Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"

Źródło:
Fakty TVN
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"Renata Kijowska/Fakty TVN

Papież przyjął rezygnację, biskup Grzegorz Kaszak idzie na emeryturę. Kiedyś bardzo przeszkadzała mu tęcza. Teraz to w jego diecezji wikary zorganizował męską orgię. Zresztą w tej diecezji uzbierało się sporo innych grzechów.

Jeśli oburzenie na tęczową aureolę po latach biskupowi sosnowieckiemu Grzegorzowi Kaszakowi nie przeszło, będzie miał szansę odpocząć. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację i wysłał go na emeryturę.

- Wszystko wyszło na wierzch. Nie dało rady udawać, że nie ma problemu - ocenia rezygnację biskupa Kaszaka ksiądz doktor Jacek Prusak, jezuita i teolog. Nie jeden, a wiele problemów wyszło z cienia po tym, jak Tomasz Z. - wikary z Dąbrowy Górniczej - zorganizował na plebanii orgię z udziałem mężczyzny świadczącego usługi seksualne.

Gdy jeden z jej uczestników stracił przytomność, ratowników medycznych nie wpuszczano do środka. W tej sprawie śledztwo prowadzi prokuratura. - Śledztwo jest prowadzone w kierunku nieudzielenia pomocy osobie, która znajdowała się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia - informuje Waldemar Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Wikary, który po skandalu oświadczył, że informowanie o nim to uderzenie w Kościół i gdyby był innej profesji, to sprawy by nie było, został pozbawiony funkcji kościelnych.

Jego zdymisjonowany po aferze przełożony przeprosił, "jeśli kogoś uraził lub coś zaniedbał".

Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwa
Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwaTVN24

Władza absolutna

Część wiernych popiera decyzję o odejściu biskupa Kaszaka. - On jest odpowiedzialny za to, co się dzieje w Kościele. Więc uważam, że słusznie (odchodzi - przyp. red.). To powinno się już stać po zabójstwie tego księdza - mówi jedna z parafianek. Chodzi o 26-letniego diakona, który został zasztyletowany. Ksiądz, który miał być z nim skonfliktowany, zginął pod kołami pociągu.

- Tragiczne śmierci dwóch duchownych plus wiele innych skandali mniejszego kalibru. Dużo jak na jedną diecezję - mówi ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki na UKSW.

Grzegorz Kaszak nie tłumaczył się wiernym ze skandali. Tłumaczył im co innego: - Maryja nigdy w niczym nie sprzeciwiła się Jezusowi. Zatem przypisywanie jej, jakoby popierała postępowanie osób spod znaku tęczy, jest głęboko obraźliwym kłamstwem - mówił w 2019 roku.

Biskup Kaszak nie wyjaśnia, czy dobrowolnie złożył rezygnację. Zastanawia jednak szybkie tempo jej przyjęcia - w miesiąc od złożenia i krótko po wyborach parlamentarnych w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Księża mieli bawić się z męską prostytutką. Jeden z nich "pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych"

- Jest brane pod uwagę, że nie będzie wsparcia politycznego i będzie o wiele większy protest społeczny, jeśli skandale będą rozwiązywane w sposób podobny do tego, jak były rozwiązywane wcześniej - ocenia ksiądz doktor Jacek Prusak.

- Samo zwolnienie biskupa nie naprawi sytuacji w tej czy innych diecezjach. Konieczne jest ograniczenie biskupiej władzy - mówi ksiądz profesor Andrzej Kobyliński. - Biskup jest monarchą absolutnym swojej diecezji - podkreśla. - Może dochodzić do nie wiadomo jakich nieprawości. Ten obecny system władzy kościelnej sprawia, że nie są możliwe jakiekolwiek kroki naprawcze - dodaje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS