"Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"

17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"
17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"
Jacek Tacik | Fakty TVN
17.10.2020 | "Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział jest oddziałem covidowym"Jacek Tacik | Fakty TVN

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9622 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. - To już jest lawina, której przez najbliższe dni nie uda się powstrzymać - mówią lekarze. W szpitalach nie tylko nie ma miejsc, ale odwoływane są planowane dawno operacje. Ginekologia czy ortopedia z dnia na dzień zmienia się w oddział dla pacjentów zakażonych SARS-CoV-2. Od soboty również obowiązują nowe ograniczenia i ponad 150 powiatów i 11 wojewódzkich miast zmieniło się w czerwone strefy.

Pacjentka szpitala w Elblągu miała zaplanowaną operację, która jednak się nie odbędzie. - Wszystkie operacje zostały odwołane. Zapytałam się, co mam zrobić. Pani sekretarka stwierdziła, że to nie jest jej wina, że mam dzwonić do wojewody, to jest wymysł wojewody - opowiada pacjentka.

Oddział ginekologiczny, bo to tam miało dojść do zabiegu, przestaje de facto istnieć, a w jego miejsce otwiera się oddział intensywnego nadzoru dla pacjentów z koronawirusem.

- Przyszła decyzja wojewody, niezależna od szpitala, że w lokalizacji oddziału ginekologiczno-położniczego mamy otworzyć kolejnych 16 łóżek covidowych - mówi Małgorzata Adamowicz ze Szpitala Miejskiego imienia świętego Jana Pawła II w Elblągu.

To problem, który dotyka szpitali i pacjentów w całym kraju. Lekarze - wbrew temu, co mówi minister zdrowia - przekonują i pokazują, że brakuje wolnych łóżek.

- Służba zdrowia jest jakąś pewną całością, gdzie są pacjenci z zawałem, udarem, po wypadku i tak dalej. I to musi funkcjonować. To nie jest tak, że my te miejsca mamy dodatkowo. My tych miejsc nie mamy dodatkowo - przekonuje profesor Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym imienia J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Bezradność lekarzy

Karetki wożą pacjentów od jednego do drugiego szpitala. Ratownicy medyczni i lekarze są już bezradni.

- Kładliśmy pacjentów na salach konferencyjnych przy oddziałach szpitalnych, bo po prostu nie było już miejsca - dodaje Marcin Mikos, zastępca dyrektora do spraw administracyjnych w Szpitalu imienia J. Dietla w Krakowie.

Decyzje o przekształceniu oddziałów w covidove - jak mówią sami lekarze - zapadają z dnia na dzień. Panuje chaos.

- Przychodzimy we wtorek do pracy i okazuje się, że od poniedziałku nasz oddział ginekologii bądź ortopedii jest oddziałem covidowym. Mamy pacjentów u siebie na oddziale, których musimy gdzieś przenieść. Mamy nieprzygotowane oddziały pod względem infrastruktury - opowiada Agnieszka Serwan, przewodnicząca regionu mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Strefy, zakazy i nakazy

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w sobotę przekroczyła 9600. To najwyższy dobowy bilans potwierdzonych infekcji od początku pandemii w Polsce. Zmarły 84 osoby.

W ciągu ostatniego tygodnia 45592 osób miało wynik pozytywny. 327507 jest objętych kwarantanną.

Odpowiedzią rządu jest wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Ponad dwie trzecie mieszkańców kraju żyje w czerwonej strefie. To oznacza nakazy, zakazy i surowe kary za ich nieprzestrzeganie.

Pasażerowie jednego z warszawskich tramwajów jechali bez maseczek. Na upomnienia zareagowali siłą. - Motornicza w wyniku pobicia ma złamaną nogę. Tutaj, najprawdopodobniej, również pasażer, inny pasażer, włączył się do tej całej sytuacji, również został pobity - relacjonuje Karolina Gałecka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Ignorowanie pandemii - zdaniem lekarzy - doprowadzi do katastrofy. W Elbląg udało się jej uniknąć. Pacjentka będzie operowana w innym szpitalu.

Autor: Jacek Tacik / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN