"Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"

17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"
17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"
Jacek Tacik | Fakty TVN
17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"Jacek Tacik | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. - To już jest lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać - mówią lekarze. W szpitalach nie tylko nie ma miejsc, ale odwoływane są planowane dawno operacje. Ginekologia czy ortopedia z dnia na dzień zmienia się w oddział dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Od soboty również obowiązują nowe ograniczenia i ponad 150 powiatów i 11 wojewódzkich miast zmieniło się w czerwone strefy.

Pacjentka szpitala w Elblągu miała zaplanowaną operację, która jednak się nie odbędzie. - Wszystkie operacje zostały odwołane. Zapytałam się, co mam zrobić. Pani sekretarka stwierdziła, że to nie jest jej wina, że mam dzwonić do wojewody, to jest wymysł wojewody - opowiada pacjentka.

Oddział ginekologiczny, bo to tam miało dojść do zabiegu, przestaje de facto istnieć, a w jego miejsce otwiera się oddział intensywnego nadzoru dla pacjentów z koronawirusem.

- Przyszła decyzja wojewody, niezależna od szpitala, że w lokalizacji oddziału ginekologiczno-położniczego mamy otworzyć kolejnych 16 łóżek covidowych - mówi Małgorzata Adamowicz ze Szpitala Miejskiego imienia świętego Jana Pawła II w Elblągu.

To problem, który dotyka szpitali i pacjentów w całym kraju. Lekarze - wbrew temu, co mówi minister zdrowia - przekonują i pokazują, że brakuje wolnych łóżek.

- Służba zdrowia jest jakąś pewną całością, gdzie są pacjenci z zawałem, udarem, po wypadku i tak dalej. I to musi funkcjonować. To nie jest tak, że my te miejsca mamy dodatkowo. My tych miejsc nie mamy dodatkowo - przekonuje profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Bezradność lekarzy

Karetki wożą pacjentów od jednego do drugiego szpitala. Ratownicy medyczni i lekarze są już bezradni.

- Kładliśmy pacjentów na salach konferencyjnych przy oddziałach szpitalnych, bo po prostu nie było już miejsca - dodaje Marcin Mikos, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych w Szpitalu imienia J. Dietla w Krakowie.

Decyzje o przekształceniu oddziałów w covidove - jak mówią sami lekarze - zapadają z dnia na dzień. Panuje chaos.

- Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział ginekologii bądź ortopedii jest oddziałem covidowym. Mamy pacjentów u siebie na oddziale, których musimy gdzieś przenieść. Mamy nieprzygotowane oddziały pod względem infrastruktury - opowiada Agnieszka Serwan, przewodnicząca regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Strefy, zakazy i nakazy

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w sobotę przekroczyła 9600. To najwyższy dobowy bilans potwierdzonych infekcji od początku pandemii w Polsce. Zmarły 84 osoby.

W ciągu ostatniego tygodnia 45592 osób miało wynik pozytywny. 327507 jest objętych kwarantanną.

Odpowiedzią rządu jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Ponad dwie trzecie mieszkańców kraju żyje w czerwonej strefie. To oznacza nakazy, zakazy i surowe kary za ich nieprzestrzeganie.

Pasażerowie jednego z warszawskich tramwajów jechali bez maseczek. Na upomnienia zareagowali siłą. - Motornicza w wyniku pobicia ma złamaną nogę. Tutaj, najprawdopodobniej, również pasażer, inny pasażer, włączył się do tej całej sytuacji, również został pobity - relacjonuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Ignorowanie pandemii - zdaniem lekarzy - doprowadzi do katastrofy. W Elbląg udało się jej uniknąć. Pacjentka będzie operowana w innym szpitalu.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS