Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"

Źródło:
Fakty TVN
Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"
Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Przełomowa operacja z udziałem polskiego i ukraińskiego chirurga. "Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką"Marek Nowicki/Fakty TVN

To bardzo niezwykły wymiar polsko-ukraińskiej współpracy i dodatkowo pierwsza taka operacja na świecie. Właściwie aż trudno uwierzyć, że to możliwe. Przez małe nacięcie, bez rozcinania klatki, wszczepiono pacjentowi bajpasy tętnic piersiowych.

Dwóch wybitnych kardiochirurgów z Polski i Ukrainy stanęło przy jednym stole operacyjnym. Profesor Oleksandr Babliak z Kliniki Kardiochirurgii z Kijowa i profesor Piotr Suwalski ze Szpitala MSWiA w Warszawie połączyli siły. Profesor Babliak przywiózł opracowaną przez siebie metodę wszczepiania bajpasów. Profesor Suwalski zastosował do niej nowoczesnego robota. Taka sytuacja wydarzyła się pierwszy raz na świecie. - Dzięki połączeniu tego, co najlepsze z jego (Babliaka - przyp. red.) techniki z techniką robotyczną, byliśmy w stanie pokonać ograniczenia i wykonać laparoskopowo, przez małe nacięcie, dużą operację pomostowania naczyń wieńcowych - opisuje profesor Piotr Suwalski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie.

Lekarze po prostu wszczepili pacjentowi - panu Bogdanowi Cylwie - bajpasy. To był strzał w dziesiątkę. Pacjent już wrócił do pełnej aktywności zawodowej. - Wszystko się udało. Najważniejsze, że nie była rozcinana klatka piersiowa - przyznaje pacjent.

Siła technologii

Robot pomógł wykonać bajpas tętnic piersiowych wewnętrznych. Laparoskopowy dostęp do nich jest trudny, a to było dla pacjenta najlepsze rozwiązanie. - Robot mógł wykonać pracę chirurga bardzo precyzyjnie. Dzięki temu byliśmy w stanie maksymalnie wykorzystać jego możliwości przy małoinwazyjnej operacji - zaznacza profesor Oleksandr Babliak, kardiochirurg z Kliniki Kardiochirurgii "Dobrobut" w Kijowie.

Wszystko zostało wykonane przez tak zwaną dziurkę od klucza. - Jest bardzo duże zainteresowanie tą techniką, naszą wspólną. Mamy już całą kolejkę chętnych z Włoch, z Anglii, z Niemiec, z Francji, którzy chcieliby się tego od nas wspólnie uczyć, tak że jesteśmy bardzo dumni - podkreśla profesor Piotr Suwalski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Krakowscy lekarze przebudowali serce 1,5-rocznego chłopca. Operacja jak "lądowanie na Księżycu"

Profesor Oleksandr Babliak ze swoim zespołem lekarzy pracuje dla ukraińskiego wojska - ściągają ciężko rannych z linii frontu i na zapleczu - głównie w Kijowie i Lwowie - przeprowadzają operacje kardiochirurgiczne ratujące im życie. - Polska pomogła nam w wojnie od razu i bezpośrednio. Jako pierwsza. Zawsze będziemy o tym pamiętać. My lekarze też się wspieramy, bo medycyna nie zna granic. Jestem wdzięczny Piotrowi, że mnie zaprosił do tej operacji. To jest dobry prognostyk na przyszłość - przyznaje profesor Oleksandr Babliak.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Państwowy Instytut Medyczny MSWiA

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Przez 25 lat w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka lekarze dokonali pięciuset rodzinnych przeszczepów wątroby, ratując zdrowie i życie pacjentów. - W zakresie transplantacji wątroby i nerek u dzieci jesteśmy w tej chwili jednym z dwóch największych ośrodków na świecie - podkreśla doktor Marek Migdał, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka.

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Centrum Zdrowia Dziecka od 25 lat przeszczepia wątroby. Ich działalność jest osiągnięciem na skalę światową

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS