Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę

Źródło:
Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianę
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Platforma Obywatelska walczy o stolicę Małopolski. Donald Tusk: Kraków czeka na pozytywną zmianęKatarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

Z pomocą Aleksandrowi Miszalskiemu ruszył sam premier Donald Tusk. Z wyścigu wycofał się profesor Stanisław Mazur, który poparł kandydata Platformy. W grze pozostają jednak inni, mocni kandydaci. 

Przez 22 lata w Krakowie nie zmieniało się nic - w wyborach na prezydenta miasta startował Jacek Majchrowski i wygrywał Jacek Majchrowski. Jednak teraz wszystko jest otwarte. - To, że urzędujący prezydent zrezygnował z kandydowania, stworzyło możliwość i dla partyjnych kandydatów, i bezpartyjnych, i dla urzędującego wiceprezydenta - wskazuje prof. Andrzej Piasecki, politolog z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cztery karty, cztery głosy. Poradnik na wybory samorządowe

Zgłoszonych kandydatów na prezydenta Krakowa było dziewięciu. To przedstawiciele największych partii - Aleksander Miszalski, Łukasz Kmita, Rafał Komarewicz i Konrad Berkowicz. Byli wiceprezydenci: Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk, a także kandydaci niezależni: Łukasz Gibała, Stanisław Mazur, Adam Harneńczyk. W tej sytuacji jest oczywiste, że będzie druga tura wyborów, a kto do niej wejdzie, jest loterią.

Kandydaci na prezydenta KrakowaFakty TVN

Wsparcie od Donalda Tuska

Krakowska Platforma nigdy nie była silna. W ostatnich dwóch wyborach na prezydenta miasta nawet nie wprowadziła kandydata do drugiej tury. Teraz chce zawalczyć o przejęcie miasta. Dlatego Donald Tusk przyjechał w środę do Krakowa, by wesprzeć Aleksandra Miszalskiego. Jednak pół godziny przed przyjazdem Donalda Tuska do Krakowa doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Kandydat obywatelski, były rektor Akademii Ekonomicznej, Stanisław Mazur, wycofał się z wyborów. Jeśli kandydat Koalicji wygra, Mazur zostanie u niego wiceprezydentem. - To poparcie daje gwarancję, że w tej drugiej turze wspólnie będziemy - zaznacza Miszalski.

Dla Donalda Tuska ten zwrot to sygnał, że zmiana w Krakowie jest możliwa. - Jeśli ktoś taki decyduje się na wskazanie: to jest mój kandydat na prezydenta, to ma to podwójną, potrójną wagę. Bardzo poważny znak, że Kraków czeka na zmianę, ale na zmianę pozytywną - podkreśla premier.

ZOBACZ TAKŻE: Chcą rządzić w największych polskich miastach. Ostatnie dni kampanii

Na cztery dni przed wyborami Tusk nie tylko wspiera swojego kandydata, ale krytykuje też jego najpoważniejszego konkurenta - Łukasza Gibałę. - Myśli o inwestowaniu wyłącznie w siebie - ocenia Tusk. Z lokalnych sondaży wynika, że szansę na drugą turę ma właśnie Gibała - wcześniej poseł Platformy Obywatelskiej, a potem Ruchu Palikota. Już po raz trzeci będzie kandydował na prezydenta Krakowa. Kampanię prowadzi nieprzerwanie od lat.

Tusk zapowiada, że jeszcze w tym roku spełni się obietnica wyborcza z poprzedniej kampanii - zostanie wypłacone babciowe - i mobilizuje do pójścia na wybory, by ostatecznie pokonać PiS. - Jeśli nie wygramy tych wyborów, to trend może się odwrócić - mówi szef rządu.

Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta
Wybory samorządowe Poznań 2024. Babcia i wnuk startują do rady miasta20.03.Paweł Łabęda, TVN24

Z pojedynku wycofał się Jerzy Muzyk

PiS w samym Krakowie nie jest zbyt silne, ale Małgorzata Wasserman weszła poprzednio do drugiej tury. Teraz kandyduje były wojewoda Łukasz Kmita. - Wiarygodność kandydata Platformy jest tak samo duża, jak wiarygodność "100 konkretów na sto dni" - mówił kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa.

Odchodzący prezydent namaścił na swojego następcę swojego wiceprezydenta - Andrzeja Kuliga. - Kraków nie może być skazany na rywalizację dwóch wielkich partii - zaznacza Kulig. W tym przypadku kampania także przybrała niespotykany obrót, bo właśnie wycofał się inny kandydujący wiceprezydent - Jerzy Muzyk - który wsparł Kuliga.

W tym zamieszaniu liczy się wszystko, co może przeważyć szalę. - Szanse są tak wyrównane, że wystarczy te 3-4 procent poparcia więcej i kandydat wchodzi do drugiej tury - wyjaśnia prof. Andrzej Piasecki.

Dotąd prezydenckie wybory w Krakowie były nudne. Dziś są najciekawszym pojedynkiem w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS