Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę

Źródło:
Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Z pomocą Aleksandrowi Miszalskiemu ruszył sam premier Donald Tusk. Z wyścigu wycofał się profesor Stanisław Mazur, który poparł kandydata Platformy. W grze pozostają jednak inni, mocni kandydaci. 

Przez 22 lata w Krakowie nie zmieniało się nic - w wyborach na prezydenta miasta startował Jacek Majchrowski i wygrywał Jacek Majchrowski. Jednak teraz wszystko jest otwarte. - To, że urzędujący prezydent zrezygnował z kandydowania, stworzyło możliwość i dla partyjnych kandydatów, i bezpartyjnych, i dla urzędującego wiceprezydenta - wskazuje prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery karty, cztery głosy. Poradnik na wybory samorządowe

Zgłoszonych kandydatów na prezydenta Krakowa było dziewięciu. To przedstawiciele największych partii - Aleksander Miszalski, Łukasz Kmita, Rafał Komarewicz i Konrad Berkowicz. Byli wiceprezydenci: Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk, a także kandydaci niezależni: Łukasz Gibała, Stanisław Mazur, Adam Harneńczyk. W tej sytuacji jest oczywiste, że będzie druga tura wyborów, a kto do niej wejdzie, jest loterią.

Kandydaci na prezydenta KrakowaFakty TVN

Wsparcie od Donalda Tuska

Krakowska Platforma nigdy nie była silna. W ostatnich dwóch wyborach na prezydenta miasta nawet nie wprowadziła kandydata do drugiej tury. Teraz chce zawalczyć o przejęcie miasta. Dlatego Donald Tusk przyjechał w środę do Krakowa, by wesprzeć Aleksandra Miszalskiego. Jednak pół godziny przed przyjazdem Donalda Tuska do Krakowa doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Kandydat obywatelski, były rektor Akademii Ekonomicznej, Stanisław Mazur, wycofał się z wyborów. Jeśli kandydat Koalicji wygra, Mazur zostanie u niego wiceprezydentem. - To poparcie daje gwarancję, że w tej drugiej turze wspólnie będziemy - zaznacza Miszalski.

Dla Donalda Tuska ten zwrot to sygnał, że zmiana w Krakowie jest możliwa. - Jeśli ktoś taki decyduje się na wskazanie: to jest mój kandydat na prezydenta, to ma to podwójną, potrójną wagę. Bardzo poważny znak, że Kraków czeka na zmianę, ale na zmianę pozytywną - podkreśla premier.

ZOBACZ TAKŻE: Chcą rządzić w największych polskich miastach. Ostatnie dni kampanii

Na cztery dni przed wyborami Tusk nie tylko wspiera swojego kandydata, ale krytykuje też jego najpoważniejszego konkurenta - Łukasza Gibałę. - Myśli o inwestowaniu wyłącznie w siebie - ocenia Tusk. Z lokalnych sondaży wynika, że szansę na drugą turę ma właśnie Gibała - wcześniej poseł Platformy Obywatelskiej, a potem Ruchu Palikota. Już po raz trzeci będzie kandydował na prezydenta Krakowa. Kampanię prowadzi nieprzerwanie od lat.

Tusk zapowiada, że jeszcze w tym roku spełni się obietnica wyborcza z poprzedniej kampanii - zostanie wypłacone babciowe - i mobilizuje do pójścia na wybory, by ostatecznie pokonać PiS. - Jeśli nie wygramy tych wyborów, to trend może się odwrócić - mówi szef rządu.

Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta
Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta20.03.Paweł Łabęda, TVN24

Z pojedynku wycofał się Jerzy Muzyk

PiS w samym Krakowie nie jest zbyt silne, ale Małgorzata Wasserman weszła poprzednio do drugiej tury. Teraz kandyduje były wojewoda Łukasz Kmita. - Wiarygodność kandydata Platformy jest tak samo duża, jak wiarygodność "100 konkretów na sto dni" - mówił kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa.

Odchodzący prezydent namaścił na swojego następcę swojego wiceprezydenta - Andrzeja Kuliga. - Kraków nie może być skazany na rywalizację dwóch wielkich partii - zaznacza Kulig. W tym przypadku kampania także przybrała niespotykany obrót, bo właśnie wycofał się inny kandydujący wiceprezydent - Jerzy Muzyk - który wsparł Kuliga.

W tym zamieszaniu liczy się wszystko, co może przeważyć szalę. - Szanse są tak wyrównane, że wystarczy te 3-4 procent poparcia więcej i kandydat wchodzi do drugiej tury - wyjaśnia prof. Andrzej Piasecki.

Dotąd prezydenckie wybory w Krakowie były nudne. Dziś są najciekawszym pojedynkiem w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Zgłaszać można się jeszcze do poniedziałku. Chodzi o akcję "Żonkile". 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wolontariusze będą wręczać warszawiakom papierowe kwiaty i informować o wydarzeniach sprzed lat.

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Zbliża się rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Muzeum POLIN szuka wolontariuszy

Źródło:
Fakty TVN

Według skazanego to miała być obrona konieczna. Arkadiusz D. twierdzi, że zabił nożem mężczyznę, bo myślał, że to włamywacz. Ofiara prawdopodobnie po prostu pomyliła drzwi mieszkania w kamienicy. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uznał Arkadiusza D. za winnego i skazał na 15 lat więzienia.

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Twierdzi, że zabił w obronie koniecznej. Sąd mu nie uwierzył. "Nie bronił żadnych dóbr"

Źródło:
Fakty TVN

Na tę decyzję władze Karpacza i zrzeszeni tam w klubach narciarze i snowboardziści czekali dekadę. Liczyli na to, że powstanie tam trasa mająca homologację FIS-u. To pozwalałoby organizować tam mistrzostwa Polski i zawody międzynarodowe. Zabrakło około stu metrów. Zgoda Ministerstwa Klimatu i Środowiska, owszem, pozwala na rozbudowę istniejącego stoku, ale pełni szczęścia nie ma. Sportowcy i trenerzy są nieco rozczarowani - obwiniają władze Karkonoskiego Parku Narodowego. Przyznają jednak, że jest to krok ku poprawie warunków trenowania.

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Na decyzję czekali 10 lat. Narciarze w Karpaczu będę mieli nową trasę, ale nie tak długą, jak chcieli

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Są tacy, którzy na randkę wybierają wolontariat. Jedna z fundacji zorganizowała akcję, podczas której zakochani pomagają osobom poszkodowanym podczas wrześniowej powodzi.

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Z okazji walentynek zorganizowano walentynkową akcję pomocową dla powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widać ewidentnie pewien chaos, ale wyłania się z niego kilka niestety niedobrych spraw. Sprawa pierwsza, to jest chęć zakończenia wojny za wszelką cenę i kosztem Ukrainy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 były wiceszef MON Janusz Zemke pytany o strategię USA w sprawie doprowadzenia do pokoju w Ukrainie. Były dowódca jednostki GROM generał Roman Polko zwrócił uwagę na "pozbycie się kart atutowych".

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

"Z chaosu wyłania się kilka niedobrych spraw. Pierwsza, to chęć zakończenia wojny za wszelką cenę"

Źródło:
TVN24

Zastanawiałem się, czy gdyby ci ludzie, którzy dzisiaj rządzą Ameryką, byli w Waszyngtonie w latach 90., to Polska byłaby dzisiaj w NATO. Mam bardzo silne podejrzenie, że nie - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były ambasador Polski w USA Janusz Reiter. Według wieloletniego korespondenta w Rosji Wacława Radziwinowicza "spełnia się scenariusz marzeń Putina".

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

"Spełnia się scenariusz marzeń Putina"

Źródło:
TVN24

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem, prawdopodobnie w Arabii Saudyjskiej. Wcześniej z przywódcą Rosji rozmawiał telefonicznie. Trump po raz kolejny decyduje się nawiązać relację, która potencjalnie niesie ze sobą niebezpieczeństwo.

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

"Trump najwyraźniej nigdy nie spotkał dyktatora, którego by nie lubił"

Źródło:
CNN