Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona

Źródło:
Fakty TVN
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzonaMarek Nowicki/Fakty TVN

W Polsce mamy wspaniałych lekarzy. Można czasami nawet powiedzieć, że najlepszych na świecie. Jednym z dowodów na to jest sukces Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, którzy za swoją operację rekonstrukcyjną zostali nagrodzeni. Została ona uznana za najlepszą operację na świecie w 2023 roku.

Wielkie brawa i gratulacje popłynęły od najlepszych chirurgów z całego świata dla dwóch profesorów z Polski: Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, za operację rekonstrukcyjną, którą wykonali w 2023 roku w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Na Bahamach, podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej, operację tę uznano za najlepszą na świecie w 2023 roku. O tytuł ubiegało się 300 prac. Trzy znalazły się w finale. - Przedstawiane są trzy wybrane przypadki najlepszej rekonstrukcji minionego roku, więc zakwalifikowanie się w ogóle do tego turnieju to już jest bardzo duży sukces, no a wygranie to już są najwyższe laury i najwyższa nagroda - przyznaje profesor Łukasz Krakowczyk, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwszy Polak z prestiżową nagrodą. Zasłynął przeszczepem narządów szyi

Pacjentką polskich chirurgów była 24-letnia Ukrainka Alina Tsoi, która została ranna w wyniku rosyjskiego bombardowania. Straciła niemal całą twarz poniżej nosa: część języka, zęby, usta, wargi, żuchwę, podbródek i dużą część szyi. Lekarze z Ukrainy myśleli, że to koniec, że dziewczyna tego w ogóle nie przeżyje. - Psychicznie ciężko to znosiłam. Nie zdawałam sobie też długo sprawy z tego, jak ciężkie mam obrażenia. Było naprawdę ciężko - przyznaje Alina.

Wcześniej Alina żyła spokojnie w swojej wsi pod Mikołajowem. Ma dwóch synków i - jak twierdzi - to właśnie myśl o nich pozwoliła jej nie załamać się. - Dzięki dzieciom. Po przyjeździe do Polski przez trzy miesiące ich nie widziałam. Przywieźli ich w końcu wolontariusze. Ale jak tak dzwonili i mówili, że mnie kochają, to nabierałam sił - podkreśla Alina.

Jego dokonania zadziwiały medyczny świat. Polski chirurg z prestiżowym wyróżnieniem
Jego dokonania zadziwiały medyczny świat. Polski chirurg z prestiżowym wyróżnieniemMarek Nowicki | Fakty TVN

Pasmo sukcesów

Nagroda dla gliwickiego zespołu jest kolejną nagrodą profesora Adama Maciejewskiego. Cztery lata temu od tego samego towarzystwa otrzymał prestiżową nagrodę Marko Godiny za całokształt swojej pracy. - W 2020 roku, pomimo pandemii, rzeczywiście odwiedziłem kilkanaście ośrodków na świecie, co również chyba jest jednorazową przygodą - mówi profesor Adam Maciejewski, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej. To właśnie ta ekipa jedenaście lat temu dokonała pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN