Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i Radomia

24.04.2019 | Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i Radomia
24.04.2019 | Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i Radomia
Dariusz Prosiecki | Fakty TVN
24.04.2019 | Jak odciążyć Okęcie? Pomysł CPK ma kolejnego krytyka, wraca kwestia Modlina i RadomiaDariusz Prosiecki | Fakty TVN

To kolejny, bardzo stanowczy głos w dyskusji nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiosna Roberta Biedronia jest na "nie". Jej zdaniem, to pomnik władzy PiS i miliardy wyrzucone w błoto. W ocenie Biedronia, lepiej rozwijać istniejące już lotniska w Modlinie i Radomiu. Lotnisko w Modlinie póki co, dobrze sobie radzi. W ogóle nie poradziło sobie lotnisko w Radomiu, ale ono ma dostać drugą szansę.

To kolejny głos polityczny w dyskusji o planach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - tym razem na "nie".

- Po co nam lotnisko za 35 miliardów, jak mamy puste lotniska w Radomiu, w Łodzi, czy w wielu innych miejscowościach w tym regionie. To jest jakiś kompletny absurd - uważa Robert Biedroń, lider partii Wiosna.

Robert Biedroń przekonuje, że zamiast budowy ogromnego portu lotniczego miedzy Łodzią a Warszawą, warto doinwestować dwa już istniejące lotniska w okolicach stolicy - w Radomiu i w Modlinie. To właśnie te porty miałyby przejąć część pasażerów z warszawskiego lotniska Chopina. Największe w Polsce lotnisko ma już ograniczone możliwości rozwoju. W 2018 roku obsłużyło blisko 18 milionów pasażerów.

Okęcie zapchane

- Sama przepustowość terminali nie jest do końca obliczona, ale szacuje się, że jest to to około 20-21 milionów. Najdalej za dwa-trzy lata tę granicę osiągniemy. Także zakorkowanie i pękanie w szwach tego lotniska jest w zasadzie pewne - mówi Michał Leman, ekspert ds. lotnictwa.

Dlatego rząd przekonuje, że budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego jest konieczna. Jego powstanie nie oznacza, że Radom czy Modlin znikną z lotniczej mapy Polski.

Już teraz port w Modlinie rocznie obsługuje około trzech milionów pasażerów, a będzie ich więcej. Biuro podróży TUI uruchomiło właśnie z Modlina loty czarterowe do Tunezji i Turcji, a wkrótce także uruchomi z Modlina loty do Albanii. Modlin liczy na przejecie kolejnych czarterów z lotniska Chopina

- Na pewno Chopin powinien współpracować bliżej z Modlinem, bo tam już funkcjonuje infrastruktura, którą można wykorzystać - ocenia Eryk Kłopotowski, ekspert ds. lotnictwa.

Druga szansa dla Radomia

Do konkurencji z Modlinem stanął też Radom. Ten uruchomiony kilka lat temu port lotniczy praktycznie stał pusty. W styczniu został zamknięty. Planowany jest jego gruntowny remont. Za dwa lata mają stąd wystartować pierwsze rejsy czarterowe.

- Podpisaliśmy list intencyjny z biurem Itaka, które dostrzegło duży potencjał tego lotniska. Będziemy współpracować z Itaką jako z partnerem strategicznym - mówi Piotr Rudzki z biura prasowego Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", które jest właścicielem portu lotniczego w Radomiu.

Docelowo Radom, który ma polityczne wsparcie, ma być lotniskiem czarterowym. Pieniądze na jego rozbudowę wyłoży Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Na początek ponad czterysta milionów złotych. Na takie wsparcie nie mógł liczyć Modlin.

- Radom ma po prostu większe szanse istnienia i funkcjonowania po zbudowaniu CPK i to też było brane pod uwagę - mówi Piotr Rudzki.

Według rządowych planów, Centralny Port Komunikacyjny ma powstać za dziewięć lat. Docelowo ma obsługiwać około 100 milionów pasażerów rocznie.

Autor: Dariusz Prosiecki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS