Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN
Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię
Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię
Renata Kijowska/Fakty TVN
Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilięRenata Kijowska/Fakty TVN

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Dzięki podawanemu profilaktycznie, dożylnie, czynnikowi krzepnięcia krwi chorym na hemofilię dzieciom nie grożą bardzo niebezpieczne wylewy - na przykład do stawów - które prowadzić mogą do niepełnosprawności. Za kilkanaście dni życie dziesięcioletniego Piotra, trzyletniego Wojtka i wielu innych dzieci będzie lepsze, bo rząd będzie refundował mniej inwazyjnie podawany lek.

- To szukanie żył może być ciężkie, a tak wystarczy złapać skórkę, podskórnie podać ten czynnik i już dziecko jest w jakiś sposób zabezpieczone. Do tego poziomu tych 15 procent - wskazuje pani Monika Gruszka, mama Piotrka.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dźwięki i migoczące światło mogą pomóc chorym na alzheimera

Dotąd ta nowoczesna i bardzo kosztowna terapia była niedostępna dla większości potrzebujących. Teraz skorzysta z niej około setki dzieci, a płacić ma za nią państwo. Lek znalazł się na nowej liście leków refundowanych.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"
Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"Magda Łucyan/Fakty TVN

Na czym polega terapia Hemlibrą?

Terapia polega na podaniu do organizmu pacjenta przeciwciała, które naśladuje działanie czynnika krzepnięcia, którego pacjentowi brakuje. - Da szansę na poprawę komfortu leczenia najmłodszych dzieci i u tych dzieci, które mają zły dostęp żylny - informuje Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. - Będzie o tyle ułatwienie, że nie tylko ja już będę mogła podać mu ten czynnik, ale na przykład tata, który nie podaje dożylnie, bo się boi - zwraca uwagę mama Piotrka.

ZOBACZ TEŻ: Przełomowa operacja chirurgii małoinwazyjnej w Warszawie. To lepszy sposób na leczenie jaskry

Doktor Tomasz Ociepa, hematolog, cieszy się, że będzie miał większy wybór tego, jakie leczenie zastosować. Na Hemlibrę czeka już dwoje jego małych pacjentów. - Pozwala podawać ten lek rzadko, rzadziej niż czynnik krzepnięcia, co 7, 14, a nierzadko co 28 dni. (...) To jest absolutnie coś, na co czekaliśmy wiele, wiele lat - podkreśla lekarz.

Jednak dożylnie podawany czynnik krzepnięcia krwi i tak trzeba mieć przy sobie, na przykład w razie wypadku. Stosowanie obu sposobów profilaktyki to wyższy poziom leczenia. - W 2008 roku rozpoczęcie programu profilaktycznego dla dzieci chorych na hemofilię zmieniło życie z hemofilią dla dzieci. Teraz robimy kolejny ważny krok w normalizację życia z hemofilią - zaznacza prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS