Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"

02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"
Maria Mikołajewska | Fakty TVN
02.10.2021 | Pacjent onkologiczny czeka miesiącami na opis badania. "Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję"Maria Mikołajewska | Fakty TVN

Pan Sławomir Paliszewski, który jest chory na raka, czeka na opis badania metodą tomografii komputerowej aż dwa miesiące. Po tym czasie badanie może być już nieaktualne. Usłyszał, że brakuje radiologów. Także inni pacjenci onkologiczni czekają na wyniki swoich badań za długo.

Diagnoza, chemioterapia i stała kontrola tego, jak postępuje choroba. To opis ostatnich czterech lat życia pana Sławomira, u którego, przez przypadek, przy okazji leczenia zapalenia wyrostka robaczkowego, lekarze wykryli złośliwy nowotwór przestrzeni zaotrzewnowej. - Po ostatnim tomografie okazało się, że ten guz ma około 12 centymetrów - mówi Sławomir Paliszewski, pacjent onkologiczny.

Sławomir Paliszewski jest w trakcie przyjmowania chemioterapii. Aby ocenić jej efekty i zaplanować dalsze leczenie, onkolog zleciła mu tomografię komputerową. Nie było problemu z umówieniem się i wykonaniem badania, ale na opis zdjęcia, które zrobiono 14 września, pan Sławomir wciąż czeka.

- Powiedziano mi, że muszę czekać na niego osiem tygodni albo dłużej. (...) Czuję się bardzo źle. Nie wiem, na czym stoję. Nie wiem, może ja powinienem już mieć ten guz wycięty tydzień temu - opowiada pan Sławomir.

Jako pacjent onkologiczny pan Sławomir ma pierwszeństwo w leczeniu i badaniach. Problem w tym, że w Gdyńskim Centrum Onkologii takich osób jest więcej. Szpital tłumaczy, że choć stara się, by opisy badań były gotowe jak najszybciej, to nie ma ich kto robić.

- Staramy się ogłaszać regularnie konkursy na te stanowiska. Niestety, tych radiologów więcej nie ma na rynku i mamy tego świadomość, więc szukamy także w innych województwach - wyjaśnia Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka prasowa "Szpitali Pomorskich".

Brakuje radiologów

Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej z sierpnia 2021 roku lekarzy specjalizacji "radiologia i diagnostyka obrazowa" jest w Polsce zaledwie 3927. Szanse na poprawę sytuacji wydają się żadne, bo w 2021 roku miejsc rezydenckich dla radiologów było tylko 16.

- Opis badania radiologicznego, czy w ogóle badania obrazowego, powinien być dostępny w ciągu kilku dni. To jest choroba, która ma charakter progresywny. Ona się nie zatrzyma w czasie oczekiwania na wynik jakiegoś badania - tłumaczy profesor Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Problem z diagnostyką pacjentów onkologicznych jest szerszy. Pan Marek - który od sześciu lat zmaga się ze szpiczakiem - na wynik trepanobiopsji czeka od trzech miesięcy, co opóźnia radioterapię. Z każdym tygodniem jest coraz słabszy, boi się każdego ruchu. - Bardzo bolesny zabieg, bo to najpierw się bierze szpik, a potem materiał z biodra, kość się skruszy i to się pobiera. Kości nie znieczuli, bo to boli. Bardzo boli. Ale zrobię drugi raz, jak będzie taka konieczność - zapewnia Marek Kwaśnik, pacjent onkologiczny.

Autor: Maria Mikołajewska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS