Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN
Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"
Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

"Wspaniała, na granicy ekstazy" - tak sytuację w koalicji między liderami ocenia marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Inaczej jednak widzi to wicepremier i lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, który w Polsat News przyznał, że "rozpad koalicji jest mniej kosztowny niż utrata wyborców". Potem tłumaczył to tak: "wierność wyborcom jest zawsze najważniejsza, ale nasi wyborcy chcą, żeby nasza koalicja trwała".

W nieoficjalnych rozmowach politycy koalicji rządowej przyznają, że lider PSL po wyborach europejskich i po słabym wyniku Trzeciej Drogi próbuje na nowo zbudować swoją polityczną pozycję. Z jednej strony pokazuje wyborcom, czym różni się od pozostałych koalicyjnych partii, a z drugiej strony pokazuje premierowi Tuskowi, że bez głosów konserwatystów z PSL koalicja traci większość.  

- Nie traktujcie tych słów tak przesadnie serio. Wszystko jest pod kontrolą - zapewnia premier Donald Tusk. - Spotykamy się, rozmawiamy. Mamy dużo kwestii, w których mamy różnice: kredyt zero procent, renta wdowia, składka zdrowotna, ale na tym polega polityka - zaznacza marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

ZOBACZ TEŻ: Zaufanie w koalicji wisi na włosku? "No ma pani rację"

Od podpisania umowy koalicyjnej minęło ponad osiem miesięcy. Do dziś liderzy nie są w stanie porozumieć się choćby w kluczowych dla wyborców kwestiach, jak prawo do aborcji. Wciąż nie ma zgody co do obniżenia składki zdrowotnej oraz reformy mieszkalnictwa, w tym kredytu zero procent.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem
Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem TVN24

Premier: nie będę walił pięścią w stół

- Nie będę walił pięścią w stół. Nie chodzi o dyscyplinowanie, tylko chodzi o to, żeby wszyscy zrozumieli, że jest się po to koalicją rządową, żeby wykorzystywać fakt, że się jest większością i przeprowadzać ustawy - przekonywał Donald Tusk, prezentując wraz z ministrą rodziny z Lewicy poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy dotyczącego renty wdowiej.

Projekt o rencie wdowiej krytykowali w środę w Sejmie niektórzy posłowie Trzeciej Drogi. - Nie było pieniędzy na składkę, a nagle pojawia się na rentę wdowią - zwraca uwagę Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi. - Każdy, kto się zna na polityce, rozumie, że takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy - uważa Sławomir Nitras, minister sportu i turystyki z Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TEŻ: Przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Kto był za, kto przeciw?

Ostatnie głosowanie w sprawie depenalizacji pomocy w aborcji pokazało, że w Sejmie nie ma większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego, bo większość posłów PSL za takim prawem nie zagłosuje. W ostry sposób działania partii Władysława Kosiniaka-Kamysza we wtorek na proteście przed Sejmem oceniły liderki Strajku Kobiet. 

PSL niezmiennie deklaruje poparcie dla swojej ustawy dotyczącej powrotu do kompromisu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego i rozpisania referendum. Na zmiany prawa aborcyjnego w takiej wersji nie chce zgodzić się Lewica i część posłów Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS