Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę

Źródło:
Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Z pomocą Aleksandrowi Miszalskiemu ruszył sam premier Donald Tusk. Z wyścigu wycofał się profesor Stanisław Mazur, który poparł kandydata Platformy. W grze pozostają jednak inni, mocni kandydaci. 

Przez 22 lata w Krakowie nie zmieniało się nic - w wyborach na prezydenta miasta startował Jacek Majchrowski i wygrywał Jacek Majchrowski. Jednak teraz wszystko jest otwarte. - To, że urzędujący prezydent zrezygnował z kandydowania, stworzyło możliwość i dla partyjnych kandydatów, i bezpartyjnych, i dla urzędującego wiceprezydenta - wskazuje prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery karty, cztery głosy. Poradnik na wybory samorządowe

Zgłoszonych kandydatów na prezydenta Krakowa było dziewięciu. To przedstawiciele największych partii - Aleksander Miszalski, Łukasz Kmita, Rafał Komarewicz i Konrad Berkowicz. Byli wiceprezydenci: Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk, a także kandydaci niezależni: Łukasz Gibała, Stanisław Mazur, Adam Harneńczyk. W tej sytuacji jest oczywiste, że będzie druga tura wyborów, a kto do niej wejdzie, jest loterią.

Kandydaci na prezydenta KrakowaFakty TVN

Wsparcie od Donalda Tuska

Krakowska Platforma nigdy nie była silna. W ostatnich dwóch wyborach na prezydenta miasta nawet nie wprowadziła kandydata do drugiej tury. Teraz chce zawalczyć o przejęcie miasta. Dlatego Donald Tusk przyjechał w środę do Krakowa, by wesprzeć Aleksandra Miszalskiego. Jednak pół godziny przed przyjazdem Donalda Tuska do Krakowa doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Kandydat obywatelski, były rektor Akademii Ekonomicznej, Stanisław Mazur, wycofał się z wyborów. Jeśli kandydat Koalicji wygra, Mazur zostanie u niego wiceprezydentem. - To poparcie daje gwarancję, że w tej drugiej turze wspólnie będziemy - zaznacza Miszalski.

Dla Donalda Tuska ten zwrot to sygnał, że zmiana w Krakowie jest możliwa. - Jeśli ktoś taki decyduje się na wskazanie: to jest mój kandydat na prezydenta, to ma to podwójną, potrójną wagę. Bardzo poważny znak, że Kraków czeka na zmianę, ale na zmianę pozytywną - podkreśla premier.

ZOBACZ TAKŻE: Chcą rządzić w największych polskich miastach. Ostatnie dni kampanii

Na cztery dni przed wyborami Tusk nie tylko wspiera swojego kandydata, ale krytykuje też jego najpoważniejszego konkurenta - Łukasza Gibałę. - Myśli o inwestowaniu wyłącznie w siebie - ocenia Tusk. Z lokalnych sondaży wynika, że szansę na drugą turę ma właśnie Gibała - wcześniej poseł Platformy Obywatelskiej, a potem Ruchu Palikota. Już po raz trzeci będzie kandydował na prezydenta Krakowa. Kampanię prowadzi nieprzerwanie od lat.

Tusk zapowiada, że jeszcze w tym roku spełni się obietnica wyborcza z poprzedniej kampanii - zostanie wypłacone babciowe - i mobilizuje do pójścia na wybory, by ostatecznie pokonać PiS. - Jeśli nie wygramy tych wyborów, to trend może się odwrócić - mówi szef rządu.

Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta
Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta20.03.Paweł Łabęda, TVN24

Z pojedynku wycofał się Jerzy Muzyk

PiS w samym Krakowie nie jest zbyt silne, ale Małgorzata Wasserman weszła poprzednio do drugiej tury. Teraz kandyduje były wojewoda Łukasz Kmita. - Wiarygodność kandydata Platformy jest tak samo duża, jak wiarygodność "100 konkretów na sto dni" - mówił kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa.

Odchodzący prezydent namaścił na swojego następcę swojego wiceprezydenta - Andrzeja Kuliga. - Kraków nie może być skazany na rywalizację dwóch wielkich partii - zaznacza Kulig. W tym przypadku kampania także przybrała niespotykany obrót, bo właśnie wycofał się inny kandydujący wiceprezydent - Jerzy Muzyk - który wsparł Kuliga.

W tym zamieszaniu liczy się wszystko, co może przeważyć szalę. - Szanse są tak wyrównane, że wystarczy te 3-4 procent poparcia więcej i kandydat wchodzi do drugiej tury - wyjaśnia prof. Andrzej Piasecki.

Dotąd prezydenckie wybory w Krakowie były nudne. Dziś są najciekawszym pojedynkiem w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS