25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"

17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"
17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"
Marek Nowicki | Fakty TVN
17.02.2022 | 25 lat temu przeszła przełomową operację. "Powiedziano mi, że mam 20 procent szans"Marek Nowicki | Fakty TVN

Dawano jej najwyżej pięć lat życia, ale od tamtego dnia mija już 25 lat i Urszula Jaworska wciąż powtarza, że kocha życie. Kobieta jest pierwszą osobą w Polsce, której udało się przeszczepić szpik od osoby niespokrewnionej.

Życie Urszuli Jaworskiej dzieli się na dwie części - do choroby i po chorobie. Kobieta była tancerką i kierowniczką baletu w teatrze Syrena w Warszawie, kiedy nagle, w przypadkowych okolicznościach, dowiedziała się, że ma przewlekłą białaczkę szpikową.

- Wtedy szanse na przeżycie miałam maksimum pięć lat bez przeszczepu. Leczenia wtedy nie było żadnego, kompletnie żadnego - wspomina Urszula Jaworska.

Na wykonanie zabiegu zdecydował się, żeby przynajmniej dać pacjentce cień szansy na przeżycie, profesor Jerzy Hołowiecki.

Teraz profesor i Urszula Jaworska świętują 25. rocznicę pierwszego w Polsce przeszczepu szpiku od dawcy niespokrewnionego. - Powiem, że nigdy bym się nie spodziewał, że obydwoje dożyjemy tego dnia - mówi profesor Hołowiecki.

Pacjentka założyła bazę dawców i fundację

Szpik przyjechał w lodówce z Holandii. Poszukiwania trwały długo, bo dawców było mało - a w Polsce nie było ich prawie w ogóle.

- Podczas kwalifikacji powiedziano mi, że mam 20 procent szans - opowiada kobieta. Powiedzieli mi wprost, że szanse mam niewielkie - dodaje.

Rzeczywiście było ciężko, bo szpik nie chciał się przyjąć i pojawiły się efekty uboczne. Ostatecznie skończyło się sukcesem. Pacjentka jednak nie wróciła już do teatru - postanowiła pomagać chorym na białaczkę. Założyła fundację, stworzyła najszybciej wówczas rozwijający się w Polsce bank dawców szpiku.

"Fakty" TVN od samego początku towarzyszyły akcji z kamerą. - Sama szukałam rok dawcy i szczęście miałam to, że dotrwałam do przeszczepu i tego dawcę udało się znaleźć - mówiła w 1998 roku Urszula Jaworska.

- Dzisiaj Polska jest potęgą. Dzięki Urszuli, dzięki temu sukcesowi poszła lawina zgłoszeń. Mamy teraz rejestr zgłoszeń, który ma dwa miliony ochotniczych dawców i on jest na miejscu drugim-trzecim w Europie - zaznacza prof. Jerzy Hołowiecki.

Urszula Jaworska już od wielu lat nie prowadzi banku dawców szpiku, ale nadal prowadzi fundację i pomaga potrzebującym.

- Ja zrezygnowałam świadomie ze swojego zawodu, żeby robić to, co robię. Więc ja to wybrałam i nie żałuję tego, chociaż łatwo nie jest - podkreśla.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS