Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Źródło:
Fakty TVN
Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji
Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji
Marek Nowicki/Fakty TVN
Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacjiMarek Nowicki/Fakty TVN

Pojawia się nadzieja dla osób korzystających z respiratora, które mogłyby bez bez niego żyć, ale wydaje im się, że to niemożliwe. Pani Zofia też tak myślała, ale się zawzięła, a jej życie wygląda już zupełnie inaczej. Podobnie jest w przypadku pani Danuty. To wszystko dzięki pomocy lekarzy, rehabilitantów i psychoterapeutów.

Pani Zofia Ronnekvist-Krawczyk ma 72 lata i w zeszłym roku przeszła ciężką operację usunięcia wielkiego tętniaka aorty brzusznej. Po operacji było z nią tak źle, że lekarze musieli podłączyć ją do respiratora, który za nią oddychał. Nic nie wskazywało na to, że miałaby być od niego kiedykolwiek odpięta. Jednak się nie poddała.

- Co to za życie na odległość rury. (...) Uświadomiłam sobie, że ja chyba nie chcę żyć i zrobię wszystko, żeby nie żyć na odległość tej rury - mówi pani Zofia.

ZOBACZ TEŻ: Nawet umiarkowany wysiłek fizyczny wydłuża życie - przekonują kardiolodzy

Dzięki pomocy lekarzy i rehabilitantów z Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Konstancinie-Jeziornie pani Zofia dopięła swego - została odpięta od respiratora i wróciła do domu.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci
Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierciMarek Nowicki/Fakty TVN

Brakuje oddziałów rehabilitacji na NFZ

Podobnie było z panią Danutą Dzwonkowską, która cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. - Przeżycie niesamowite. Do domu weszłam, usiadłam i popłakałam się z radości, że jestem w domu - wyznaje.

I tutaj wszystko było możliwe dzięki wsparciu psychoterapeutów z Ośrodka Wentylacji Respiratorem "Konstancja" pod Warszawą. - W ostatnim roku udało nam się wypisać 19 chorych spośród 58, których tu mamy stacjonarnie na co dzień - informuje Bartosz Sadownik, anestezjolog z podwarszawskiego ośrodka.

To bardzo dobry wynik. - W wielu innych ośrodkach tak naprawdę nie myśli się o tym, żeby próbować bardziej usprawniać pacjentów i podejmować próby odzwyczajenia od respiratora, więc to uważamy za taki nasz bardzo duży sukces - mówi Tomasz Kupczyk z Ośrodka "Konstancja".

CZYTAJ TEŻ: Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

W kraju mamy ponad 12 tysięcy chorych wentylowanych mechanicznie w domach, szpitalach i różnego rodzaju ośrodkach. Kilka procent z tej wielkiej grupy miałoby szansę na życie bez respiratora, gdyby byli aktywnie rehabilitowani, tak jak pani Zofia czy pani Danuta, ale nie ma na to pieniędzy.

- Właściwie nie ma dla takich chorych refundowanych oddziałów rehabilitacji. My nie mamy gdzie tych chorych przekazywać na intensywną rehabilitację - zwraca uwagę dr Karina Stefańska-Wronka, wielkopolska konsultantka ds. anestezjologii i intensywnej terapii.

Pacjent pod respiratorem niepoddawany rehabilitacji potrafi w ciągu jednego tygodnia stracić kilogram mięśni.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania nabiera tempa, chociaż jeszcze nieoficjalnie. Najnowszy sondaż prezydencki pokazuje, że niezdecydowanych wyborców jest aż ponad 15 procent i wśród tych niezdecydowanych jest sporo rozczarowanych kobiet.

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Sondaż prezydencki: coraz więcej kobiet w grupie niezdecydowanych wyborców. "To jest żółta kartka"

Źródło:
Fakty TVN

W Los Angeles wciąż szaleją pożary. Ci, których domy nie spłonęły, pomagają tym, którzy zostali bez niczego. W akcjach pomocy biorą udział Polacy, organizują zbiórki i przekazują dary.

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

W pożarach stracili dorobek swojego życia, ale nie zostali bez pomocy. Polacy mobilizują się dla rodaków

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Polska jest bezpieczna - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Warszawie Mark Brzezinski. Wspominał, że kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, w pewnym momencie było w Polsce 13,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich. Jak powiedział, "Rosjanie trzymają się z dala od Polski". - To jest olbrzymi sukces - ocenił.

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Ambasador Brzezinski: Polska podjęła ryzyko

Źródło:
TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Już za tydzień Donald Trump ponownie zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych. W tym świetle niebywale istotne są wszystkie wypowiedzi jednego z jego najbliższych stronników. Elon Musk, najbogatszy człowiek świata, tym razem obiera za cel nie konkretne europejska państwa, ale cały kontynent. 

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

"Musk i Putin próbują zmieść międzynarodowy ład". Miliarder przejął slogan węgierskiej prezydencji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln