"Zatrząsł się cały świat". 2018 był rokiem upadku wielkich


2018 był rokiem obyczajowych skandali. Nie dlatego, że wydarzyły się w tym roku, ale dlatego, że w tym roku wyszły na jaw. Akcja #MeToo wdarła się też do świata sportu i polityki.

Sławni, bogaci, piekielnie utalentowani i okryci hańbą. Wielkie upadki wielkich Hollywood - oskarżonych o molestowanie i gwałty - to wciąż najgorętszy temat w świecie rozrywki.

- Zatrząsł się cały świat. Nie tylko Hollywood. To dotyczy każdego zawodu, każdego biznesu. Ludzie w końcu dostali prawo, by mówić o tym głośno - stwierdziła modelka Naomi Campbell.

W ostatnich dniach pojawiły się nowe zarzuty wobec Kevina Spacey'ego. Dwa lata temu aktor miał molestować osiemnastolatka w barze. Podobne oskarżenia wcześniej wysunęło prawie 30 innych mężczyzn.

Po miesiącach milczenia Kevin Spacey odpowiedział nagraniem w stylu Franka Underwooda - bohatera, którego grał w serialu "House Of Cards". - Przecież nie wierzylibyście w najgorsze bez dowodów, nie wydawalibyście osądów bez poznania faktów. A może już to zrobiliście? - mówił. Na początku stycznia aktor ma się stawić w sądzie.

Zaczęło się od Weinsteina

Procesu nie uniknie też gigant Hollywood, producent Harvey Weinstein. Przez lata molestował, gwałcił i płacił ofiarom za milczenie. Oskarża go już ponad 70 kobiet. Nowojorski sędzia uznał, że nie ma podstaw do odrzucenia zarzutów - Weinstein stanie przed sądem w marcu.

- Ta sprawa przestała być tylko bulwersującą sprawą PR-ową i medialną, a zaczęła być sprawą karną - zauważyła polska dziennikarka Anna Wendzikowska.

Właśnie oskarżenie Harveya Weinsteina ruszyło potężną lawinę. Powstał ruch #MeToo (ang. ja też). Kobiety na całym świecie zaczęły ujawniać przypadki molestowania. Do więzienia za gwałt trafił komik Bill Cosby - spędzi w nim od 3 do 10 lat, w zależności od stanu zdrowia i zachowania.

Na liście oskarżanych o niewłaściwe zachowania znalazły się kolejne wielkie nazwiska - takie jak Dustin Hoffmann, Morgan Freeman i Luc Besson.

Nie tylko świat filmu

- Tym żył świat. To także było widać, jeśli chodzi o Oscary i amerykańską Akademię Filmową, która usunęła ze swoich szeregów Billa Cosby'ego, Romana Polańskiego i Harveya Weinsteina - stwierdził Łukasz Muszyński, redaktor portalu filmweb.pl.

W świecie sportu zarzuty o gwałt pojawiły się wobec Christiano Ronaldo. Lawina nie ominęła polityki - o molestowanie oskarżony został kandydat do amerykańskiego Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh.

Trzęsienie ziemi trwa i dziś pewne jest to, że fala ruchu #MeToo zamieniła się w tsunami, przed którym nikt nie jest w stanie się ukryć.

W gruzach legły wielkie kariery artystyczne, biznesowe czy dziennikarskie, a wszystkie zarzuty dotyczące wykorzystywania seksualnego są traktowane niezwykle poważnie.

Do zmowy milczenia nie ma już powrotu. Ofiary odzyskały głos.

Autor: Katarzyna Sławińska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Pięcioletni Krzyś i jego rodzina dalej walczą z czasem. Chłopiec cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać terapia genowa w Stanach Zjednoczonych, na którą potrzeba blisko 17 milionów złotych. Ciągle brakuje blisko ośmiu milionów. W pomoc włączyła się Fundacja TVN.

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Krzyś cierpi na dystrofię mięśniową. Chorobę może powstrzymać kosztowna terapia w USA

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS