"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą

Źródło:
Fakty TVN
"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą
"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będą
Dominika Ziółkowska/Fakty TVN
"Niż genueński jest niezmordowany". Ulewy jeszcze będąDominika Ziółkowska/Fakty TVN

Kiedy przestanie padać? Kiedy woda opadnie? Niestety, jeszcze to potrwa. Nie tylko ulewy, ale także wichury. Narzekaliśmy na upały i suszę - to już ich nie ma. Meteorolodzy mówią: obyśmy dali radę do wtorku.

To, co się dzieje, to jeszcze nie koniec. - Niż genueński jest niezmordowany, podrzuci nam jeszcze jedną porcję opadów deszczu - zapowiada Arleta Uton-Pyziołek, meteorolog tvnmeteo.pl.

Pogoda wciąż jest i będzie niespokojna. Nie tylko na południu kraju. W sobotę pod Radomiem przeszła trąba powietrzna.

- W powietrzu tak kręciło i tam upadło koło mnie. (...) Normalnie myślałam, że zawału dostanę - relacjonuje pani Helena, mieszkanka Wierzchowin.

Tam żywioł uszkodził 25 budynków, w tym pięć domów. - Zrobił się szum w ciągu dwóch minut. No, zmiotło - mówi pani Longina, mieszkanka Wierzchowin.

Na zalewanych terenach wieje silny wiatr

- Pogodowy matrix. Takie mocne uderzenie na koniec lata. To są zjawiska lokalne, bardzo trudno je zaprognozować, niemniej potrafią być niszczycielskie - podkreśla doktor Joanna Remiszewska-Michalak, fizyczka atmosfery z Rady Klimatycznej przy UN Global Compact Network Poland.

ZOBACZ TEŻ: Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"
Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W sobotę było przynajmniej pięć trąb powietrznych. W niedzielę mogły występować jeszcze na Opolszczyźnie i Śląsku. Dodatkowo na zalewanych terenach wieje silny wiatr.

- To w porównaniu z nasiąkniętą glebą może powodować jeszcze większe problemy, na przykład zerwane linie energetyczne, połamane drzewa i to może być taka kumulacja niebezpieczeństw - ocenia Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Na południu rozpacz spowodowana tym, co już się stało, miesza się ze strachem przed tym, co będzie.

"Będziemy mieli powtórkę z nocy"

- Za chwilę zbiornik prawdopodobnie puści z góry i będziemy mieli znowu powtórkę z nocy - mówi mieszkaniec Ustronia Dariusz Morel.

Jeszcze kilka dni temu mówiliśmy o upałach, suszy i rekordowo niskim poziomie Wisły, dziś ostrzegamy przed gwałtowną pogodą i jej skutkami.

Ostrzeżenia meteorologiczneIMGW

Powyżej mapa pokazująca ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu i burzami.

Stan rzekIMGW

Powyżej mapa, gdzie widać rzeki, które przekroczyły stany alarmowe i ostrzegawcze.

W Kotlinie Kłodzkiej i na Opolszczyźnie spadło tyle deszczu ile zwykle przez pół roku. Ulewy także we Wrocławiu. Poziom wody w Odrze już jest wysoki, choć fala powodziowa jeszcze tam nie dotarła.

- Te czarne, gęste chmury które są, wiszą nad nami, oczywiście, jak doleją ileś tej wody, będzie niebezpiecznie - mówi pani Jadwiga, mieszkanka Wrocławia.

Radar pokazuje, że front od niedzielnego wieczoru przez noc i cały poniedziałek będzie wciąż zahaczał o południowy-zachód kraju.

"Pamiętajmy, że woda będzie spływać"

- Spodziewamy się, że dopada jeszcze do 20-30 litrów wody na metr kwadratowy, ale wzdłuż grzbietów górskich sumy dobowe mogą jeszcze osiągnąć 50 litrów na metr kwadratowy - przekazuje Arleta Unton-Pyziołek.

Spokojnie - co też widać na radarze - zrobi się dopiero 17 września.

- Ale to nie oznacza, że sytuacja hydrologiczna, ta niebezpieczna, się kończy, pamiętajmy, że woda będzie spływać - zwraca uwagę Grzegorz Walijewski.

Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest na południowym-zachodzie Polski, ale uważać na pogodę powinniśmy wszyscy.

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Są w pościeli, w ubraniach, w obuwiu. I to już niemal norma, że niebezpiecznych chemikaliów blisko nas jest dużo, ale jak jest ich za dużo, to naprawdę mogą zaszkodzić. Ostatnia kontrola Inspekcji Handlowej pokazuje, że mamy się czym martwić.

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

To źle, że pościel "pachnie nowością". Pachną chemikalia. Czasem jest ich za dużo w produktach i szkodzą zdrowiu

Źródło:
Fakty TVN

Na oddziałach onkologicznych jest cała gama trudnych emocji. Jest strach, jest stres, są łzy i ból. Kiedy nagle i nieoczekiwanie pojawia się tam miłość - to jest to jak grom z jasnego nieba. Daje to nadzieję, bez której najlepsza terapia jest niewystarczająca.

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Leczenie onkologiczne jest codziennością wielu osób. Ważne jest mądre wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda nie pomaga powodzianom w osuszaniu domów. W południowo-zachodniej części kraju od kilku dni pada deszcz. To utrudnia i przedłuża proces osuszania mieszkań i lokali. Na zewnątrz robi się zimno, a wiele osób żyje w skrajnie trudnych warunkach.

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli Marcin Romanowski nie stawi się w prokuraturze, to oznaczałoby, że nie chce współpracować z wymiarem sprawiedliwości. Wtedy prokuratura będzie musiała ponowić ten wniosek aż do skutku - tak o działaniach wobec byłego wiceministra sprawiedliwości mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar. Wskazał też, "co może dać podstawę do ponownego zatrzymania" polityka Suwerennej Polski.

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Bodnar o tym, co "może dać podstawę do ponownego zatrzymania" Romanowskiego

Źródło:
TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS