"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"

Źródło:
Fakty TVN
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"
Marek Nowicki/Fakty TVN
"Medyczny cud" lekarzy z Gdańska. "Chyba nikt na świecie tego wcześniej nie robił"Marek Nowicki/Fakty TVN

O takich przypadkach mówi się "medyczny cud". Mały chłopiec miał układ oddechowy w ruinie. Rokowania były fatalne. Światowi specjaliści bezradnie rozkładali ręce. Wtedy do akcji wkroczyli lekarze z Gdańska. 

Dumni rodzice i dumny zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku ustawił się przy łóżku 6-letniego Aleksa, którego udało się uratować z beznadziejnego stanu. - To jest cud. Jeżeli się cuda zdarzają w medycynie, to to jest cud. To, że się go udało uratować i że właściwie bez następstw - przyznaje profesor Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Jedynym poważnym następstwem jest brak przełyku, ponieważ lekarze wycięli go chłopcu, aby załatać jego dziurawe drogi oddechowe. W ten sposób uratowali mu życie. - To, co Aleksowi zrobiliśmy, to po prostu pobraliśmy część jego własnego przełyku i wszyliśmy w tchawicę licząc, że może się uda, bo tak na prawdę nikt z nas doświadczenia w tym nie miał. Chyba nikt na świecie tego wcześniej przed nami nie robił - przyznaje doktor Marcin Łosin z Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona

Dziury w tchawicy i oskrzelach, jakich nabawił się Aleks, są ciężkimi powikłaniami po cukrzycy i infekcji grzybiczej. Dziecko i jego rodzice to Rosjanie. Kiedy byli w Królewcu, stan chłopca na tyle się pogorszył, że jedyną szansą na ratunek okazał się natychmiastowy przyjazd do Polski.

- Przełyk i tchawica są położone obok siebie i pomiędzy nimi był ogromny otwór, dziura, które komunikowały tchawicę i drogi oddechowe z przewodem pokarmowym. W związku z czym oddech pacjenta znikał cały w żołądku - wyjaśnia profesor Witold Rzyman, ordynator Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Dlatego dziecko się dusiło i zaczęło po prostu umierać.

Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"
Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"Marek Nowicki/Fakty TVN

"Klasa światowa"

Najbliższy był szpital w Elblągu. Tam dyżurny gastroenterolog - chcąc zatkać natychmiast tę dziurę w układzie oddechowym - włożył duży stent, czyli plastikową rurę do przełyku chłopca, przez co odseparował drogi oddechowe od pokarmowych.

Z taką tymczasową łatą chłopiec został przewieziony do Gdańska. - Wątpiłem, że się uda to wszystko poukładać, czyli uda się tego chłopaka uratować - przyznaje profesor Witold Rzyman.

A jednak się udało - kolejny krok to był właśnie ten przeszczep przełyku.

W tym czasie za Aleksa przez prawie sto dni oddychało ECMO, czyli coś w rodzaju sztucznego płuca. To, jeżeli chodzi o dziecko, jeden z najlepszych wyników na świecie. Potwierdza to doktor Wojciech Karolak, który przez wiele lat pracował w Kanadzie. - Wróciłem do tego kraju i tutaj nie ma nic, czego możemy się wstydzić w naszej medycynie i naszym leczeniu (...) To jest szpital na klasę światową - podkreśla doktor Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Gdańsku.

Rodzina Aleksa wyjechała na dalszą rehabilitację do Niemiec.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN