Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"

Źródło:
Fakty TVN
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Papież przyjął rezygnację biskupa sosnowieckiego. "Nie dało rady udawać, że nie ma problemu"Renata Kijowska/Fakty TVN

Papież przyjął rezygnację, biskup Grzegorz Kaszak idzie na emeryturę. Kiedyś bardzo przeszkadzała mu tęcza. Teraz to w jego diecezji wikary zorganizował męską orgię. Zresztą w tej diecezji uzbierało się sporo innych grzechów.

Jeśli oburzenie na tęczową aureolę po latach biskupowi sosnowieckiemu Grzegorzowi Kaszakowi nie przeszło, będzie miał szansę odpocząć. Papież Franciszek przyjął jego rezygnację i wysłał go na emeryturę.

- Wszystko wyszło na wierzch. Nie dało rady udawać, że nie ma problemu - ocenia rezygnację biskupa Kaszaka ksiądz doktor Jacek Prusak, jezuita i teolog. Nie jeden, a wiele problemów wyszło z cienia po tym, jak Tomasz Z. - wikary z Dąbrowy Górniczej - zorganizował na plebanii orgię z udziałem mężczyzny świadczącego usługi seksualne.

Gdy jeden z jej uczestników stracił przytomność, ratowników medycznych nie wpuszczano do środka. W tej sprawie śledztwo prowadzi prokuratura. - Śledztwo jest prowadzone w kierunku nieudzielenia pomocy osobie, która znajdowała się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia - informuje Waldemar Łubniewski z Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu.

Wikary, który po skandalu oświadczył, że informowanie o nim to uderzenie w Kościół i gdyby był innej profesji, to sprawy by nie było, został pozbawiony funkcji kościelnych.

Jego zdymisjonowany po aferze przełożony przeprosił, "jeśli kogoś uraził lub coś zaniedbał".

Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwa
Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwaTVN24

Władza absolutna

Część wiernych popiera decyzję o odejściu biskupa Kaszaka. - On jest odpowiedzialny za to, co się dzieje w Kościele. Więc uważam, że słusznie (odchodzi - przyp. red.). To powinno się już stać po zabójstwie tego księdza - mówi jedna z parafianek. Chodzi o 26-letniego diakona, który został zasztyletowany. Ksiądz, który miał być z nim skonfliktowany, zginął pod kołami pociągu.

- Tragiczne śmierci dwóch duchownych plus wiele innych skandali mniejszego kalibru. Dużo jak na jedną diecezję - mówi ksiądz profesor Andrzej Kobyliński, kierownik Katedry Etyki na UKSW.

Grzegorz Kaszak nie tłumaczył się wiernym ze skandali. Tłumaczył im co innego: - Maryja nigdy w niczym nie sprzeciwiła się Jezusowi. Zatem przypisywanie jej, jakoby popierała postępowanie osób spod znaku tęczy, jest głęboko obraźliwym kłamstwem - mówił w 2019 roku.

Biskup Kaszak nie wyjaśnia, czy dobrowolnie złożył rezygnację. Zastanawia jednak szybkie tempo jej przyjęcia - w miesiąc od złożenia i krótko po wyborach parlamentarnych w Polsce.

CZYTAJ TEŻ: Księża mieli bawić się z męską prostytutką. Jeden z nich "pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych"

- Jest brane pod uwagę, że nie będzie wsparcia politycznego i będzie o wiele większy protest społeczny, jeśli skandale będą rozwiązywane w sposób podobny do tego, jak były rozwiązywane wcześniej - ocenia ksiądz doktor Jacek Prusak.

- Samo zwolnienie biskupa nie naprawi sytuacji w tej czy innych diecezjach. Konieczne jest ograniczenie biskupiej władzy - mówi ksiądz profesor Andrzej Kobyliński. - Biskup jest monarchą absolutnym swojej diecezji - podkreśla. - Może dochodzić do nie wiadomo jakich nieprawości. Ten obecny system władzy kościelnej sprawia, że nie są możliwe jakiekolwiek kroki naprawcze - dodaje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS