Lex pilot w sejmowej komisji. "Przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów"

01.02.2023 | Lex pilot w sejmowej komisji. "Przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów"
01.02.2023 | Lex pilot w sejmowej komisji. "Przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów"
Michał Tracz | Fakty TVN
01.02.2023 | Lex pilot w sejmowej komisji. "Przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów"Michał Tracz | Fakty TVN

Czy można zaprogramować wyborczy wynik? Można próbować, programując pilota, kiedy pięć pierwszych kanałów zajmie telewizja rządowa. Ustawa lex pilot trafiła do sejmowej komisji. W jakim kształcie z niej wyjdzie?

Czytaj więcej: Lex pilot - raport tvn24.pl

Szef komisji cyfryzacji nie ma wątpliwości, po co PiS-owi ustawa pilotowa. - Partia rządząca chce przed wyborami mieć możliwość zaprogramowania wszystkich pilotów w Polsce - alarmuje Jan Grabiec z PO.

Tak zwana lex pilot trafiła do sejmowej komisji. Tu PiS będzie chciało ją nieco zmienić, ale dalej pięć pierwszych pozycji w każdym telewizorze ma być na stałe zarezerwowanych dla kanałów telewizji rządowej. O kolejnych dziesięciu ma decydować, wybrana w większości przez obecny obóz rządzący, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. - Administracja państwowa narzuca to, co ma być na pilocie w pierwszej kolejności - podkreśla Juliusz Braun, były przewodniczący KRRiT.

Władza przyznaje, że chodzi o TVP. - Dajemy łatwy i powszechny dostęp do kanałów telewizji publicznej. Skończy się więc szukanie kanałów w różnych miejscach kraju. Jeżeli ludzie przenoszą się z jednego miejsca do drugiego lub wyjeżdżają na wakacje, będą mieli pewność, że ich ulubione kanały znajdują się tam, gdzie u nich w domu - tłumaczy Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w kancelarii premiera.

Wyborcza mobilizacja?

Opozycja widzi powód zaprogramowania przez władzę pilotów zupełnie gdzie indziej. - TVP to jest zbrojne ramię PiS-u. A w kampanii wyborczej to już jest cały batalion zbrojnego ramienia - twierdzi Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej.

To jest właśnie słowo klucz - kampania wyborcza. Przekazu TVP ma być jak najwięcej, jak najczęściej, na pierwszych miejscach w telewizorze. - Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje się do tego, żeby łatwiej miało w wyborach parlamentarnych - przekonuje Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy. - Media publiczne w tej kampanii będą miały wielkie znaczenie. To będzie ważne narzędzie, jakim PiS chce się posługiwać - dodaje Juliusz Braun.

- To nie przypadek, że ustawa powstaje właśnie teraz - mówi opozycja i wymienia grube miliony dla swoich, kolejne ustawy gwarantujące bezkarność i zmianę prawa wyborczego. Wszystko tworzy jedną i przemyślaną całość. - Zmieniają ordynację wyborczą, programują piloty i robią to nie z myślą o obywatelach, tylko o sobie, żeby utrzymać się przy władzy - alarmuje Arkadiusz Marchewka z PO.

- To jest również przyspieszenie działań, które mają zmienić wynik wyborów niezgodnie z regułami demokratycznymi - dodaje Jan Grabiec z PO.

Sejmowa komisja w poniedziałek ma wrócić do tematu ustawy.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS