Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"

Źródło:
Fakty TVN
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Narada liderów koalicji rządzącej. "Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Liderzy obozu rządzącego w piątek spotkali się nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a w gabinecie marszałka Sejmu. Jak zgodnie przekonują, rozmowy miały dotyczyć spraw bieżących, ale także kwestii spornych.

W piątek odbyła się narada liderów koalicji rządzącej w gabinecie marszałka Sejmu. - Jesteśmy w trakcie realizacji naszego programu, umowy koalicyjnej. Podsumowujemy pewne rzeczy, nakreślamy nowe plany - mówił przed spotkaniem Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier, minister obrony narodowej z Trzeciej Drogi. - Bardzo dobrze, że się spotykamy. Pan premier wrócił z zagranicy. Poinformuje nas o swoich rozmowach wszystkich. Koalicja działa, działała i świetnie działać będzie - zapewniał Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu z Lewicy.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN, duża część dyskusji dotyczyła bieżących spraw, kwestii spornych i projektów ustaw, którymi mieliby zająć się posłowie w przyszłym tygodniu. Z uwagi na to, że każda z partii kładzie na stół różne pomysły, z którymi chciałaby wystartować jeszcze przed wyborami samorządowymi, to w sprawie ostatecznego harmonogramu prac żadna decyzja nie zapadła.

- Jest trochę spraw, które dzisiaj są elementem budzącym wewnętrzne przekonanie, że "ja pierwszy". Lewica mówi o mieszkaniach na wynajem. My chcielibyśmy, żeby ten projekt szedł pierwszy, inni mówią: zróbmy coś innego. To jest tak, że jesteśmy dziś w dialogu - wyjaśnia Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji z Lewicy.

Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki plan
Projekty w sprawie aborcji na najbliższym posiedzeniu Sejmu? Hołownia: jest taki planTVN24

Bieżące tematy

Premier Donald Tusk nie chciał odpowiadać na pytania dotyczące spotkania i odsyłał do marszałka Sejmu. Jak przekazał Szymon Hołownia, spotkanie dotyczyło "tematów bieżących związanych z funkcjonowaniem koalicji". - Rozmawialiśmy o polityce zagranicznej po wizytach pana premiera i rozmawialiśmy o sytuacji rolników - poinformował Włodzimierz Czarzasty. Marszałek Sejmu odpowiedział jedynie, że spotkanie dotyczyło "tematów bieżących dotyczących funkcjonowania koalicji".

Jednym z tematów bieżących, o których wspominał Hołownia, są projekty uchwał i ustaw, które mają być gotowe na przyszłe posiedzenie Sejmu. Dotyczą między innymi uchwały o sędziach Trybunału Konstytucyjnego, czyli tak zwanych sędziach dublerach, oraz zmian w prawie aborcyjnym - projekty przygotowane przez trzy koalicyjne ugrupowania, w tym legalizacja aborcji do 12. tygodnia, powrót do przepisów sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz projekt o dekryminalizacji aborcji.

Zobacz także: "Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

- Plan wyjściowy jest taki, że wszystkie te projekty będą na tym posiedzeniu Sejmu - zapowiada marszałek Hołownia.

Włodzimierz Czarzasty, który jeszcze nie tak dawno zarzucał Szymonowi Hołowni, że blokuje prace nad projektami w sprawie aborcji, stwierdził, że na spotkaniu sprawy nie podnosił. - Czasami można to zrobić trzy dni później mądrze niż od razu głupio. Ja się opowiadam za tym drugim rozwiązaniem. Lepiej najpierw użyć rozumu, żeby zrobić to mądrze, niż potem używać rozumu, żeby się z tego tłumaczyć - mówił po spotkaniu Czarzasty.

Decyzje w tej sprawie mają zapaść na kolejnym spotkaniu liderów na początku przyszłego tygodnia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS