Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Źródło:
Fakty TVN
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Liderzy obozu rządzącego w piątek spotkali się nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w gabinecie marszałka Sejmu. Jak zgodnie przekonują, rozmowy miały dotyczyć spraw bieżących, ale także kwestii spornych.

W piątek odbyła się narada liderów koalicji rządzącej w gabinecie marszałka Sejmu. - Jesteśmy w trakcie realizacji naszego programu, umowy koalicyjnej. Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany - mówił przed spotkaniem Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej z Trzeciej Drogi. - Bardzo dobrze, że się spotykamy. Pan premier wrócił z zagranicy. Poinformuje nas o swoich rozmowach wszystkich. Koalicja działa, działała i świetnie działać będzie - zapewniał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, duża część dyskusji dotyczyła bieżących spraw, kwestii spornych i projektów ustaw, którymi mieliby zająć się posłowie w przyszłym tygodniu. Z uwagi na to, że każda z partii kładzie na stół różne pomysły, z którymi chciałaby wystartować jeszcze przed wyborami samorządowymi, to w sprawie ostatecznego harmonogramu prac żadna decyzja nie zapadła.

- Jest trochę spraw, które dzisiaj są elementem budzącym wewnętrzne przekonanie, że "ja pierwszy". Lewica mówi o mieszkaniach na wynajem. My chcielibyśmy, żeby ten projekt szedł pierwszy, inni mówią: zróbmy coś innego. To jest tak, że jesteśmy dziś w dialogu - wyjaśnia Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy.

Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki plan
Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki planTVN24

Bieżące tematy

Premier Donald Tusk nie chciał odpowiadać na pytania dotyczące spotkania i odsyłał do marszałka Sejmu. Jak przekazał Szymon Hołownia, spotkanie dotyczyło "tematów bieżących związanych z funkcjonowaniem koalicji". - Rozmawialiśmy o polityce zagranicznej po wizytach pana premiera i rozmawialiśmy o sytuacji rolników - poinformował Włodzimierz Czarzasty. Marszałek Sejmu odpowiedział jedynie, że spotkanie dotyczyło "tematów bieżących dotyczących funkcjonowania koalicji".

Jednym z tematów bieżących, o których wspominał Hołownia, są projekty uchwał i ustaw, które mają być gotowe na przyszłe posiedzenie Sejmu. Dotyczą między innymi uchwały o sędziach Trybunału Konstytucyjnego, czyli tak zwanych sędziach dublerach, oraz zmian w prawie aborcyjnym - projekty przygotowane przez trzy koalicyjne ugrupowania, w tym legalizacja aborcji do 12. tygodnia, powrót do przepisów sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz projekt o dekryminalizacji aborcji.

Zobacz także: "Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

- Plan wyjściowy jest taki, że wszystkie te projekty będą na tym posiedzeniu Sejmu - zapowiada marszałek Hołownia.

Włodzimierz Czarzasty, który jeszcze nie tak dawno zarzucał Szymonowi Hołowni, że blokuje prace nad projektami w sprawie aborcji, stwierdził, że na spotkaniu sprawy nie podnosił. - Czasami można to zrobić trzy dni później mądrze niż od razu głupio. Ja się opowiadam za tym drugim rozwiązaniem. Lepiej najpierw użyć rozumu, żeby zrobić to mądrze, niż potem używać rozumu, żeby się z tego tłumaczyć - mówił po spotkaniu Czarzasty.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść na kolejnym spotkaniu liderów na początku przyszłego tygodnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W spotkaniu z kandydatem na prezydenta i zarazem marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią wziął udział Witold K. To biznesmen powiązany z białoruskim oligarchą, na którym ciążą prokuratorskie zarzuty. Szymon Hołownia zapewnia, że nie miał wiedzy o przeszłości biznesmena, a jego ludzie za całą sytuację obwiniają służby.

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Kontrowersyjny gość na spotkaniu z Szymonem Hołownią. "Służby nie przedstawiały żadnych informacji"

Źródło:
Fakty TVN

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen stwierdził w wywiadzie internetowym, że w jego "idealnym świecie studia są płatne". Jako przykład podał uniwersytety w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, gdzie jego zdaniem poziom edukacji wygląda znacznie lepiej niż w Polsce. Na odpowiedź nie musiał długo czekać - politycy z każdej strony sceny politycznej nie zostawili na tym pomyśle suchej nitki.

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Sławomir Mentzen: w moim idealnym świecie studia są płatne. Kontrkandydaci odpowiadają na te słowa

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Każda dziewczyna powinna zapytać swojego partnera, kolegę, chłopaka, czy rzeczywiście chce głosować na człowieka, który prezentuje tego typu poglądy - mówił w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do swojego kontrkandydata z Konfederacji, Sławomira Mentzena. Pytany, czy wziąłby z nim udział w debacie jeden na jeden, Trzaskowski przekonywał, że dyskusje w takim formacie odbywają się już przed drugą turą wyborów. - Mamy taką tradycję - ocenił.

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Mentzen chce debaty jeden na jeden. Trzaskowski odpowiada

Źródło:
TVN24

Generał dywizji Maciej Klisz, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, powiedział w "Faktach po Faktach", że z punktu widzenia wojskowego "nieuniknionym jest odwieszenie" zasadniczej służby wojskowej. Według jego oceny, powołując się na przykład Finlandii, w Polsce potrzeba siedmiu milionów rezerwistów. - W związku z czym jedyną metodą masowego szkolenia są obowiązkowe szkolenia - dodał.

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Powrót zasadniczej służby wojskowej? Dowódca operacyjny: uważam za nieuniknione

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS