siłowni ze swoją trenerką personalną, miałam też trening rozpisany w domu, no i przychodziłam na treningi fundacji - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - To jest wyzwanie. Można siebie sprawdzić. Można też spotkać niesamowitych ludzi, którzy po prostu walczą ze swoim ciałem - opowiada inna uczestniczka wydarzenia.

Taki trening to świetna forma rehabilitacji. Wbrew ogólnie panującym stereotypom, nie jest on wyłącznie przeznaczony dla sportowców i osób w pełni sprawnych. Ćwiczenia są wymagające, ale tym samym znacznie poprawiają sprawność, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie i samodzielność.

- Zawody pozwalają rozwijać koordynację ruchową i sprawność osoby poruszającej się na wózku - informuje jeden z uczestników wydarzenia. - To są urozmaicone ćwiczenia, wydolnościowe, siłowe i zręcznościowe, więc fajnie to wpływa na całą koordynację, samo zdrowie osób z niepełnosprawnością - ocenia inny uczestnik.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka

Jak podkreślają zawodnicy, crossfit to pokonywanie barier, jakie im stawia organizm. Zmierzenie się nie tylko z konkurentami, ale przede wszystkim z samym sobą. - To są tak wymagające ćwiczenia. Bardzo dużo ćwiczeń na barki, na sprawność tułowia, których w mojej kategorii, niestety, nie ma. No i to chyba była największa z przeszkód - przyznaje jeden z uczestników.

Zawody pokazały ogromną determinację i zaangażowanie. Bez względu na poziom sprawności fizycznej i osiągnięte wyniki, zawodnicy z wykonanej pracy czerpali satysfakcję.

CZYTAJ TAKŻE: Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

- Nie wiem jeszcze, które miejsce zająłem, nie jest to istotne. Istotne dla mnie jest to, że to rywalizacja, że wychodzę z tego z uśmiechem. i że mogłem tutaj przyjechać i sprawdzić się z innymi, to jest nieocenione - mówi uczestnik wydarzenia.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka, zwłaszcza jego fizyczności. - Mogą wykonywać ćwiczenia tak jak sprawni ludzie. Mogą podnieść sztangę. Teraz będzie finał i będą wspinać się chociażby na linie, gdzie, jak myślę, większość osób nawet pełnosprawnych miałaby problem. Pomimo tej niepełnosprawności ruchowej są w stanie wykonywać rzeczy, które niekoniecznie każdy jest w stanie wykonać, i przełamywać dzięki temu takie stereotypy - podsumowuje Rafał Pawłowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS