"Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance

10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance
10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w Jachrance
Arleta Zalewska | Fakty TVN
10.12.2018 | "Dyscyplinowanie" posłów i groźba konsekwencji. Kulisy posiedzenia w JachranceArleta Zalewska | Fakty TVN

Żadnych zmian w prawie aborcyjnym w tej kadencji - na zamkniętym spotkaniu PiS-u prezes uciął dyskusje. Dyskutujących jest wielu i słychać głęboki żal. Ale na czas kampanii do europarlamentu żale mają być głęboko schowane.

Od momentu, w którym zamknęły się drzwi, a politycy PiS-u zostali bez kamer, dyskusja między liderami a zadającymi im pytania parlamentarzystami była dużo mniej dyplomatyczna i dużo bardziej konkretna niż relacjonowała to potem rzeczniczka partii.

- To była dobra, konstruktywna rozmowa, wskazująca też kierunek naszych działań w przyszłości, mówiąca o skutkach podejmowanych takich, a nie innych decyzji - informowała po zjeździe polityków PiS wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.

To Jarosław Kaczyński, właśnie w kontekście wyborczych skutków i politycznych błędów, miał wywołać i uciąć dyskusje o zmianach w prawie aborcyjnym. Jak wynika z nieoficjalnych informacji - w bardzo mocnych słowach prezes PiS-u miał powiedzieć, że zmian w tej kadencji nie będzie, a każda próba wywoływania tematu czy nacisku w tej sprawie spotka się z politycznymi konsekwencjami.

Chodzi o wniosek, który ponad rok temu do Trybunału Konstytucyjnego wysłała grupa posłów PiS-u. Politycy chcieli, by to Trybunał zbadał zgodność z konstytucją polskiego prawa aborcyjnego.

Bartłomiej Wróblewski do decyzji prezesa nie chciał się odnosić. To jeden z 79 posłów, którzy podpisali pod listem do prezes Julii Przyłębskiej w sprawie prawa aborcyjnego. Posłowie piszą o przeciągających się pracach Trybunału i apelują o niezwłoczne wyznaczenie terminu rozprawy. List wysłano 7 listopada. Miesiąc przed posiedzeniem klubu.

Sprawa "niezmiernie ważna"

- O szczegółach informowała państwa nie będę, bo to nasze wewnętrzne sprawy - stwierdziła, pytana o stanowisko prezesa Kaczyńskiego, Beata Mazurek.

Sprawa jednak szybko stała się publiczna, a gdy tylko informacja o stanowisku PiS-u przedostała się do mediów, przed budynkiem pojawili się przedstawiciele ruchów antyaborcyjnych.

- Ona jest dla nas niezmiernie ważna, ale dzisiaj od nas niewiele zależy. Dzisiaj ta sprawa jest w rękach Trybunały Konstytucyjnego - uważa Waldemar Buda z PiS.

"Musimy mieć się bardzo na baczności"

Prezes Jarosław Kaczyński jednoznaczny sygnał miał też wysłać znanym z ostrych wypowiedzi politykom. Mówił, żeby na czas kampanii europejskiej schować do szuflady skrajne antyunijne pomysły i komentarze. Także te w mediach społecznościowych.

Dyscypliny wśród posłów pilnować ma rzeczniczka partii.

- Musimy rzeczywiście mieć się bardzo na baczności. Każde nieopacznie wypowiedziane, nawet w dobrej wierze, słowo urasta do wielkiego problemu - przyznał w Polskim Radiu Jacek Sasin z PiS.

"Czujemy się zdyscyplinowani"

Jak relacjonują "Faktom" uczestnicy spotkania, na sali nie zabrakło wzajemnych pretensji i oskarżeń. Przede wszystkim w sprawie braku zaangażowania się konkretnych posłów w kampanię samorządową.

- Tego typu spotkania służą podsumowaniu tego, co jest do tej pory i pewnej motywacji, mobilizacji na przyszłość. Czujemy się zdyscyplinowani - mówi Tomasz Latos z PiS.

W sobotę ma odbyć się konwencja programowa. Tam najważniejszym politykiem ma być premier Mateusz Morawiecki.

Autor: Arleta Zalewska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS