Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi

28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi
28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersi
Marek Nowicki | Fakty TVN
28.12.2018 | Ważna zmiana dla setek tysięcy Polek. NFZ będzie refundował profilaktyczne usuwanie piersiMarek Nowicki | Fakty TVN

Na ten zabieg stać było niewiele kobiet, więc wiele żyło w strachu, badając się tak często, jak to możliwe. Teraz profilaktyczne usunięcie piersi pacjentkom z grupy poważnego ryzyka zachorowania na raka będzie finansował NFZ. To zabieg, który kilka lat temu przeszła Angelina Jolie.

Pani Monika Olbińska podpisuje ostatnie zgody na profilaktyczny zabieg usunięcia piersi. Wcześniej zgodziła się porozmawiać z "Faktami". Musi usunąć pierś, bo istnieje u niej podejrzenie nowotworu.

- Oczywiście ja się badałam. Samokontrola, badania, chodzenie na wizytę do ginekologa. Myślę, że choroba została wykryta na takim etapie, że jeszcze jest do wyleczenia - mówi pani Monika.

Teraz profilaktyczne zabiegi usunięcia piersi Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował wszystkim kobietom, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i 2. Nawet bez podejrzenia nowotworu. Udowodniono bowiem już dawno temu, że mutacje te mogą powodować raka.

- Osoby, w rodzinie u których wystąpiła ta zmiana, czyli guz piersi i które miały potwierdzone badania genetyczne, to są te osoby, które w pierwszej kolejności wydaje się są w kręgu zainteresowania - tłumaczy Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.

Oferta funduszu dotyczy niemal 300 tysięcy kobiet. Panie będą mogły od razu zażądać, aby w czasie tej samej operacji usunięcia piersi, chirurg im tę pierś zrekonstruował, czyli wszczepił implant. Tak jak pani Annie, która przyznaje, że dla niej to jest bardzo ważne.

"To musi być świadoma decyzja"

Zabiegowi profilaktycznego usunięcia piersi już kilka lat temu poddała się słynna aktorka Angelina Jolie. W Polsce profilaktycznie piersi usuwało niewiele kobiet, ponieważ zabieg nie był refundowany.

Pacjentki, nosicielki mutacji BRCA1 i 2, mogą też profilaktycznie poddać się operacji usunięcia jajników. Rozporządzenie w tej sprawie minister zdrowia wydał już kilka miesięcy temu.

Ponieważ są to zabiegi okaleczające, panie muszą być do nich długo przygotowywane.

- Zabieg obejmuje nie tylko wycięcie, ale również najpierw konsultację psychologa. To musi być świadoma decyzja kobiety. To musi być decyzja, która również odnosi się do całego życia - dodaje Zbigniew Król.

Onkolodzy liczą, że dzięki profilaktycznym zabiegom zmniejszy się w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jajników i piersi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS