W Polsce mamy wspaniałych lekarzy. Można czasami nawet powiedzieć, że najlepszych na świecie. Jednym z dowodów na to jest sukces Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, którzy za swoją operację rekonstrukcyjną zostali nagrodzeni. Została ona uznana za najlepszą operację na świecie w 2023 roku.
Wielkie brawa i gratulacje popłynęły od najlepszych chirurgów z całego świata dla dwóch profesorów z Polski: Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, za operację rekonstrukcyjną, którą wykonali w 2023 roku w Centrum Onkologii w Gliwicach.
Na Bahamach, podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej, operację tę uznano za najlepszą na świecie w 2023 roku. O tytuł ubiegało się 300 prac. Trzy znalazły się w finale. - Przedstawiane są trzy wybrane przypadki najlepszej rekonstrukcji minionego roku, więc zakwalifikowanie się w ogóle do tego turnieju to już jest bardzo duży sukces, no a wygranie to już są najwyższe laury i najwyższa nagroda - przyznaje profesor Łukasz Krakowczyk, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.
Pacjentką polskich chirurgów była 24-letnia Ukrainka Alina Tsoi, która została ranna w wyniku rosyjskiego bombardowania. Straciła niemal całą twarz poniżej nosa: część języka, zęby, usta, wargi, żuchwę, podbródek i dużą część szyi. Lekarze z Ukrainy myśleli, że to koniec, że dziewczyna tego w ogóle nie przeżyje. - Psychicznie ciężko to znosiłam. Nie zdawałam sobie też długo sprawy z tego, jak ciężkie mam obrażenia. Było naprawdę ciężko - przyznaje Alina.
Wcześniej Alina żyła spokojnie w swojej wsi pod Mikołajowem. Ma dwóch synków i - jak twierdzi - to właśnie myśl o nich pozwoliła jej nie załamać się. - Dzięki dzieciom. Po przyjeździe do Polski przez trzy miesiące ich nie widziałam. Przywieźli ich w końcu wolontariusze. Ale jak tak dzwonili i mówili, że mnie kochają, to nabierałam sił - podkreśla Alina.
Pasmo sukcesów
Nagroda dla gliwickiego zespołu jest kolejną nagrodą profesora Adama Maciejewskiego. Cztery lata temu od tego samego towarzystwa otrzymał prestiżową nagrodę Marko Godiny za całokształt swojej pracy. - W 2020 roku, pomimo pandemii, rzeczywiście odwiedziłem kilkanaście ośrodków na świecie, co również chyba jest jednorazową przygodą - mówi profesor Adam Maciejewski, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej. To właśnie ta ekipa jedenaście lat temu dokonała pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN