Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"

02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Pan Sławomir Paliszewski, który jest chory na raka, czeka na opis badania metodą tomografii komputerowej aż dwa miesiące. Po tym czasie badanie może być już nieaktualne. Usłyszał, że brakuje radiologów. Także inni pacjenci onkologiczni czekają na wyniki swoich badań za długo.

Diagnoza, chemioterapia i stała kontrola tego, jak postępuje choroba. To opis ostatnich czterech lat życia pana Sławomira, u którego, przez przypadek, przy okazji leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarze wykryli złośliwy nowotwór przestrzeni zaotrzewnowej. - Po ostatnim tomografie okazało się, że ten guz ma około 12 centymetrów - mówi Sławomir Paliszewski, pacjent onkologiczny.

Sławomir Paliszewski jest w trakcie przyjmowania chemioterapii. Aby ocenić jej efekty i zaplanować dalsze leczenie, onkolog zleciła mu tomografię komputerową. Nie było problemu z umówieniem się i wykonaniem badania, ale na opis zdjęcia, które zrobiono 14 września, pan Sławomir wciąż czeka.

- Powiedziano mi, że muszę czekać na niego osiem tygodni albo dłużej. (...) Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję. Nie wiem, może ja powinienem już mieć ten guz wycięty tydzień temu - opowiada pan Sławomir.

Jako pacjent onkologiczny pan Sławomir ma pierwszeństwo w leczeniu i badaniach. Problem w tym, że w Gdyńskim Centrum Onkologii takich osób jest więcej. Szpital tłumaczy, że choć stara się, by opisy badań były gotowe jak najszybciej, to nie ma ich kto robić.

- Staramy się ogłaszać regularnie konkursy na te stanowiska. Niestety, tych radiologów więcej nie ma na rynku i mamy tego świadomość, więc szukamy także w innych województwach - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa "Szpitali Pomorskich".

Brakuje radiologów

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2021 roku lekarzy specjalizacji "radiologia i diagnostyka obrazowa" jest w Polsce zaledwie 3927. Szanse na poprawę sytuacji wydają się żadne, bo w 2021 roku miejsc rezydenckich dla radiologów było tylko 16.

- Opis badania radiologicznego, czy w ogóle badania obrazowego, powinien być dostępny w ciągu kilku dni. To jest choroba, która ma charakter progresywny. Ona się nie zatrzyma w czasie oczekiwania na wynik jakiegoś badania - tłumaczy profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Problem z diagnostyką pacjentów onkologicznych jest szerszy. Pan Marek - który od sześciu lat zmaga się ze szpiczakiem - na wynik trepanobiopsji czeka od trzech miesięcy, co opóźnia radioterapię. Z każdym tygodniem jest coraz słabszy, boi się każdego ruchu. - Bardzo bolesny zabieg, bo to najpierw się bierze szpik, a potem materiał z biodra, kość się skruszy i to się pobiera. Kości nie znieczuli, bo to boli. Bardzo boli. Ale zrobię drugi raz, jak będzie taka konieczność - zapewnia Marek Kwaśnik, pacjent onkologiczny.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publikacja wyników "wielkiego sondażu" właściwie niczego nie zmienia w podejściu kandydatów na kandydata Koalicji Obywatelskiej. I Rafał Trzaskowski, i Radosław Sikorski wciąż walczą o uwagę oraz o poparcie. Głosowanie w piątek. Wyniki w sobotę. Jak przebiega wybór kandydatów na prezydenta w innych partiach?

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

"Rozwojowa sytuacja" w PiS, w KO trwa "bratobójcza walka", a Lewica wciąż trzyma w niepewności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS