Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali w ogóle, że wyjdę z tego"

Źródło:
Fakty TVN
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali, że wyjdę w ogóle z tego"
Marek Nowicki/Fakty TVN
Nowatorski zabieg w chrzanowskim szpitalu. "Nie spodziewali w ogóle, że wyjdę z tego"Marek Nowicki/Fakty TVN

U pana Zdzisława Zająca wykryto pęknięcie tętniaka aorty brzusznej z zakażeniem. Lekarze, by ratować mu życie, stworzyli biologicznie neutralną protezę. Czegoś takiego do tej pory nie zrobił nikt na świecie, bo zakażenia przy pękniętym tętniaku to rzadkość. Eksperyment zakończył się sukcesem - pacjent żyje i czuje się dobrze.

Pan Zdzisław Zając pod koniec października trafił na SOR do szpitala w Chrzanowie z pękniętym tętniakiem aorty brzusznej i zakażeniem. - Oni się nie spodziewali w ogóle, że wyjdę z tego. Z tego zabiegu. Już miałem 4 zawały - opowiada mężczyzna.

Panu Zdzisławowi uratował życie profesor Przemysław Nowakowski, który zdecydował, że uszyje pacjentowi protezę z łaty pochodzenia zwierzęcego, biologicznie neutralnej. - Chirurgia naczyniowa w szczególności wiąże się trochę z przycinaniem, szyciem, krojeniem, więc można powiedzieć, że jest to takie zaawansowane krawiectwo - mówi Nowakowski.

Czegoś takiego do tej pory nie zrobił nikt na świecie, bo zakażenia przy pękniętym tętniaku to rzadkość. Normalnie po wycięciu tętniaka chirurdzy naczyniowi wszczepiają pacjentom zwykłe, syntetyczne protezy. Jednak dla zakażonego pana Zdzisława Zająca jedynym ratunkiem była właśnie rurka biologiczna.

- Nie miałem żadnej decyzji w tej operacji. Dopiero później, jak już było po wszystkim, profesor mi opowiadał, co zastosował w aorcie - mówi pan Zdzisław.

Liczą, że to przyszłość w medycynie

Lekarze pochwalili się zabiegiem dopiero po dwóch miesiącach, bo nie byli pewni, czy pacjent przeżyje. Teraz już są pewni. Organizm pana Zdzisława Zająca zaakceptował protezę na aorcie brzusznej, na której teraz namnażają się przepływające z krwią jego własne komórki.

Lekarze nie mają wątpliwości, że takie zabiegi to przyszłość. Z materiałów biologicznie obojętnych - tak zwanych biologicznych macierzy komórkowych - będzie można łatać pacjentów, szyć im fragmenty naczyń na miarę, a wręcz kupować gotowe.

- Może się okazać, że za dwa, trzy, pięć lat będziemy mieć już dostępne takie fabrycznie gotowe materiały, które będą leżeć na półce i będziemy je mogli w takiej sytuacji użyć. I oby tak było - mówi Nowakowski.

Tętniaki aorty brzusznej zaczynają być problemem u niektórych osób po czterdziestce, częściej u mężczyzn niż kobiet, częściej u osób palących, z miażdżycą i z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym. Ludzie zazwyczaj dowiadują się o tętniaku w ostatniej chwili, tak jak pan Zdzisław Zając. - Mam dużego sznyta na brzuchu, ale codziennie jest coraz to lepiej - mówi pacjent.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS