Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"
Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Mieszkańcy zalewanych miejscowości przeżywają dramat. "Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Ogrom wody zalewającej miasta i wsie to przede wszystkim dramaty mieszańców. To historie zalanych domów i biznesów, w tym restauracji Nota Bene w Kłodzku. To ratowanie nie tylko budynków i sprzętów, ale też ratowanie życia - jak w przypadku rodziny z dziećmi, która utknęła w zalanym samochodzie. Brawurowa akcja strażaków uchroniła ją przed tragedią.

Mieszkańcy zalewanych miejscowości, w których nie przeprowadzono ewakuacji, z bliska patrzą na to, co woda robi z domostwami.

- Wczoraj było już trochę, ale dzisiaj rano już po prostu, niestety, nastąpił taki armagedon. Leje non stop, wszystko spływa, nie jesteśmy w stanie tej wody zatrzymać, wszystko się tutaj do domu dostaje przez kratki, także, ile możemy, tyle zabezpieczyliśmy - powiedziała Aneta Błachotnik-Matuszyk, mieszkanka Rzeczki.

W tym samym momencie inni mieszkańcy dolnośląskiej wsi o nazwie Rzeczka jeszcze próbowali ratować dobytek.

- Dwa dni było w miarę spokojnie, do opanowania, no a dzisiaj dało nam tutaj popalić. Sąsiedzi jadą po worki, będziemy obstawiać workami - zapowiedział pan Stanisław, mieszkaniec Rzeczki.

Pan Rafał rano wyjechał z domu w Jaszkowej Dolnej koło Kłodzka, a po powrocie kilka godzin później nie mógł się do niego dostać.

- Jak patrzyliśmy tutaj z góry, to wszystko jest zalane, cały dom jest pod wodą - powiedział Rafał Gaweł, mieszkaniec Jaszkowej Dolnej.

Zalana restauracja Nota Bene w Kłodzku

Z dramatycznym widokiem mierzą się też między innymi właściciele rodzinnej restauracji w Kłodzku. 14 września nasz reporter relacjonował wywożenie wyposażenia, wszystkiego, co udało się zmieścić w dziesięciu busach.

- Ratujemy, co możemy, dorobek naszego życia, wszyscy ludzie tu są dobrej woli, znajomi, i nam pomagają - mówiła w sobotę Agnieszka Błońska-Majdańska, właścicielka restauracji Nota Bene w Kłodzku.

Niestety, poziom wody był tak wysoki w niedzielę, że zalało budynek. - Wczoraj byłam pełna optymizmu i myślałam, że się skończy tylko podtopieniem. Niestety, poszło wszystko, nie mamy szans na nic - przekazała w niedzielę Agnieszka Błońska-Majdańska. - W nocy podjechaliśmy, już nas nie wpuścili, powiedzieli, że to grozi, oczywiście. No nic, no miałam nadzieję, że coś zostanie, ale nic nie zostanie - dodała.

ZOBACZ TEŻ: Woda wdarła się do miasta, runął posterunek policji. IMGW: tama została przerwana

Moment zawalenia się budynku
Moment zawalenia się budynkuTVN24

Rodzina uratowana przez strażaków

Nieprzespaną noc mają za sobą również mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej.

- Co mogłem, z piwnicy powynosiłem, samochody są na górze - powiedział mieszkaniec Bystrzycy Kłodzkiej. - Sytuacja jest ciężka, no i myśmy teraz worki z piaskiem ładowali - opisywał inny mieszkaniec miejscowości.

WOPR-owcy z Nysy wyciągali pasażerów samochodu. Utknęli w nim rodzice z czworgiem dzieci i dwoma psami. W ruch poszły skutery wodne. Rodzinę udało się uratować.

- Woda otaczała pojazd z każdej strony i strażacy nie byli w stanie pomimo świetnego sprzętu, którym dysponują, dotrzeć, dlatego że było to zbyt niebezpieczne dla ratowników biorących udział w akcji, nawet przy wykorzystaniu technik alpinistycznych, bo ten nurt był tam za mocny, a naszym ratownikom na skuterach udało się tam dotrzeć i bezpiecznie ewakuować rodzinę - przekazał Jarosław Białochwałek, prezes WOPR Nysa.

"Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby"

Mieszkańcy Międzyrzecza Dolnego w Śląskiem oceniają, że do ich wsi kulminacyjny moment fali powodziowej dotarł niedługo po północy.

- W ogóle żeśmy nie spali od godziny 12, dziecko zanieśliśmy do teściowej, dom wyżej, bo baliśmy się, że nam to wszystko zaleje - opowiedział Damian Kopeć, mieszkaniec Międzyrzecza Dolnego.

Dom pana Damiana nie ucierpiał tak bardzo jako domy jego sąsiadów. - Sąsiadom dalej powlewało się, jeden miał aż do sufitu wody, drugiemu to panele całe podniosło do góry, no, ogólnie była masakra po prostu - podsumował Damian Kopeć.

- Wpół do trzeciej nas ewakuowali z domu - poinformowała Elżbieta Piesch, mieszkanka Międzyrzecza Dolnego. - Wróciłam zobaczyć, jak jest - dodała. Zobaczyła, że parter jej domu został zalany.

W innym miejscu zalany został samochód, który rozwoził worki z piaskiem. - Nie dojechało, zostawił auto i poszedł sobie dom ratować właśnie - powiedziała Elżbieta Piesch.

O powtórce z 1997 roku napisał pan Jacek, autor nagrania, na którym widać jego dom rodzinny w Lądku Zdroju, niemal całkowicie zalany.

Powódź w CieszynieNagranie pana Jacka.Kontakt24

- W nocy mieliśmy jeszcze pół metra więcej wody, no i teraz próbujemy walczyć, za chwilę zbiornik prawdopodobnie puści z góry i będziemy mieli znowu powtórkę z nocy - mówi Dariusz Morel, mieszkaniec Ustronia.

- Co chwilę ktoś szuka drugiej osoby, swojego małżonka, albo rodziców, i to jest prawdziwy dramat, bo my mamy siebie, więc tutaj się nic nie stanie, pieniądze nie są ważne, my to odbudujemy, weźmiemy łopatę i damy radę - powiedziała Julia Madejska, córka właścicieli zalanej restauracji Nota Bene w Kłodzku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość kolejny dzień krytykuje rząd za sytuację powodzian. We wtorek Mariusz Błaszczak przekonywał, że brak zbiorników w Kotlinie Kłodzkiej to wina Niemców i "uleganie religii klimatycznej". Z kolei Anna Zalewska w 2019 roku, jako przedstawicielka koalicji rządzącej, zapewniała, że nie powstanie więcej zbiorników retencyjnych. Teraz oskarża o ich brak Komisję Europejską.

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Anna Zalewska w 2019 roku zgadzała się z tym, żeby nie budować więcej zbiorników, dziś oskarża Brukselę

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość znów uderza w rząd. Tym razem chodzi o powódź na południu Polski. Politycy PiS krytykują premiera Donalda Tuska, sugerując, że nie ostrzegał wystarczająco przed nadchodzącym żywiołem. Ponadto Mariusz Błaszczak krytykuje to, że nie powstało więcej zbiorników retencyjnych. Tymczasem to Marek Gróbarczyk, ówczesny minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, uznał w 2019 roku, że są "psu na budę".

PiS krytykuje rząd za brak zbiorników retencyjnych, ale to minister w ich rządzie uznał, że są "psu na budę"

PiS krytykuje rząd za brak zbiorników retencyjnych, ale to minister w ich rządzie uznał, że są "psu na budę"

Źródło:
Fakty TVN

Ogrom zniszczeń po przejściu powodzi w Stroniu Śląskim, Lądku-Zdroju i innych miejscowościach Doliny Białej Lądeckiej jest porażający. Dlatego pojawiają się głosy, że najbardziej potrzeba fachowców, którzy potrafią zarządzać sytuacją kryzysową.

Uzdrowiskowe miasta zamieniły się w ruinę, ale mieszkańcy się nie poddają. Liczą, że turyści wrócą

Uzdrowiskowe miasta zamieniły się w ruinę, ale mieszkańcy się nie poddają. Liczą, że turyści wrócą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mieszkańcy robią, co mogą, żeby uratować przed wielką wodą kolejne zagrożone tereny. W Nysie udało się opanować sytuację i wzmocnić uszkodzony wał. Burmistrz we wtorek w mediach społecznościowych napisał, że miasto jest uratowane, i podziękował mieszkańcom za pomoc. Teraz trwają akcje w kolejnych miastach - między innymi w Brzegu.

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Mieszkańcy miejscowości zagrożonych powodzią ruszyli budować zapory. W Nysie się udało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wśród miast, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi, są Kłodzko oraz Głuchołazy. - Jeżeli będzie pomoc z Unii lub od rządu, to w ciągu pięciu, sześciu lat będziemy w stanie zniwelować to, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Michał Piszko, burmistrz Kłodzka. Burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz opowiadał, że w niedzielę miasto zostało podzielone na dwie części.

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

"Pięć, sześć lat na zniwelowanie tego, co w ciągu pięciu, sześciu godzin zniszczyła woda"

Źródło:
TVN24

Powódź w Polsce doprowadziła do uruchomienia w niedzielę nad ranem suchego zbiornika Racibórz Dolny, który jest w stanie przyjąć do 185 milionów metrów sześciennych wód wezbraniowych Odry. Zbiornik ma chronić przed powodzią Wrocław, Opole, Kędzierzyn-Koźle oraz mniejsze miejscowości. O bezpieczeństwie miast tego regionu mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 starszy brygadier Karol Kierzkowski, rzecznik Komendanta Głównego PSP.

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Ten zbiornik ma ochronić przed powodzią Wrocław, Opole i Kędzierzyn-Koźle. Zaczął przejmować wodę z Odry

Źródło:
TVN24

Rząd w Berlinie wprowadził kontrole na wszystkich swoich granicach, żeby pokazać, że coś robi w kwestii migracji. Jednak sens tego ruchu kwestionują sąsiedzi Niemiec, którzy, tak jak choćby Francja, sami mają olbrzymi problem z nielegalną migracją. Ruch Berlina wywołuje pytania, czy narodowe egoizmy są w zjednoczonej Europie właściwą odpowiedzią na wspólne wyzwania.

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"

Sąsiedzi Niemiec kwestionują decyzję o kontrolach na granicy. "Nie mają sensu", "przestarzała metoda"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Potężne tajfuny przetoczyły się przez Chiny, Wietnam i Nigerię. Są liczne ofiary śmiertelne i zniszczenia. Jest zagrożenie katastrofą humanitarną.

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Gwałtowne ulewy i powodzie nie tylko w Europie. Ucierpiały Chiny, Birma i Nigeria

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS