Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchają

19.12.2017 | Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchają
19.12.2017 | Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchają
Magda Łucyan | Fakty TVN
19.12.2017 | Rondo im. Bartoszewskiego "mogłoby prowadzić do konfliktów". Radni zapowiadają, że nie posłuchająMagda Łucyan | Fakty TVN

Radni Krapkowic (woj. opolskie) byli na "tak", ale zupełnie innego zdania była Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Negatywnie zaopiniowała pomysł, żeby patronem lokalnego ronda został Władysław Bartoszewski. Drogowcy tłumaczą, że nazwanie ronda imieniem byłego szefa dyplomacji "mogłoby prowadzić do konfliktów społecznych". Radni nie zamierzają złożyć w tej sprawie broni.

Były więzień nazistowskiego obozu Auschwitz, działacz Żegoty, uczestnik Powstania Warszawskiego i odznaczony medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Można by tak jeszcze długo wymieniać. Jednak dla niektórych Władysław Bartoszewski to postać zbyt kontrowersyjna, aby być patronem największego ronda w Krapkowicach (woj. opolskie).

- Ja po prostu jestem zaskoczony i kuriozalną i skandaliczną w wymowie opinią Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na temat Władysława Bartoszewskiego - komentuje Maciej Sonik ze starostwa powiatowego w Krapkowicach.

Chodzi o pismo Opolskiego Oddziału GDDKiA. Jej dyrektor pomysł nazwania ronda imieniem prof. Bartoszewskiego "opiniuje negatywnie", bo - jak czytamy dalej - "może to prowadzić do konfliktów społecznych".

- Dlaczego kontrowersyjna? Co mają przeciw? - pyta jedna z mieszkanek Krapkowic.

Tego w piśmie już nie wyjaśniono. Nie usłyszeliśmy też tego od szefów opolskiego Oddziału GDDKiA, bo nie znaleźli we wtorek czasu na rozmowę z "Faktami". Jednak centralne władze Dyrekcji nieco dystansują się od takiej opinii opolskiego oddziału. - My nie jesteśmy kompetentni, aby decydować o czymkolwiek. Będziemy utrzymywać drogę i ją utrzymujemy przede wszystkim na jak najwyższym poziomie bezpieczeństwa ruchu drogowego. A to jaka będzie nazwa nie ma żadnego znaczenia w przypadku bezpieczeństwa - komentuje Jan Krynicki z GDDKiA.

Radni nie zamierzają ustąpić

O opinię zapytał burmistrz Krapkowic. Nie musiał tego robić, ale uznał, że tak będzie elegancko. I choć, jak mówi jego zastępca, podoba im się pomysł nazwania ronda imieniem Władysława Bartoszewskiego, to teraz boją się nie dostosować do opinii drogowców. Mimo, że nie ma ona żadnego prawnego znaczenia.

- Trochę się boimy, że jeżeli my bez zgody GDDKiA nadamy temu rondu imię profesora Bartoszewskiego, to może to spowodować jakieś ewentualne przesunięcie naszych inwestycji w czasie - mówi Andrzej Brzezina z Urzędu Miasta i Gminy Krapkowice. - Nie chciałbym żyć w czasach, w których mieszkaniec przychodząc do mnie jako do starosty, zastanawia się czy powinien mieć takie same poglądy, jak ja. I jeszcze demonstrować, że ma takie same, bo inaczej co? Bo jeszcze czegoś nie załatwi w urzędzie? - dziwi się Maciej Sonik. Radni Krapkowic zapowiadają, że sprawy nie odpuszczą i nie będą wdawać się w pisemną dyskusję z drogowcami. Najbliższa sesja rady miejskiej odbędzie się w przyszłym roku, w lutym.

Autor: Magda Łucyan / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS