"Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance

10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance
10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w JachranceArleta Zalewska | Fakty TVN

Żadnych zmian w prawie aborcyjnym w tej kadencji - na zamkniętym spotkaniu PiS-u prezes uciął dyskusje. Dyskutujących jest wielu i słychać głęboki żal. Ale na czas kampanii do europarlamentu żale mają być głęboko schowane.

Od momentu, w którym zamknęły się drzwi, a politycy PiS-u zostali bez kamer, dyskusja między liderami a zadającymi im pytania parlamentarzystami była dużo mniej dyplomatyczna i dużo bardziej konkretna niż relacjonowała to potem rzeczniczka partii.

- To była dobra, konstruktywna rozmowa, wskazująca też kierunek naszych działań w przyszłości, mówiąca o skutkach podejmowanych takich, a nie innych decyzji - informowała po zjeździe polityków PiS wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

To Jarosław Kaczyński, właśnie w kontekście wyborczych skutków i politycznych błędów, miał wywołać i uciąć dyskusje o zmianach w prawie aborcyjnym. Jak wynika z nieoficjalnych informacji - w bardzo mocnych słowach prezes PiS-u miał powiedzieć, że zmian w tej kadencji nie będzie, a każda próba wywoływania tematu czy nacisku w tej sprawie spotka się z politycznymi konsekwencjami.

Chodzi o wniosek, który ponad rok temu do Trybunału Konstytucyjnego wysłała grupa posłów PiS-u. Politycy chcieli, by to Trybunał zbadał zgodność z konstytucją polskiego prawa aborcyjnego.

Bartłomiej Wróblewski do decyzji prezesa nie chciał się odnosić. To jeden z 79 posłów, którzy podpisali pod listem do prezes Julii Przyłębskiej w sprawie prawa aborcyjnego. Posłowie piszą o przeciągających się pracach Trybunału i apelują o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy. List wysłano 7 listopada. Miesiąc przed posiedzeniem klubu.

Sprawa "niezmiernie ważna"

- O szczegółach informowała państwa nie będę, bo to nasze wewnętrzne sprawy - stwierdziła, pytana o stanowisko prezesa Kaczyńskiego, Beata Mazurek.

Sprawa jednak szybko stała się publiczna, a gdy tylko informacja o stanowisku PiS-u przedostała się do mediów, przed budynkiem pojawili się przedstawiciele ruchów antyaborcyjnych.

- Ona jest dla nas niezmiernie ważna, ale dzisiaj od nas niewiele zależy. Dzisiaj ta sprawa jest w rękach Trybunały Konstytucyjnego - uważa Waldemar Buda z PiS.

"Musimy mieć się bardzo na baczności"

Prezes Jarosław Kaczyński jednoznaczny sygnał miał też wysłać znanym z ostrych wypowiedzi politykom. Mówił, żeby na czas kampanii europejskiej schować do szuflady skrajne antyunijne pomysły i komentarze. Także te w mediach społecznościowych.

Dyscypliny wśród posłów pilnować ma rzeczniczka partii.

- Musimy rzeczywiście mieć się bardzo na baczności. Każde nieopacznie wypowiedziane, nawet w dobrej wierze, słowo urasta do wielkiego problemu - przyznał w Polskim Radiu Jacek Sasin z PiS.

"Czujemy się zdyscyplinowani"

Jak relacjonują "Faktom" uczestnicy spotkania, na sali nie zabrakło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Przede wszystkim w sprawie braku zaangażowania się konkretnych posłów w kampanię samorządową.

- Tego typu spotkania służą podsumowaniu tego, co jest do tej pory i pewnej motywacji, mobilizacji na przyszłość. Czujemy się zdyscyplinowani - mówi Tomasz Latos z PiS.

W sobotę ma odbyć się konwencja programowa. Tam najważniejszym politykiem ma być premier Mateusz Morawiecki.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN