Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu

Źródło:
Fakty TVN
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Pacjenci wskazali najlepsze szpitale onkologiczne. Cenią sobie bardzo empatię personelu
Marek Nowicki/Fakty TVN
Ocenili sposób leczenia, komfort czy ogólną opiekę. Opublikowano ranking najlepszych szpitali onkologicznychMarek Nowicki/Fakty TVN

Na tle różnych innych rankingów ten można uznać za listę marzeń pacjentów onkologicznych. Onkofundacja Alivia w ankiecie zapytała pacjentów, gdzie leczyć się kompleksowo, skutecznie, a do tego z szacunkiem i empatią, co przy walce z rakiem jest równie ważne jak terapia czy leki.

Radomskie Centrum Onkologii - według rankingu Onkofundacji Alivia - to najlepsze miejsce do leczenia raka w Polsce. Na drugim miejscu w rankingu znalazł się Szpital Kliniczny w Katowicach, a na trzecim - Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie. Ocenianych było ponad 100 placówek w całej Polsce przez 35 tysięcy pacjentów. 

- Jesteśmy relatywnie małym ośrodkiem, przez co zapewniamy dla pacjenta dużą kameralność przy jednoczesnym zapewnieniu całkowitej kompleksowości leczenia - mówi Maciej Chwaliński, dyrektor medyczny Radomskiego Centrum Onkologii. 

Pacjent w Radomskim Centrum Onkologicznym dostanie i immunoterapię, i chemioterapię, i radioterapię, i może być zoperowany. Doceniają to pacjenci, ale jak ich pytamy, dlaczego ten szpital jest dobry, to w pierwszej kolejności mówią o czymś zupełnie innym. 

- Pielęgniarki bardzo miłe, sympatyczne - zaznacza jedna z pacjentek. - Jesteśmy traktowani jak osoby bliskie - dodaje kolejna pacjentka. - Czyściutko jest, obiady są estetyczne w pudełeczkach - mówi następna z pacjentek. 

CZYTAJ TEŻ: Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Zapytaliśmy też o szpital w Katowicach, który w rankingu jest na miejscu drugim, i odpowiedzi są podobne. - Jest uśmiech, wyrozumiałość dla każdego pacjenta. Bardzo są panie przyjazne - przyznaje jedna z pacjentek. 

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy
Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocyMarek Nowicki/Fakty TVN

Chorzy nie oceniali decyzji terapeutycznych

Pacjent dotknięty chorobą nowotworową oczekuje - oprócz sprawnej i skutecznej opieki medycznej - także po prostu dobrego i pełnego szacunku i empatii traktowania. Dlatego Onkofundacja Alivia w ankiecie poprosiła pacjentów, aby ocenili przestrzeganie praw pacjenta, sposób leczenia, komfort, organizację leczenia i ogólną opiekę.

Chorzy nie oceniali natomiast decyzji terapeutycznych podejmowanych przez lekarzy. - Pacjent najczęściej nie ma wiedzy w tym zakresie. Dlatego my pytamy o odczucia pacjenta. Ważne są dla nas odczucia pacjenta i satysfakcja pacjenta - wyjaśnia Joanna Frątczak-Kazana z Onkofundacji Alivia.

ZOBACZ TEŻ: Panie Zofia i Danuta cieszą się z życia bez respiratora. To wszystko dzięki pomocy lekarzy i rehabilitacji

Odczucia i satysfakcja pacjenta są równie ważne w procesie terapeutycznym, co podawane leki. Chory odczuwający komfort, pozytywnie myślący, chcący żyć, szybciej wraca do zdrowia. Dlatego pacjenci cenią sobie te placówki, w których po prostu są szanowani, nie błąkają się po szpitalu, mogą szybko uzyskać informacje w recepcji i telefonicznie. Co najważniejsze, dzięki dobrej organizacji pracy nie tracą sił oraz czasu na czekanie godzinami na badania i rozpoczęcie leczenia. 

- Wychodzący pacjent z uśmiechem, mimo tak trudnego procesu leczenia onkologicznego, to jest chyba największe zasłużone dobro, które może spotkać medyka - uważa Renata Wachowicz, dyrektorka Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Sum w Katowicach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS