W Lelowie jest aż sześciu kandydatów na wójta. Tymczasem w 412 gminach jest tylko jeden kandydat

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Lelowie jest aż sześciu kandydatów na wójta. Tymczasem w 412 gminach jest tylko jeden kandydat
W Lelowie jest aż sześciu kandydatów na wójta. Tymczasem w 412 gminach jest tylko jeden kandydat
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
W Lelowie jest aż sześciu kandydatów na wójta. Tymczasem w 412 gminach jest tylko jeden kandydatMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Na samorządowej mapie są miejsca, gdzie kandydatów jest wręcz wysyp. W niewielkiej gminie Lelów na Śląsku w wyborach startuje aż sześciu kandydatów ubiegających się o fotel wójta. Jednak są też miejsca, gdzie wójt czy burmistrz posadę właściwie już ma w kieszeni, bo kandydat jest tylko jeden.

O głosy na wójta 5-tysięcznego Lelowa walczy aż sześciu pretendentów. Pani Teresa Włodarska w Lelowie mieszka od ponad 40 lat i tak zaciętej walki nie pamięta. - Śmieję się, że jeszcze w życiu tylu kandydatów nie było co w tym roku - mówi kobieta.

Do objęcia najwyższej funkcji w gminie startują dotychczasowy gospodarz gminy i pięciu nowych kandydatów, w tym trzy panie. - Kojarzę starego wójta, bo akurat jak byłam tutaj, to on tu rządził, ale reszty nie. Trzeba będzie się zastanowić dopiero - stwierdza pani Teresa, inna mieszkanka Lelowa. - Dwóch to znam dobrze, byłego wójta i z sąsiedniej wioski, Lgoty Gawronnej, a te panie nie za bardzo znam - wyznaje pan Jerzy, mieszkaniec gminy Lelów.

CZYTAJ TAKŻE: Wybory samorządowe 2024. Gdzie szukać informacji o kandydatach

Emocji w zaciętym pojedynku o fotel wójta nie zabraknie, bo mieszkańcy Lelowa już mają gotową listę zadań dla włodarza, którego wyłonią wybory. - Mimo że śmieci są odbierane raz w miesiącu, to ludzie wyrzucają do lasu. To jest najgorsze. Wszystkie rowy, jakie są, to są zarośnięte, zabrudzone, a później jak jest powódź, to winnego nie ma - wyjaśnia pani Teresa, mieszkanka Lelowa, która zapewnia, że wybiera się na wybory.

W tym święcie demokracji słowo "wybór" to klucz. To decyzja o tym, kogo wizja rozwoju gminy, miasta czy powiatu jest nam najbliższa i kto przekonał nas do swoich racji. - To, że liczba kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta jest duża, to jest sprawa normalna. Bardzo często występuje 5-6 kandydatów w nawet mniejszych gminach. To pokazuje, że społeczeństwo jest aktywne - podkreśla Rafał Kerger, redaktor naczelny strony portalsamorządowy.pl. - Strategię można lepiej obrać, jak jest mniej kandydatów - uważa pani Agata, mieszkanka Lelowa.

Jeden kandydat na stanowisko

W pobliskich Herbach, Boronowie i gminie Ciasna w powiecie lublinieckim z powodu braku kontrkandydata na stanowisko wójta odbędzie się plebiscyt. Podobnie jest w Widuchowej w województwie zachodniopomorskim. - Zakładałem od początku, że jakiś konkurent, jeden lub dwóch, się zjawi - mówił jakiś czas temu wójt Widuchowej Paweł Wróbel. Odważnych zabrakło, ale i takie sytuacje Kodeks wyborczy przewiduje.

- Głosowanie odbywa się mimo wszystko na tego jednego kandydata. Ten kandydat musi otrzymać ponad 50 procent ważnych głosów. Nie liczy się frekwencja - zaznacza Rafał Kerger. Jeśli mieszkańcy nie pójdą tłumnie do urn, wtedy wójta wybiera rada gminy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wybory samorządowe 2024. Jak oddać ważny głos? Poradnik

Na samorządowej mapie miejsc, w których kandydat jest tylko jeden, czyli de facto wyboru nie ma, jest, niestety, więcej. Aż w 412 gminach na kartach do głosowania wyborcy będą musieli zaznaczyć "tak" lub "nie" dla jednej osoby ubiegającej się o urząd. Na przykład wójcina wielkopolskiego Baranowa Bogumiła Lewandowska-Siwek może przegrać tylko sama ze sobą. Chętni do pracy w Radzie Gminy Baranów też mogą spać spokojnie. Właściwie to już wygrali. Dostaną się wszyscy, bo kandydatów i kandydatek jest dokładnie tyle ile miejsc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W środę projekt przeszedł przez komisję, a w piątek głosowanie w Sejmie. Ustawa incydentalna Hołowni - tak była nazywana roboczo - całkowicie zmieniła kształt. O ważności wyborów prezydenckich ma decydować 15 najstarszych stażem sędziów Sądu Najwyższego. Nie ma tam neo-sędziów.

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

"Rozwiązanie stosunkowo mało wadliwe". Posłowie zdecydują w sprawie ustawy incydentalnej

Źródło:
Fakty TVN

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki użytkował na koszt Muzeum II Wojny Światowej luksusowy apartament w Gdańsku - w mieście, w którym sam też mieszka. Podaje różne wersje dotyczące tego, jak często z niego korzystał. Przekonuje też, że nie naraził Skarbu Państwa czy Muzeum II Wojny Światowej na straty. To dezinformacja.

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

W tym apartamencie Nawrocki "spał na koszt polskiego podatnika". Przedstawia różne wersje

Źródło:
Fakty TVN

Donald Trump nie wyklucza śledztwa przeciwko swojemu poprzednikowi. W wywiadzie dla Fox News wyraził zdziwienie, że Joe Biden prewencyjnie ułaskawił członków swojej rodziny, lecz nie siebie samego. Kontrowersje w pierwszych dniach prezydentury wywołała też decyzja Trumpa w sprawie skazanych za szturm na Kapitol.

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Trump o Bidenie: zabawne, a może nawet smutne, że sam siebie nie ułaskawił

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

O tańszych kredytach w perspektywie najbliższego pół roku raczej możemy zapomnieć. Przewidywania Narodowego Banku Polskiego i analizy ekonomistów nie pozostawią złudzeń - przed nami rok rozwoju gospodarczego, dalszego wzrostu płac, ale też ryzyko inflacji, co - jak przekonuje NBP - blokuje możliwość obniżenia stóp procentowych. Już ostatnie, grudniowe dane pokazują wyraźny spadek zainteresowania kredytami mieszkaniowymi.

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

"Trzeba uczciwie spojrzeć". Tańsze kredyty nie w najbliższym czasie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zacytuję klasyka z partii, z którą bardzo zbliżony był prezes Piesiewicz. "Jeżeli złapią cię za rękę, to mówisz, że to nie jest twoja ręka" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Korzeniowski, mistrz olimpijski i doradca ministra sportu. Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i członek prezydium PKOl stwierdził, że kwestie finansowe w Polskim Komitecie Olimpijskim "budzą bardzo duże wątpliwości".

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

"Bardzo duże wątpliwości" wobec Piesiewicza. Korzeniowski "zacytował klasyka"

Źródło:
TVN24

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

-Podnieście wysoko swoje głowy. Europa była, jest i będzie wielka - to apel Donalda Tuska do Europejek i Europejczyków, który wygłosił w swoim przemówieniu w Strasburgu. Podczas debaty w europarlamencie zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie. Zbiega się w to czasie ze zmianą warty w Białym Domu. O tym polski premier też mówił.

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Donald Tusk wygłosił przemówienie w europarlamencie. "Unia Europejska musi stać się synonimem siły"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS