Trzeci minister, trzecia próba uzdrowienia SOR-ów. "To musi się skończyć pogorszeniem warunków dla pacjentów"

26.10.2022 | Trzeci minister, trzecia próba uzdrowienia SOR-ów. "To musi się skończyć pogorszeniem warunków dla pacjentów"
26.10.2022 | Trzeci minister, trzecia próba uzdrowienia SOR-ów. "To musi się skończyć pogorszeniem warunków dla pacjentów"
Marek Nowicki | Fakty TVN
26.10.2022 | Trzeci minister, trzecia próba uzdrowienia SOR-ów. "To musi się skończyć pogorszeniem warunków dla pacjentów"Marek Nowicki | Fakty TVN

Niech nocna i świąteczna pomoc lekarska będzie na SOR-ach - proponuje prezes Jarosław Kaczyński i Ministerstwo Zdrowia. Tylko że to byłby już trzeci raz, kiedy rząd PiS do tego się zabiera i za każdym razem było słychać, że na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych zmniejszą się kolejki. Tak się nie stało - SOR-y cały czas pękają w szwach.

Na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych mają zmniejszyć się kolejki, bo rząd zdecydował, żeby każdy SOR dostał wsparcie w postaci punktu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

- Podjęliśmy się wprowadzenia nocnej i świątecznej opieki medycznej w każdym szpitalu - przekazał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

To reakcja na niezadowolenie prezesa PiS-u sytuacją na SOR-ach, który zabierał w tej sprawie głos ostatnio na wielu spotkaniach.

- To, co się dzieje na SOR-ach, to naprawdę często o pomstę do nieba woła - mówił Jarosław Kaczyński w Zamościu.

Prezes najwyraźniej nie wie, że jego partia bezskutecznie uzdrawia sytuację na SOR-ach od wielu lat. Najpierw była reforma Konstantego Radziwiłła, uroczyście ogłoszona w kancelarii premiera.

- Wszędzie tam, gdzie jest izba przyjęć albo Szpitalny Oddział Ratunkowy, obok będzie przychodnia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej - zapowiadał ówczesny minister zdrowia w 2017 roku.

Nie udało się i kolejki nie zmniejszyły się ani na jotę. Jeden z pacjentów nagrał nawet, jak wyglądała sytuacja na jednym z SOR-ów już po reformie Radziwiłła.

- Nie chcę w nikogo rzucać kamieniem, ale wydaje mi się, że zawiedli ludzie - tłumaczył się w 2019 roku Konstanty Radziwiłł.

Powrót do pomysłu

Kolejny minister zdrowia, Łukasz Szumowski, już w 2018 roku ogłosił drugi etap reformy. Uściślił kierunek natarcia i zapowiedział, że nocna pomoc lekarska ma być dokładnie tam, gdzie jest SOR.

- Wprowadzamy wymóg, żeby w miejscu, gdzie jest SOR, była również nocna pomoc lekarska, a nie gdzie indziej w mieście, czy budynku oddalonym o kilometr - tłumaczył wtedy Szumowski.

Plan Szumowskiego też się nie udał. W sierpniu tego roku Adam Niedzielski zaproponował, żeby nocnej pomocy lekarskiej udzielać pacjentom przez telefon. Pilotaż miał ruszyć, ale nie ruszył, więc teraz - w obliczu krytyki prezesa PiS - wraca temat nieudanego przeniesienia pomocy nocnej na SOR-y.

- SOR był budowany w czasach, kiedy nie było tego obowiązku zlokalizowania tam nocnej czy świątecznej opieki. Na powierzchni, która do tej pory była zajmowana przez SOR, jeszcze dołożenie nocnej i świątecznej opieki, to musi się skończyć tym, że zamiast poprawić, to raczej pogorszymy warunki dla pacjentów salowych i dla tych z nocnej świątecznej opieki - uważa Renata Ruman-Dzido, dyrektorka Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

SOR-y pękają w szwach, bo ludzie nie mogą się w normalnym trybie dostać do lekarza i na badania. Dlatego żadne pozorowane zmiany nie poprawią sytuacji - potrzebna jest porządna reforma systemu ochrony zdrowia, której PiS przez siedem lat nie przeprowadził.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS