Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem

Źródło:
Fakty TVN
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniem
Michał Tracz/Fakty TVN
Liderzy partyjni nie tracą czasu w kampanii. Niektóre nazwiska kandydatów mogą być zaskoczeniemMichał Tracz/Fakty TVN

Znany pisarz, słynny działacz narciarski - coraz więcej wiemy o tym, kto będzie kandydował do parlamentu. Są nowe nazwiska, a niektórzy znani już politycy też zaskakują, bo wystartują z innych niż wcześniej okręgów.

Pisarz Jacek Dehnel będzie zamykał sejmową listę Lewicy w Warszawie. Pytanie, co poeta chce robić w Sejmie? - Po pierwsze ustawa o związkach partnerskich, a chętniej o równości małżeńskiej i ochronie od mowy nienawiści osób LGBT oraz ustawa o ubezpieczeniu artystów - odpowiada Dehnel.

Swoje plany ma też legendarny trener skoków narciarskich. Apoloniusz Tajner wystartuje z list Koalicji Obywatelskiej w okręgu bielskim. - Uważam, że prawa kobiet zostały mocno naruszone. Uważam, że szarpana jest konstytucja. Uważa, że zagrożony jest trójpodział władzy w Polsce - wylicza były prezes Polskiego Związku Narciarstwa.

W najbliższych dniach zaskoczeń może być więcej, bo partie dopinają listy kandydatów na ostatni guzik. Czasu nie jest dużo i za nieco ponad dwa tygodnie minie termin zgłaszania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych, a do 6 września do godziny 16 wszystkie komitety mają czas na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów. To dlatego zbiórki podpisów pod listami w całym kraju ruszyły pełną parą. Od teraz każde zdjęcie i każda uściśnięta dłoń są na wagę politycznego złota.

W Krakowie PSL mówiło o propozycji podatku uzależnionego od liczby dzieci - to pomysł Trzeciej Drogi na poprawę sytuacji demograficznej Polski. - Kampania na dobre się rozpoczyna. Polacy oczekują konkretów, a nie tematów zastępczych - podkreśla Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Władza też jest widziana między ludźmi, ale na spotkaniach panuje raczej atmosfera sukcesu. - Potrafiliśmy zrobić to, o czym inni mówili, że tego zrobić się nie da - mówiła Elżbieta Witek, marszałkini Sejmu z Prawa i Sprawiedliwości.

Petru: jestem skłonny startować w ramach Paktu Senackiego
Petru: jestem skłonny startować w ramach Paktu SenackiegoTVN24

Lewica odkrywa karty na Pomorzu

Lewica z kolei zapowiada walkę o poprawę sytuacji finansowej emerytów i odkrywa swoje karty na Pomorzu. Potwierdzają się więc ostatnie plotki, że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, posłanka z Wrocławia, otworzy listę Lewicy w okręgu Gdynia-Słupsk, a posłanka Katarzyna Kotula ze Szczecina otworzy listę w Gdańsku. - Kiedy mówimy wszystkie ręce na pokład, to mamy właśnie to na myśli - podkreśla Dziemianowicz-Bąk. - Idziemy zmieniać Polskę, idziemy tak naprawdę budować Polskę od nowa - zaznacza Kotula.

Dziemianowicz-Bąk w swoim okręgu zmierzy się między innymi z Barbarą Nowacką, Markiem Biernackim, Stanisławem Tyszką i prawdopodobnie z Marcinem Horałą. Katarzyna Kotula w Gdańsku konkurować będzie z Agnieszką Pomaską, Agnieszką Buczyńską, Michałem Urbaniakiem i pewnie z Jarosławem Sellinem, choć PiS na razie nie ujawnia swoich "jedynek".

Czytaj też: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Koalicja Obywatelska szczegółowe listy ma ogłosić w środę. - W przyszłym tygodniu po zatwierdzeniu list podwijamy rękawy, zbieramy podpisy i ruszamy do przodu - mówi poseł Arkadiusz Marchewka z Koalicji Obywatelskiej.

Także w przyszłym tygodniu mają być znane szczegóły paktu senackiego, Robert Biedroń mówi o czwartku. To porozumienie sił opozycyjnych, dzięki któremu w jednomandatowych okręgach do Senatu opozycja wystawi po jednym wspólnym kandydacie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS