Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona

Źródło:
Fakty TVN
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzona
Marek Nowicki/Fakty TVN
Wielki sukces polskich lekarzy. Ich operacja rekonstrukcyjna została nagrodzonaMarek Nowicki/Fakty TVN

W Polsce mamy wspaniałych lekarzy. Można czasami nawet powiedzieć, że najlepszych na świecie. Jednym z dowodów na to jest sukces Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, którzy za swoją operację rekonstrukcyjną zostali nagrodzeni. Została ona uznana za najlepszą operację na świecie w 2023 roku.

Wielkie brawa i gratulacje popłynęły od najlepszych chirurgów z całego świata dla dwóch profesorów z Polski: Adama Maciejewskiego i Łukasza Krakowczyka, za operację rekonstrukcyjną, którą wykonali w 2023 roku w Centrum Onkologii w Gliwicach.

Na Bahamach, podczas corocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej, operację tę uznano za najlepszą na świecie w 2023 roku. O tytuł ubiegało się 300 prac. Trzy znalazły się w finale. - Przedstawiane są trzy wybrane przypadki najlepszej rekonstrukcji minionego roku, więc zakwalifikowanie się w ogóle do tego turnieju to już jest bardzo duży sukces, no a wygranie to już są najwyższe laury i najwyższa nagroda - przyznaje profesor Łukasz Krakowczyk, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pierwszy Polak z prestiżową nagrodą. Zasłynął przeszczepem narządów szyi

Pacjentką polskich chirurgów była 24-letnia Ukrainka Alina Tsoi, która została ranna w wyniku rosyjskiego bombardowania. Straciła niemal całą twarz poniżej nosa: część języka, zęby, usta, wargi, żuchwę, podbródek i dużą część szyi. Lekarze z Ukrainy myśleli, że to koniec, że dziewczyna tego w ogóle nie przeżyje. - Psychicznie ciężko to znosiłam. Nie zdawałam sobie też długo sprawy z tego, jak ciężkie mam obrażenia. Było naprawdę ciężko - przyznaje Alina.

Wcześniej Alina żyła spokojnie w swojej wsi pod Mikołajowem. Ma dwóch synków i - jak twierdzi - to właśnie myśl o nich pozwoliła jej nie załamać się. - Dzięki dzieciom. Po przyjeździe do Polski przez trzy miesiące ich nie widziałam. Przywieźli ich w końcu wolontariusze. Ale jak tak dzwonili i mówili, że mnie kochają, to nabierałam sił - podkreśla Alina.

Jego dokonania zadziwiały medyczny świat. Polski chirurg z prestiżowym wyróżnieniem
Jego dokonania zadziwiały medyczny świat. Polski chirurg z prestiżowym wyróżnieniemMarek Nowicki | Fakty TVN

Pasmo sukcesów

Nagroda dla gliwickiego zespołu jest kolejną nagrodą profesora Adama Maciejewskiego. Cztery lata temu od tego samego towarzystwa otrzymał prestiżową nagrodę Marko Godiny za całokształt swojej pracy. - W 2020 roku, pomimo pandemii, rzeczywiście odwiedziłem kilkanaście ośrodków na świecie, co również chyba jest jednorazową przygodą - mówi profesor Adam Maciejewski, chirurg z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Mikronaczyniowej. To właśnie ta ekipa jedenaście lat temu dokonała pierwszego na świecie przeszczepu twarzy ratującego życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Viktor Orban kampanię przed eurowyborami promuje hasłem: żadnej migracji, żadnego gender, żadnej wojny. Jednocześnie zapowiada walkę z brukselskimi biurokratami. Jego głównym rywalem jest Peter Magyar, który jeszcze kilka miesięcy temu był mało znany.

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Na Węgrzech rozpoczęła się kampania wyborcza. Viktor Orban musi się zmierzyć ze swoim rywalem

Źródło:
Fakty TVN

Jedna szansa na życie ma konkretną cenę - to cztery miliony złotych. Na dodatek to oferta krótkoterminowa, bo na zebranie takiej sumy bliscy Kornela dostali zaledwie kilka dni. Nastolatek, który walczy z nowotworem, musi podjąć leczenie w Stanach Zjednoczonych właściwie od zaraz.

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Kornel walczy o życie. Szansą dla niego jest kosztowna terapia w USA. "Ten kosztorys zwalił nas z nóg"

Źródło:
Fakty TVN

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS