Na tle różnych innych rankingów ten można uznać za listę marzeń pacjentów onkologicznych. Onkofundacja Alivia w ankiecie zapytała pacjentów, gdzie leczyć się kompleksowo, skutecznie, a do tego z szacunkiem i empatią, co przy walce z rakiem jest równie ważne jak terapia czy leki.
Radomskie Centrum Onkologii - według rankingu Onkofundacji Alivia - to najlepsze miejsce do leczenia raka w Polsce. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Szpital Kliniczny w Katowicach, a na trzecim - Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie. Ocenianych było ponad 100 placówek w całej Polsce przez 35 tysięcy pacjentów.
- Jesteśmy relatywnie małym ośrodkiem, przez co zapewniamy dla pacjenta dużą kameralność przy jednoczesnym zapewnieniu całkowitej kompleksowości leczenia - mówi Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii.
Pacjent w Radomskim Centrum Onkologicznym dostanie i immunoterapię, i chemioterapię, i radioterapię, i może być zoperowany. Doceniają to pacjenci, ale jak ich pytamy, dlaczego ten szpital jest dobry, to w pierwszej kolejności mówią o czymś zupełnie innym.
- Pielęgniarki bardzo miłe, sympatyczne - zaznacza jedna z pacjentek. - Jesteśmy traktowani jak osoby bliskie - dodaje kolejna pacjentka. - Czyściutko jest, obiady są estetyczne w pudełeczkach - mówi następna z pacjentek.
Zapytaliśmy też o szpital w Katowicach, który w rankingu jest na miejscu drugim, i odpowiedzi są podobne. - Jest uśmiech, wyrozumiałość dla każdego pacjenta. Bardzo są panie przyjazne - przyznaje jedna z pacjentek.
Chorzy nie oceniali decyzji terapeutycznych
Pacjent dotknięty chorobą nowotworową oczekuje - oprócz sprawnej i skutecznej opieki medycznej - także po prostu dobrego i pełnego szacunku i empatii traktowania. Dlatego Onkofundacja Alivia w ankiecie poprosiła pacjentów, aby ocenili przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizację leczenia i ogólną opiekę.
Chorzy nie oceniali natomiast decyzji terapeutycznych podejmowanych przez lekarzy. - Pacjent najczęściej nie ma wiedzy w tym zakresie. Dlatego my pytamy o odczucia pacjenta. Ważne są dla nas odczucia pacjenta i satysfakcja pacjenta - wyjaśnia Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.
ZOBACZ TEŻ: Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji
Odczucia i satysfakcja pacjenta są równie ważne w procesie terapeutycznym, co podawane leki. Chory odczuwający komfort, pozytywnie myślący, chcący żyć, szybciej wraca do zdrowia. Dlatego pacjenci cenią sobie te placówki, w których po prostu są szanowani, nie błąkają się po szpitalu, mogą szybko uzyskać informacje w recepcji i telefonicznie. Co najważniejsze, dzięki dobrej organizacji pracy nie tracą sił oraz czasu na czekanie godzinami na badania i rozpoczęcie leczenia.
- Wychodzący pacjent z uśmiechem, mimo tak trudnego procesu leczenia onkologicznego, to jest chyba największe zasłużone dobro, które może spotkać medyka - uważa Renata Wachowicz, dyrektorka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Sum w Katowicach.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN