25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"

17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"
17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dawano jej najwyżej pięć lat życia, ale od tamtego dnia mija już 25 lat i Urszula Jaworska wciąż powtarza, że kocha życie. Kobieta jest pierwszą osobą w Polsce, której udało się przeszczepić szpik od osoby niespokrewnionej.

Życie Urszuli Jaworskiej dzieli się na dwie części - do choroby i po chorobie. Kobieta była tancerką i kierowniczką baletu w teatrze Syrena w Warszawie, kiedy nagle, w przypadkowych okolicznościach, dowiedziała się, że ma przewlekłą białaczkę szpikową.

- Wtedy szanse na przeżycie miałam maksimum pięć lat bez przeszczepu. Leczenia wtedy nie było żadnego, kompletnie żadnego - wspomina Urszula Jaworska.

Na wykonanie zabiegu zdecydował się, żeby przynajmniej dać pacjentce cień szansy na przeżycie, profesor Jerzy Hołowiecki.

Teraz profesor i Urszula Jaworska świętują 25. rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. - Powiem, że nigdy bym się nie spodziewał, że obydwoje dożyjemy tego dnia - mówi profesor Hołowiecki.

Pacjentka założyła bazę dawców i fundację

Szpik przyjechał w lodówce z Holandii. Poszukiwania trwały długo, bo dawców było mało - a w Polsce nie było ich prawie w ogóle.

- Podczas kwalifikacji powiedziano mi, że mam 20 procent szans - opowiada kobieta. Powiedzieli mi wprost, że szanse mam niewielkie - dodaje.

Rzeczywiście było ciężko, bo szpik nie chciał się przyjąć i pojawiły się efekty uboczne. Ostatecznie skończyło się sukcesem. Pacjentka jednak nie wróciła już do teatru - postanowiła pomagać chorym na białaczkę. Założyła fundację, stworzyła najszybciej wówczas rozwijający się w Polsce bank dawców szpiku.

"Fakty" TVN od samego początku towarzyszyły akcji z kamerą. - Sama szukałam rok dawcy i szczęście miałam to, że dotrwałam do przeszczepu i tego dawcę udało się znaleźć - mówiła w 1998 roku Urszula Jaworska.

- Dzisiaj Polska jest potęgą. Dzięki Urszuli, dzięki temu sukcesowi poszła lawina zgłoszeń. Mamy teraz rejestr zgłoszeń, który ma dwa miliony ochotniczych dawców i on jest na miejscu drugim-trzecim w Europie - zaznacza prof. Jerzy Hołowiecki.

Urszula Jaworska już od wielu lat nie prowadzi banku dawców szpiku, ale nadal prowadzi fundację i pomaga potrzebującym.

- Ja zrezygnowałam świadomie ze swojego zawodu, żeby robić to, co robię. Więc ja to wybrałam i nie żałuję tego, chociaż łatwo nie jest - podkreśla.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS