Księża w sojuszu z politykami PiS. "Przeciętny katolik w Polsce nie jest tak głupi"

Źródło:
Fakty TVN
Księża w sojuszu z politykami PiS. "Przeciętny katolik w Polsce nie jest tak głupi"
Księża w sojuszu z politykami PiS. "Przeciętny katolik w Polsce nie jest tak głupi"
Renata Kijowska/Fakty TVN
Księża w sojuszu z politykami PiS. "Przeciętny katolik w Polsce nie jest tak głupi"Renata Kijowska/Fakty TVN

Kartonowe czeki dla proboszczów, później podziękowania dla polityków i wsparcie w kampanii. Sojusz z tą władzą opłaca się Kościołowi. Bo opozycja chce świeckiego państwa, likwidacji Funduszu Kościelnego i religii w salkach katechetycznych.  

To niby zwykłe przedwyborcze spotkanie. Oprócz przedstawicielek PiS są na nim proboszczowie i promesy, czyli kartonowe obietnice przekazania pieniędzy. Dużo obietnic i dużo pieniędzy. Beata Szydło tłumaczy hojność tuż przed wyborami. - Nowy program na dofinansowanie remontów. To są po prostu nasze kościoły, piękne kościółki drewniane - wyjaśnia eurodeputowana PiS. - Korumpowanie księży za pomocą pieniędzy. Nie dalej jak w ostatnią niedzielę w Raszynie kolejna promesa na 500 tysięcy złotych wręczona proboszczowi. On uradowany, uchachany - mówi ojciec Paweł Gużyński, dominikanin, współtwórca projektu "Kościół wolny od polityki".

- Miejsce, które powinno służyć modlitwie, wykorzystywane do prowadzenia kampanii wyborczej - zauważa Andrzej Zawistowski, radny gminy Raszyn. Kandydaci PiS na posłów zostali uznani za cudotwórców po "załatwieniu" pieniędzy na złocenie ołtarza w pomorskiej parafii. "Trzeba było kogoś, kto by wprowadził chromego do wody, aby został uzdrowiony. Taką osobę mieliśmy w osobie posła Kazimierza Smolińskiego i byłego burmistrza Pelplina Patryka Demskiego! Gdy PiS wygra wybory, to i w przyszłości będą kolejne dotacje na dach kościoła" - informuje parafia.

Z internetowego wpisu zniknęły nazwiska, ale w ogłoszeniach parafialnych dalej czytamy, że poseł - jak wygra - jeszcze coś załatwi. Proboszcz podaje numer listy. - Kościół się zaangażował i to bezpośrednio, fizycznie, można powiedzieć, w kampanię na rzecz PiS-u, chociaż, oczywiście, gestem Piłata umywa ręce - zauważa Adam Szostkiewicz, dziennikarz "Polityki".

Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwa
Hołownia: doprowadzimy wreszcie do rozdziału Kościoła od państwaTVN24

Słowa a rzeczywistość

Wcześniej Episkopat mówił o konieczności zachowania dystansu wobec partii politycznych, bo Kościół nie jest po stronie prawicy czy lewicy, ale Ewangelii. Uczestnicy projektu "Kościół wolny od polityki" zauważyli coś odwrotnego. Rejestrowali, ujawniali i zgłaszali biskupom przypadki sojuszu Kościoła z władzą. W tym samym czasie rada przy Episkopacie opublikowała "Vademecum wyborcze katolika" . Nie wskazała numeru list, ale dała do zrozumienia, na kogo zaleca głosować. - Przeciętny katolik w Polsce nie jest tak głupi, jak się może niektórym wydaje. Jeżeli słyszy z jednej strony głos biskupów, a z drugiej strony w swojej parafii spotyka banery albo polityka na ambonie, to on nie jest tak głupi, żeby nie wiedzieć, że tutaj jest jakaś lewizna, jakiś przekręt, że coś jest nie tak - alarmuje ojciec Paweł Gużyński.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jak powinni głosować katolicy? Episkopat opublikował vademecum. "Ten dokument zrobi dużo szkody"

Trzy główne opozycyjne komitety wyborcze bardziej lub mniej radykalnie mówią o rozdziale Kościoła od państwa. Wszystkie postulują likwidację Funduszu Kościelnego i zmiany w organizacji lekcji religii. W niedzielę odbędą się wybory. W tym dniu obchodzony będzie także Dzień Papieski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS