Na ten zabieg stać było niewiele kobiet, więc wiele żyło w strachu, badając się tak często, jak to możliwe. Teraz profilaktyczne usunięcie piersi pacjentkom z grupy poważnego ryzyka zachorowania na raka będzie finansował NFZ. To zabieg, który kilka lat temu przeszła Angelina Jolie.
Pani Monika Olbińska podpisuje ostatnie zgody na profilaktyczny zabieg usunięcia piersi. Wcześniej zgodziła się porozmawiać z "Faktami". Musi usunąć pierś, bo istnieje u niej podejrzenie nowotworu.
- Oczywiście ja się badałam. Samokontrola, badania, chodzenie na wizytę do ginekologa. Myślę, że choroba została wykryta na takim etapie, że jeszcze jest do wyleczenia - mówi pani Monika.
Teraz profilaktyczne zabiegi usunięcia piersi Narodowy Fundusz Zdrowia będzie refundował wszystkim kobietom, które są nosicielkami mutacji genów BRCA1 i 2. Nawet bez podejrzenia nowotworu. Udowodniono bowiem już dawno temu, że mutacje te mogą powodować raka.
- Osoby, w rodzinie u których wystąpiła ta zmiana, czyli guz piersi i które miały potwierdzone badania genetyczne, to są te osoby, które w pierwszej kolejności wydaje się są w kręgu zainteresowania - tłumaczy Zbigniew Król, wiceminister zdrowia.
Oferta funduszu dotyczy niemal 300 tysięcy kobiet. Panie będą mogły od razu zażądać, aby w czasie tej samej operacji usunięcia piersi, chirurg im tę pierś zrekonstruował, czyli wszczepił implant. Tak jak pani Annie, która przyznaje, że dla niej to jest bardzo ważne.
"To musi być świadoma decyzja"
Zabiegowi profilaktycznego usunięcia piersi już kilka lat temu poddała się słynna aktorka Angelina Jolie. W Polsce profilaktycznie piersi usuwało niewiele kobiet, ponieważ zabieg nie był refundowany.
Pacjentki, nosicielki mutacji BRCA1 i 2, mogą też profilaktycznie poddać się operacji usunięcia jajników. Rozporządzenie w tej sprawie minister zdrowia wydał już kilka miesięcy temu.
Ponieważ są to zabiegi okaleczające, panie muszą być do nich długo przygotowywane.
- Zabieg obejmuje nie tylko wycięcie, ale również najpierw konsultację psychologa. To musi być świadoma decyzja kobiety. To musi być decyzja, która również odnosi się do całego życia - dodaje Zbigniew Król.
Onkolodzy liczą, że dzięki profilaktycznym zabiegom zmniejszy się w Polsce liczba zgonów spowodowanych rakiem jajników i piersi.
Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN