Pierwszy taki nabór na unijne dotacje. "To jest przełom"

Źródło:
Fakty TVN

20 sierpnia, godzina 10:00 - wszyscy lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) na pewno mają wpisaną tę datę do kalendarza. Dokładnie wtedy rusza nabór wniosków na unijne dotacje. A do wydania będzie ponad miliard złotych. O czym marzą ci, którzy na co dzień nas leczą i jak oczywistych rzeczy im czasami brakuje?

Doktor Magdalena Praczukowska, kierownik poradni w Dobrzyniewie Dużym na Podlasiu, pokazuje "Faktom", na jakie inwestycje się szykuje.

- Mamy chociażby EKG, które zamierzamy wymienić na nowe. Będzie na pewno ono służyło pacjentom lepiej, będzie lepiej diagnozowało. Mamy jeszcze aparaturę do analiz takich na miejscu - mówi Magdalena Praczukowska, kierownik Poradni Lekarza Rodzinnego PRAMEDICA w Dobrzyniewie Dużym. Chodzi o sprzęt do ekspresowego badania krwi, który też jest już do wymiany.

Doktor Marek Szewczyk w gabinecie lekarza rodzinnego w Kątach Wrocławskich na pewno wymieni komputer. W tej chwili pracuje na tak starym, że nie może zainstalować nowego oprogramowania. Komputer zresztą to dopiero początek jego listy zakupów.

- Musimy wymienić lampy, tutaj mieliśmy taką wspaniałą lampę, która nam padła. No i oczywiście poprawa systemu informatycznego - wymienia doktor Marek Szewczyk z Przychodni "Kama" w Kątach Wrocławskich.

Ile pieniędzy na modernizację mogą otrzymać placówki ochrony zdrowia?

Systemy informatyczne to coś, co starzeje się w medycynie najszybciej, więc tu zmiana będzie gigantyczna.

- Chcemy wymienić je na już takie lepsze z możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji - mówi Magdalena Praczukowska.

CZYTAJ TAKŻE: Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"

Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"
Postęp w polskiej ochronie zdrowia, który się dokonał przez ostatnie 20 lat, jest "niebywały"Marek Nowicki/Fakty TVN

Sztuczna inteligencja w analizie badań i zapisywaniu danych pacjenta, aparaty do EKG i USG, holtery, dermatoskopy. Znajdą się też środki na remonty wnętrz - na przykład wydzielenie strefy zakaźnej. Każdy mały gabinet będzie mógł na modernizację dostać nawet 300 tysięcy złotych. Większe - więcej.

- Niewątpliwie zakup sprzętu w ramach kontraktu tak małej przychodni jak nasza, jest niemożliwy finansowo. W związku z tym te środki umożliwią doposażenie i zwiększenie zakresu świadczeń dla pacjentów. Super - ocenia Joanna Szeląg, specjalistka medycyny rodzinnej.

Mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna

O tym, że jest to super sprawa, wieść wśród lekarzy rodzinnych rozniosła się lotem błyskawicy. Każdy chce dostać te pieniądze. Dlatego, pomimo że środek wakacji, mobilizacja w środowisku lekarskim jest ogromna.

- Tak, podjęliśmy taką decyzję, będziemy się starać o to wsparcie - zapowiada Marek Szewczyk. - Nabór rusza 20 sierpnia o godzinie 10 - informuje Magdalena Praczukowska.

- Zainteresowanie ze strony placówek jest bardzo duże. Dzisiaj odbył się pierwszy webinar, na którym było 1500 placówek. Następny organizujemy już we wtorek 13 sierpnia - mówi Jakub Gołąb z Ministerstwa Zdrowia.

Pieniądze Narodowy Fundusz Zdrowia wypłaci ze środków Unii Europejskiej.

- To jest w ogóle przełom, bo to jest pierwszy fundusz, który jest dedykowany dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej. To naprawdę zabrało parę lat, żeby przekonać wielu decydentów o tym, żeby taki fundusz powstał - podkreśla Jacek Krajweski, prezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie".

Dzięki temu skorzystamy my pacjenci. Po prostu szybciej i łatwiej i w lepszych warunkach będzie można wykonać wiele badań.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS