List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN
List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"
List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Zbiera dużo krytyki po prawej stronie sceny politycznej. Co stoi za przedmiotem Edukacja Zdrowotna? Adrianna Otręba/Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

- Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu - wskazuje Marta Skierkowska z Fundacji "Dajemy Dzieciom Siłę", sygnatariuszka listu otwartego w obronie edukacji zdrowotnej.

Psycholożka Marta Skierkowska to jedna z osób, które postanowiły bronić nowego przedmiotu. - Jesteśmy na dobrej drodze, tworząc taki przedmiot jak edukacja zdrowotna - ocenia.

Ale nie wszyscy się z tym zgadzają. Nowy przedmiot spotkał się z silną krytyką części opinii publicznej. Dlatego w obronie edukacji zdrowotnej powstał list. Psychologowie, pedagodzy i obrońcy praw najmłodszych zgodnie wskazują, że przedmiot ma wiele kluczowych elementów związanych z bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

"Edukacja daje nam bezpieczeństwo"
"Edukacja daje nam bezpieczeństwo"TVN24

- Edukacja seksualna, która jest częścią, niewielką, ale istotną częścią programu edukacji zdrowotnej, jest podstawowym, fundamentalnym czynnikiem prewencyjnym, zabiegającym przemocy seksualnej wobec małoletnich - zwraca uwagę dr Tomasz Terlikowski, filozof i publicysta, sygnatariusz listu otwartego w obronie edukacji zdrowotnej.

Ważna w dyskusji o podstawie programowej nowego przedmiotu jest przede wszystkim jej znajomość. Co nie jest takie oczywiste.

Posłowie PiS protestują

- To seksualizacja małych dzieci - komentuje Zbigniew Kuźmiuk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Nasza podstawa programowa nie seksualizuje. Robi dokładnie coś odwrotnego - mówi Antonina Kopyt, która należy do zespołu tworzącego podstawę programową edukacji zdrowotnej. Czytamy w niej, że uczeń klas VII-VIII "identyfikuje elementy seksualizacji". Po co? Żeby potrafił rozpoznać i reagować na niedopuszczalne zachowania.

CZYTAJ TAKŻE: Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

- Seksualizacja to są niechciane komunikaty na temat seksualności - mówi Antonina Kopyt. - To będą na przykład żarty wujków przy rodzinnym obiedzie dotyczące zmian wyglądu dojrzewających osób - wskazuje.

Nikt nie będzie też uczyć dzieci masturbacji - słyszymy. W projekcie zapisano, że uczeń klas IV-VI "identyfikuje zmiany dotyczące dojrzewania należące do normy medycznej, na przykład zachowania autoseksualne".

- Dziecko, jako istota ludzka, musi mieć świadomość tego, że pewne potrzeby, pewne myśli będą się pojawiały - mówi dr Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla Edukacji" oraz członkini Inicjatywy "Wolna Szkoła", sygnatariuszka listu otwartego w obronie edukacji zdrowotnej.

Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucją
Biskupi twierdzą, że przedmiot edukacja zdrowotna jest sprzeczny z konstytucjąRenata Kijowska/Fakty TVN

Polityków PiS to nie przekonuje i wskazują na elementy programu dotyczące "cispłciowości czy transpłciowości". W dokumencie jest mowa, że uczniowie najstarszych klas podstawówki będą potrafili wyjaśnić pojęcia takie jak tożsamość płciowa czy transpłciowość.

- Żeby osoby, które wkraczają w dorosłe życie, wiedziały po prostu, co oznaczają różne pojęcia, o których tak dużo mówi się przecież - wskazuje Antonina Kopyt, nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, członkini zespołu ds. edukacji zdrowotnej.

Projekt podstawy jest w internecie. Każdy może go przeczytać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS