Najnowsze badania wskazują, że ksylitol może przyczyniać się do zawału serca i udaru

Źródło:
Fakty TVN
Najnowsze badania wskazują, że ksylitol może przyczyniać się do zawału serca i udaru
Najnowsze badania wskazują, że ksylitol może przyczyniać się do zawału serca i udaru
Marek Nowicki/Fakty TVN
Najnowsze badania wskazują, że ksylitol może przyczyniać się do zawału serca i udaruMarek Nowicki/Fakty TVN

W European Heart Journal zostały opublikowane amerykańskie wyniki badań wskazujące, że ksylitol zwiększa ryzyko udarów i zawałów serca. Słodzik jest dodawany między innymi do napojów gazowanych, gum do żucia i past do zębów. To już kolejne negatywne doniesienie na temat słodzików tak bardzo popularnych i modnych, bo zastępujących cukier. Aspartam jest od zeszłego roku na liście WHO produktów mogących powodować raka. 

Ksylitol i cukier na oko są nie do odróżnienia. O cukrze jednak było wiadomo od dawna, że jest niezdrowy, ale teraz okazuje się, że ksylitol również. - Ja cierpię na cukrzycę typu drugiego i cukru jako takiego nie używam, a do tej pory faktycznie korzystałem z ksylitolu - przyznaję pan Jarosław.  O tym, że ksylitol jest niezdrowy, wiemy z badań opublikowanych w European Heart Journal, a więc z bardzo cenionym kardiologicznym piśmie. - Tam, żeby praca była opublikowana, musi być sprawdzona od strony wiarygodności naukowej, ale także rzetelności zbierania danych. Ona nie może pozostać bez oddźwięku, bez analizy, bez komentarza - zapewnia prof. Maciej Grabowski z Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

CZYTAJ ROWNIEŻ: WHO: chcesz schudnąć? Odstaw słodziki, nie dają żadnych trwałych korzyści

Są dowody na to, że ksylitol może przyczyniać się do zawałów serca i udarów. Była na to narażona jedna trzecia badanych z najwyższym poziomem ksylitolu. - Jest pewna tendencja do nadkrzepliwości, jest pewna tendencja do sklejania się płytek krwi i w tym mechanizmie do tworzenia zatorów w tętnicach mózgowych czy to tętnicach serca - wyjaśnia prof. Maciej Grabowski.

Dietetyczka o aspartamie
Dietetyczka o aspartamieTVN24 BiS

Na co zamienić ksylitol?

Eksperci podkreślają, by taki zator w tętnicach się zrobił, trzeba ksylitolu lub erytrolu sporo systematycznie przyjmować. Średnia bezpieczna granica to maksymalnie trzy łyżki dziennie. Nie mamy jednak nad tym pełnej kontroli, bo ksylitol występuje też w pastach do zębów, gumach do żucia i innych produktach.

- 30 gramów ksylitolu to jest taka ilość, którą maksymalnie możemy stosować w ciągu dnia, żeby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia zawału czy też udaru, biorąc pod uwagę, że ksylitol zwiększa krzepliwość krwi - wyjaśnia dietetyczka kliniczna Aneta Łańcuchowska.

ZOBACZ TEŻ: WHO o związku aspartamu z rakiem. Ile napojów ze słodzikiem możemy wypić?

Na co zamienić ksylitol? Na pewno nie na aspartam, który Światowa Organizacja Zdrowia już w zeszłym roku wpisała na listę substancji prawdopodobnie rakotwórczych. Jeszcze gorszym rozwiązaniem byłby powrót do cukru. A więc na co?

- Polecałbym wybierać zawsze wodę mineralną ze względu na to, że jest ona dla nas zdrowa i nawadnia nas w najlepszy sposób - radzi trener personalny Damian Błoński. A dla tych, co jednak muszą posłodzić, porada jedyna i uniwersalna: najlepiej - jak zwykle we wszystkim - zachowywać umiar. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS