"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"

Źródło:
Fakty TVN
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"
Marek Nowicki/Fakty TVN
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"Marek Nowicki/Fakty TVN

O takich przypadkach mówi się "medyczny cud". Mały chłopiec miał układ oddechowy w ruinie. Rokowania były fatalne. Światowi specjaliści bezradnie rozkładali ręce. Wtedy do akcji wkroczyli lekarze z Gdańska. 

Dumni rodzice i dumny zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ustawił się przy łóżku 6-letniego Aleksa, którego udało się uratować z beznadziejnego stanu. - To jest cud. Jeżeli się cuda zdarzają w medycynie, to to jest cud. To, że się go udało uratować i że właściwie bez następstw - przyznaje profesor Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jedynym poważnym następstwem jest brak przełyku, ponieważ lekarze wycięli go chłopcu, aby załatać jego dziurawe drogi oddechowe. W ten sposób uratowali mu życie. - To, co Aleksowi zrobiliśmy, to po prostu pobraliśmy część jego własnego przełyku i wszyliśmy w tchawicę licząc, że może się uda, bo tak na prawdę nikt z nas doświadczenia w tym nie miał. Chyba nikt na świecie tego wcześniej przed nami nie robił - przyznaje doktor Marcin Łosin z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona

Dziury w tchawicy i oskrzelach, jakich nabawił się Aleks, są ciężkimi powikłaniami po cukrzycy i infekcji grzybiczej. Dziecko i jego rodzice to Rosjanie. Kiedy byli w Królewcu, stan chłopca na tyle się pogorszył, że jedyną szansą na ratunek okazał się natychmiastowy przyjazd do Polski.

- Przełyk i tchawica są położone obok siebie i pomiędzy nimi był ogromny otwór, dziura, które komunikowały tchawicę i drogi oddechowe z przewodem pokarmowym. W związku z czym oddech pacjenta znikał cały w żołądku - wyjaśnia profesor Witold Rzyman, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dlatego dziecko się dusiło i zaczęło po prostu umierać.

Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"
Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"Marek Nowicki/Fakty TVN

"Klasa światowa"

Najbliższy był szpital w Elblągu. Tam dyżurny gastroenterolog - chcąc zatkać natychmiast tę dziurę w układzie oddechowym - włożył duży stent, czyli plastikową rurę do przełyku chłopca, przez co odseparował drogi oddechowe od pokarmowych.

Z taką tymczasową łatą chłopiec został przewieziony do Gdańska. - Wątpiłem, że się uda to wszystko poukładać, czyli uda się tego chłopaka uratować - przyznaje profesor Witold Rzyman.

A jednak się udało - kolejny krok to był właśnie ten przeszczep przełyku.

W tym czasie za Aleksa przez prawie sto dni oddychało ECMO, czyli coś w rodzaju sztucznego płuca. To, jeżeli chodzi o dziecko, jeden z najlepszych wyników na świecie. Potwierdza to doktor Wojciech Karolak, który przez wiele lat pracował w Kanadzie. - Wróciłem do tego kraju i tutaj nie ma nic, czego możemy się wstydzić w naszej medycynie i naszym leczeniu (...) To jest szpital na klasę światową - podkreśla doktor Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku.

Rodzina Aleksa wyjechała na dalszą rehabilitację do Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS