Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwa

Źródło:
Fakty TVN
Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwa
Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwa
Adrianna Otręba/Fakty TVN
Co zrobić, by WF był bardziej atrakcyjny dla uczniów? Jeden wuefista wysłał swoje pomysły do ministerstwaAdrianna Otręba/Fakty TVN

Co zrobić, żeby wychowanie fizyczne w szkole stało się popularne wśród uczniów? By nie było tak wielu tych, którzy się od niego wykręcają, bo się boją, nie lubią, mają kompleksy, a im mniej ćwiczą, tym gorzej się czują - fizycznie i psychicznie. Po sprawdzianie kondycji uczniów powstaje specjalny zespół, który ma zmienić podstawę programową.

Niekiedy trudno oderwać się od WF-u. - Czasami jest tak, że zostaję po lekcjach, żeby pójść na WF dłużej - mówi Mateusz Piasecki, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

- Teraz klasa maturalna, więc poloneza musimy tańczyć co drugi WF (...), ale tak ogólnikowo WF-y są bardzo fajne - ocenia Aleksander Skorupski, uczeń V Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.

Ale nie wszędzie jest tak fajnie. - Świat się zmienia, idzie do przodu, (...) natomiast system lekcji wychowania fizycznego w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych tak naprawdę się nie zmienił - mówi Kamil Biegański, trener pływania i nauczyciel.

Uczniowie w gorszej kondycji fizycznej niż kiedyś

- Są zwolnienia z WF-u, niestety, są. Wiadomo, ktoś chce wcześniej skończyć lekcje, zwalnia się z ostatniego WF-u - wskazuje Klaudia Bułhak, uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Gryficach.

Zmiany - uatrakcyjnienie lekcji WF-u i zachęcenie do ćwiczeń - są potrzebne. Na początku września ogłoszono alarmujące wyniki badań. Uczniowie są w gorszej kondycji fizycznej niż kiedyś.

- To jest ten ostatni moment, kiedy możemy zatrzymać tę kulę śniegową, która narasta - komentuje prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"
Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Od września przyszłego roku w szkołach pojawi się nowy przedmiot - edukacja zdrowotna. To pociąga za sobą konieczność zmian podstaw programowych wychowania fizycznego.

- By lekcja wychowania fizycznego była dla młodego człowieka równie ważną inwestycją w jego przyszłość jak lekcja matematyki, fizyki - komentuje ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Ministrowie edukacji i sportu chcieli poznać oczekiwania uczniów co do lekcji WF-u. Na początku tygodnia rozmawiali z nimi o tym przy okrągłym stole w Szczecinie. Co się powinno zmienić, mówi nam Zuzia, uczestniczka spotkania i fanka jazdy na rolkach.

- Inne kryteria oceniania. Ponieważ często jest przyrównywanie do najlepszej osoby, a nie postęp danej osoby jest liczony - zauważa Zuzanna Pietrzak, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Takie głosy powinny przydać się nauczycielom i ekspertom, którzy opracują nową podstawę programową WF-u. Do zespołu dołączy między innymi Monika Pyrek.

Wuefista zrobił ankietę wśród uczniów i ma swoje pomysły

Nie czekając na zmiany systemowe i chcąc coś podpowiedzieć rządzącym, Kamil Biegański, nauczyciel i trener pływania z wieloletnim doświadczeniem, przez dwa miesiące prowadził anonimową ankietę. Zapytał uczniów ze szkół ponadpodstawowych w Szczecinku, czy sami chcieliby wybierać aktywność fizyczną na lekcji WF-u. Przeważająca większość odpowiedziała "tak". Wnioski wysłał ministrze Nowackiej.

- W klasach jeden-trzy dodatkowo wuefista, który prowadzi zajęcia ogólnorozwojowe. W klasach cztery-osiem młodzież musi poznać podstawowe sporty, aktywności. W szkole średniej niech on (uczeń - przyp. red.) już wybiera - mówi Kamil Biegański.

ZOBACZ TEŻ: Chemik z Pomorza uzyskał tytuł Nauczyciela Roku 2024. "Łamie schematy" Na to, że w klasach jeden-trzy zajęcia prowadzą przede wszystkim nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, już zwróciła uwagę ministra. - Razem z ministrem sportu chcemy, żeby te zajęcia były wspomagane przez nauczycieli WF-u - przekazuje Barbara Nowacka.

Każdy pomysł wart jest uwagi. Wszystkim chodzi przecież o to, żeby WF był prawdziwym hitem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Dla polskich kobiet to bardzo ważna wiadomość - tak mówią lekarze, patrząc na dane z NFZ. Widać w nich, że jeżeli tendencja wzrostowa się utrzyma, to liczba legalnych aborcji w tym roku może zbliżyć się do tej sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Co w praktyce to oznacza? 

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Nie zmieniło się prawo - zmienił się klimat i podejście. Wzrosła liczba legalnych aborcji w Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Trwają zmiany we władzach lokalnych struktur PiS, ale centrala ma problem. Nie wszędzie wybór liderów poszedł gładko i nie wszędzie zgodnie ze wskazaniami z Nowogrodzkiej. W Poznaniu działacze odrzucili posła Szymona Szynkowskiego vel Sęka, a w Płocku - Macieja Małeckiego. Problemy są też w Gdańsku i w Kielcach.

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Narasta bunt w lokalnych strukturach PiS. "Jarosław Kaczyński wskazuje, a partia mówi: nie, dziękuję"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kto z paralimpijczyków zdobędzie w tym roku tytuł sportowca roku w plebiscycie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego? Do wygrania jest statuetka imienia sir Ludwiga Guttmanna. Są juz nominowani. Głosowanie trwa w internecie. 

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Trwa głosowanie na tytuł sportowca roku. Wśród nominowanych walczący z nowotworem szermierz Michał Dąbrowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prezes Prawa i Sprawiedliwości nie jest trenerem Barcelony, który może na nasz wariant przygotować jakieś trzy swoje. Raczej ma już w głowie kandydata w wyborach prezydenckich. Sądzę, że tak naprawdę zaczął się liczyć tylko jeden - powiedział w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Siemoniak: W PiS zaczął się liczyć tylko jeden kandydat. Zakon wokół prezesa nie jest jego entuzjastą

Źródło:
TVN24

Marcin Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi, powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że nie ma wątpliwości, iż pojedynek między Radosławem Sikorskim a Rafałem Trzaskowskim w sprawie kandydowania na prezydenta będzie "rycerski". - Cel jest znany. Musimy pokonać kandydata PiS-u, musimy w Polsce przywrócić normalność - dodał. Mówił też o działalności Antoniego Macierewicza i kierowanej przez niego podkomisji smoleńskiej.

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Kierwiński "nie ma wątpliwości". "To będzie pojedynek rycerski"

Źródło:
TVN24

To jest czas fundamentalnego przetasowania na scenie politycznej w Europie. Nie chodzi tylko o Donalda Trumpa w Białym Domu, ale o Olafa Scholza w urzędzie kanclerskim i o nowe wybory w Niemczech. Europa stoi przed coraz większymi wyzwaniami, a dotychczasowi liderzy stracili mandat realnej władzy. Nie ma czasu czekać na nowych. Naturalnie rodzi się więc całkiem nowy układ sił i Polska może na tym skorzystać.

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Coraz wyraźniej widać przetasowania na niemieckiej scenie politycznej. A dlaczego skorzystać może na tym Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rozpoczął się COP29 - szczyt klimatyczny pełen paradoksów. Po pierwsze odbywa się w Azerbejdżanie, którego gospodarka opiera się na wydobyciu paliw kopalnych, po drugie - odbywa się bez udziału liderów walki z globalnym ociepleniem. Zamiast nich w obronie porozumienia klimatycznego wystąpił prezes największej amerykańskiej spółki paliwowej. Zaapelował on do Donalda Trumpa, by nie rezygnował z udziału w globalnej dyskusji o transformacji energetycznej. 

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

W Azerbejdżanie trwa szczyt klimatyczny ONZ. "Wszystkie wskaźniki się pogorszył"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS