Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu

Źródło:
Fakty TVN
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ocenili sposób leczenia, komfort czy ogólną opiekę. Opublikowano ranking najlepszych szpitali onkologicznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Na tle różnych innych rankingów ten można uznać za listę marzeń pacjentów onkologicznych. Onkofundacja Alivia w ankiecie zapytała pacjentów, gdzie leczyć się kompleksowo, skutecznie, a do tego z szacunkiem i empatią, co przy walce z rakiem jest równie ważne jak terapia czy leki.

Radomskie Centrum Onkologii - według rankingu Onkofundacji Alivia - to najlepsze miejsce do leczenia raka w Polsce. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Szpital Kliniczny w Katowicach, a na trzecim - Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie. Ocenianych było ponad 100 placówek w całej Polsce przez 35 tysięcy pacjentów. 

- Jesteśmy relatywnie małym ośrodkiem, przez co zapewniamy dla pacjenta dużą kameralność przy jednoczesnym zapewnieniu całkowitej kompleksowości leczenia - mówi Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. 

Pacjent w Radomskim Centrum Onkologicznym dostanie i immunoterapię, i chemioterapię, i radioterapię, i może być zoperowany. Doceniają to pacjenci, ale jak ich pytamy, dlaczego ten szpital jest dobry, to w pierwszej kolejności mówią o czymś zupełnie innym. 

- Pielęgniarki bardzo miłe, sympatyczne - zaznacza jedna z pacjentek. - Jesteśmy traktowani jak osoby bliskie - dodaje kolejna pacjentka. - Czyściutko jest, obiady są estetyczne w pudełeczkach - mówi następna z pacjentek. 

CZYTAJ TEŻ: Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Zapytaliśmy też o szpital w Katowicach, który w rankingu jest na miejscu drugim, i odpowiedzi są podobne. - Jest uśmiech, wyrozumiałość dla każdego pacjenta. Bardzo są panie przyjazne - przyznaje jedna z pacjentek. 

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy
Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocyMarek Nowicki/Fakty TVN

Chorzy nie oceniali decyzji terapeutycznych

Pacjent dotknięty chorobą nowotworową oczekuje - oprócz sprawnej i skutecznej opieki medycznej - także po prostu dobrego i pełnego szacunku i empatii traktowania. Dlatego Onkofundacja Alivia w ankiecie poprosiła pacjentów, aby ocenili przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizację leczenia i ogólną opiekę.

Chorzy nie oceniali natomiast decyzji terapeutycznych podejmowanych przez lekarzy. - Pacjent najczęściej nie ma wiedzy w tym zakresie. Dlatego my pytamy o odczucia pacjenta. Ważne są dla nas odczucia pacjenta i satysfakcja pacjenta - wyjaśnia Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

ZOBACZ TEŻ: Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Odczucia i satysfakcja pacjenta są równie ważne w procesie terapeutycznym, co podawane leki. Chory odczuwający komfort, pozytywnie myślący, chcący żyć, szybciej wraca do zdrowia. Dlatego pacjenci cenią sobie te placówki, w których po prostu są szanowani, nie błąkają się po szpitalu, mogą szybko uzyskać informacje w recepcji i telefonicznie. Co najważniejsze, dzięki dobrej organizacji pracy nie tracą sił oraz czasu na czekanie godzinami na badania i rozpoczęcie leczenia. 

- Wychodzący pacjent z uśmiechem, mimo tak trudnego procesu leczenia onkologicznego, to jest chyba największe zasłużone dobro, które może spotkać medyka - uważa Renata Wachowicz, dyrektorka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Sum w Katowicach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS