Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem

Źródło:
Fakty TVN
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem
Michał Tracz/Fakty TVN
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniemMichał Tracz/Fakty TVN

Znany pisarz, słynny działacz narciarski - coraz więcej wiemy o tym, kto będzie kandydował do parlamentu. Są nowe nazwiska, a niektórzy znani już politycy też zaskakują, bo wystartują z innych niż wcześniej okręgów.

Pisarz Jacek Dehnel będzie zamykał sejmową listę Lewicy w Warszawie. Pytanie, co poeta chce robić w Sejmie? - Po pierwsze ustawa o związkach partnerskich, a chętniej o równości małżeńskiej i ochronie od mowy nienawiści osób LGBT oraz ustawa o ubezpieczeniu artystów - odpowiada Dehnel.

Swoje plany ma też legendarny trener skoków narciarskich. Apoloniusz Tajner wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu bielskim. - Uważam, że prawa kobiet zostały mocno naruszone. Uważam, że szarpana jest konstytucja. Uważa, że zagrożony jest trójpodział władzy w Polsce - wylicza były prezes Polskiego Związku Narciarstwa.

W najbliższych dniach zaskoczeń może być więcej, bo partie dopinają listy kandydatów na ostatni guzik. Czasu nie jest dużo i za nieco ponad dwa tygodnie minie termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 6 września do godziny 16 wszystkie komitety mają czas na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów. To dlatego zbiórki podpisów pod listami w całym kraju ruszyły pełną parą. Od teraz każde zdjęcie i każda uściśnięta dłoń są na wagę politycznego złota.

W Krakowie PSL mówiło o propozycji podatku uzależnionego od liczby dzieci - to pomysł Trzeciej Drogi na poprawę sytuacji demograficznej Polski. - Kampania na dobre się rozpoczyna. Polacy oczekują konkretów, a nie tematów zastępczych - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Władza też jest widziana między ludźmi, ale na spotkaniach panuje raczej atmosfera sukcesu. - Potrafiliśmy zrobić to, o czym inni mówili, że tego zrobić się nie da - mówiła Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości.

Petru: jestem skłonny startować w ramach Paktu Senackiego
Petru: jestem skłonny startować w ramach Paktu SenackiegoTVN24

Lewica odkrywa karty na Pomorzu

Lewica z kolei zapowiada walkę o poprawę sytuacji finansowej emerytów i odkrywa swoje karty na Pomorzu. Potwierdzają się więc ostatnie plotki, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka z Wrocławia, otworzy listę Lewicy w okręgu Gdynia-Słupsk, a posłanka Katarzyna Kotula ze Szczecina otworzy listę w Gdańsku. - Kiedy mówimy wszystkie ręce na pokład, to mamy właśnie to na myśli - podkreśla Dziemianowicz-Bąk. - Idziemy zmieniać Polskę, idziemy tak naprawdę budować Polskę od nowa - zaznacza Kotula.

Dziemianowicz-Bąk w swoim okręgu zmierzy się między innymi z Barbarą Nowacką, Markiem Biernackim, Stanisławem Tyszką i prawdopodobnie z Marcinem Horałą. Katarzyna Kotula w Gdańsku konkurować będzie z Agnieszką Pomaską, Agnieszką Buczyńską, Michałem Urbaniakiem i pewnie z Jarosławem Sellinem, choć PiS na razie nie ujawnia swoich "jedynek".

Czytaj też: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Koalicja Obywatelska szczegółowe listy ma ogłosić w środę. - W przyszłym tygodniu po zatwierdzeniu list podwijamy rękawy, zbieramy podpisy i ruszamy do przodu - mówi poseł Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.

Także w przyszłym tygodniu mają być znane szczegóły paktu senackiego, Robert Biedroń mówi o czwartku. To porozumienie sił opozycyjnych, dzięki któremu w jednomandatowych okręgach do Senatu opozycja wystawi po jednym wspólnym kandydacie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS